Na Żleb Kulczyńskiego z Hali Gąsienicowej przez Kozią Dolinkę
Żlebem Kulczyńskiego wiedzie jeden z kilku szlaków doprowadzających od strony Doliny Gąsienicowej w rejon Orlej Perci. Ustępuje on co prawda popularnością przeprawie przez Zawrat, jednak jest to bez wątpienia trasa równie interesująca i chyba najtrudniejsza z wszystkich dojść na Orlą Perć. Po osiągnięciu żlebu można udać się dalej na Kozi Wierch, bądź na Granaty. Bardzo często droga ta jest wykorzystywana jako zejście z Orlej Perci.
Wychodząc z Murowańca kierujemy się za znakami niebieskimi prowadzącymi na Zawrat, które doprowadzają nad Czarny Staw Gąsienicowy.
Panorama z Hali Gąsienicowej
Panorama znad Czarnego Stawu Gąsienicowego
Niebieski szlak obchodzi staw od wschodu, z pięknymi widokami na Kościelec. Pod drodze odłącza się żółty szlak na Skrajny Granat. Ścieżka osiąga południowo-wschodni kraniec stawu, doprowadzając pod próg oddzielający kocioł Czarnego Stawu od kotła Zmarzłego Stawu.
Po przekroczeniu potoku spływającego do Czarnego Stawu, szlak wspina się zakosami stromo do góry, aż do skalnej buli, gdzie odłącza się żółty szlak na Kozią Przełęcz. Prowadząc kilkadziesiąt metrów skalnym jarem ścieżka doprowadza nad brzeg niewielkiego Zmarzłego Stawu (1788m), będącego malowniczym uzupełnieniem tej groźnie i surowo wyglądającej okolicy - z Murowańca nieco ponad 1 godz.
Opuszczając kocioł Zmarzłego Stawu wspinamy się przez kilka skalnych płyt oraz stopni i po około 15 minutach dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Znaki żółte odbijają na Kozią Przełęcz, natomiast my kontynuujemy wędrówkę szlakiem zielonym prowadzącym na Zadni Granat.
Ścieżka wznosi się przez kilka minut wśród rumowisk skalnych na górny taras Koziej Dolinki. Ponad nami wznoszą się urwiska Kozich Wierchów, Kozich Czub i Zamarłej Turni. Po przedostaniu się do górnej części Koziej Dolinki kolejne rozwidlenie szlaków. Zaczyna się tutaj czarny szlak na Żleb Kulczyńskiego, natomiast znaki zielone wspinają się dalej na Zadni Granat.
Czarny szlak przecina dno Koziej Dolinki, która wcina się w ściany Koziego Wierchu, Czarnych Ścian i Zadniego Granata. Ze szlaku bardzo dobrze widać położony na wprost Żleb Kulczyńskiego oraz ukośnie opadającą Rysę Zaruskiego. Na dnie doliny często zalegają latem płaty śniegu.
Ścieżka doprowadza po kilkunastu minutach do podnóża Rysy Zaruskiego. Szlak wznosi się dalej wilgotnym żlebem, pokonując wkrótce pierwsze łańcuchy.
Po kilkudziesięciu metrach opuszczamy Rysę Zaruskiego i odbijamy w lewo. Przy pomocy łańcuchów i poręczy wspinamy się najpierw stromym kominem, a następnie skalną rynną.
Po ich pokonaniu stajemy u stóp wznoszącego się stromo ku górze Żlebu Kulczyńskiego. Podejście piarżystym żlebem wymaga zachowania dużej ostrożności. Większe trudności od podejścia nastręcza jednak schodzenie tą drogą.
Po kilkunastu minutach czarny szlak łączy się z Orlą Percią. Chcąc udać się w kierunku Granatów należy odbić tutaj w lewo, podchodząc pod kilkunastometrowy Kominek pod Czarnym Mniszkiem (do Zadniego Granata ok. 25 - 30 minut).
Jeżeli celem wycieczki jest Kozi Wierch to trzeba kontynuować podejście żlebem w kierunku grani (nieco ponad 10 minut). Po dojściu do grani Orla Perć przewija się na stronę Doliny Pięciu Stawów i prowadzi łagodnymi, południowymi zboczami Koziego Wierchu. Wierzchołek osiąga się po około 40 minutach.
Z górnych partii żlebu Kulczyńskiego rozciąga się interesująca panorama na otoczenie Koziej Dolinki, z częściowo zakrytym Zmarzłym Stawem. Na zachodzie wznosi się dwuwierzchołkowa Świnica, Zadni Kościelec, Kościelec, Krzesanica oraz Giewont.
2000