Na Kozią Przełęcz (2137m) z Hali Gąsienicowej
Kozia Przełęcz jest jedną z trzech przełęczy przez które wytyczony jest szlak umożliwiający przejście z Doliny Gąsienicowej do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Pozostałe dwie trasy prowadzą przez Zawrat oraz Krzyżne. Spośród tych trzech przełęczy, żółty szlak przechodzący przez Kozią Przełęcz jest najrzadziej uczęszczany, a jednocześnie jest najbardziej wymagający technicznie.
Podejście na Kozią Przełęcz z obydwu stron ułatwiają łańcuchy, a od Doliny Pięciu Stawów także klamry. Wyraźnie trudniejszy technicznie jest szlak z Doliny Pięciu Stawów, na którym fragment ze sztucznymi ubezpieczeniami jest dłuższy. Również poziom trudności i ich nagromadzenie jest większe. W wąskiej szczerbie Koziej Przełęczy następuje połączenie z Orlą Percią. Szlaki wspólnie obniżają się przez kilkadziesiąt metrów na stronę Doliny Pięciu Stawów, po czym Orla Perć odbija na Kozie Czuby, a żółty szlak sprowadza do Dolinki Pustej.
Wyruszając z Murowańca kierujemy się za znakami niebieskimi prowadzącymi na Zawrat. Szlak podchodzi najpierw pod Małego Kościelca, a następnie trawersuje jego zbocza. Na początku trawersu mijamy głaz poświęcony Mieczysławowi Karłowiczowi, który zginął tutaj w lawinie. Głaz znajduje się kilkadziesiąt metrów poniżej ścieżki.
Panorama z Hali Gąsienicowej
Po pokonaniu progu polodowcowego dochodzimy nad Czarny Staw Gąsienicowy. Otoczenie stawu jest prawdziwie wysokogórskie. Nad stawem króluje Kościelec, na południu wznosi się Kozi Wierch, a na wschodzie Granaty i Żółta Turnia.
Panorama znad Czarnego Stawu Gąsienicowego
Niebieski szlak obchodzi staw od wschodu, z pięknymi widokami na Kościelec. Pod drodze odłącza się żółty szlak na Skrajny Granat. Ścieżka osiąga południowo-wschodni kraniec stawu, doprowadzając pod próg oddzielający kocioł Czarnego Stawu od kotła Zmarzłego Stawu.
Po przekroczeniu potoku spływającego do Czarnego Stawu, szlak wspina się zakosami stromo do góry, aż do skalnej buli, gdzie znajduje się rozwidlenie szlaków na Kozią Przełęcz oraz Zawrat. Szlak na Kozią Przełęcz prowadzi alej kilkadziesiąt metrów skalnym jarem doprowadzając wkrótce nad brzeg niewielkiego Zmarzłego Stawu (1788m), ponad którym wznosi się charakterystyczne V-kształtne wcięcie Zawratu.
Opuszczając kocioł Zmarzłego Stawu wspinamy się przez kilka skalnych płyt oraz stopni i po około 15 minutach dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Znaki żółte odbijają na Kozią Przełęcz, natomiast zielony szlak prowadzący na Zadni Granat wspina się do górnej części Koziej Dolinki, gdzie odłącza się z kolei czarny szlak na Żleb Kulczyńskiego.
Za rozstajem żółty szlak prowadzi kamiennym chodnikiem poprowadzonym w piarżysto-trawiastym terenie. Zwracając się w prawo ścieżka doprowadza pod skalne spiętrzenie u stóp Zamarłej Turni.
Wijąc się w skalno-trawiastym terenie pokonujemy pierwsze trudności techniczne, wspinając się serią skalnych płyt i progów. Ze szlaku otwiera się widok na górne piętro Koziej Dolinki. Należy uważać tutaj na oznakowanie, ponieważ charakter terenu ułatwia zmylenie drogi.
Po pokonaniu trudności skalnych żółty szlak kieruje się w lewo trawersując poniżej dolnego tarasu pod Zamarłą Turnią. Na końcu trawersu dochodzimy do pierwszych łańcuchów. Z ich pomocą wspinamy się na taras pod Zamarłą Turnią.
Powyżej łańcuchów ukazuje się wcięcie Koziej Przełęczy, od którego oddziela nas skalne złomowisko. Po kilku miuntach dochodzimy do żlebu opadającego spod Koziej Przełęczy. Przed wejściem w żleb dobrze jest odpocząć, ponieważ w wąskiej szczerbie przełęczy nie ma warunków do odpoczynku. Również za przełęczą, niezależnie czy idziemy dalej Orlą Percią, czy schodzimy do Doliny Pięciu Stawów, skomplikowany i eksponowany teren skalny nie nadaje się na dłuższy postój.
Finałowa wspinaczka na Kozią Przełęcz odbywa się żlebem ubezpieczonym łańcuchami. Sama przełęcz jest niezwykle wąska, a dodatkowo na przełęczy następuje połączenie z Orlą Percią, co sprawia, że bywa tam tłoczno.
Należy pamiętać, że Orlą Percią można wspinać się tylko w kierunku Koziego Wierchu, ponieważ szlak ten na odcinku Zawrat - Kozi Wierch jest jednokierunkowy. Za Kozią Przełęczą żółty szlak schodzi do Dolinki Pustej, przy czym odcinek ten jest trudniejszy od podejścia z Koziej Dolinki.
2018