Na Skrajny Granat (2226m) z Hali Gąsienicowej
Leżące na trasie Orlej Perci Granaty należą do jednych z najciekawszych miejsc w polskich Tatrach Wysokich. Na masyw Granatów składają się 3 kulminacje: Zadni Granat (2239 m), Pośredni Granat (2235 m) oraz Skrajny Granat (2226 m). Ten ostatni, chociaż najniższy, dzięki korzystnemu położeniu oferuje najbogatszą i najciekawszą panoramę.
Najkrótsze i najszybsze dojście na Granaty stanowi żółty szlak rozpoczynający się nad Czarnym Stawem Gąsienicowym. Podejście żółtym szlakiem jest dosyć mozolne jednak nie nastręcza większych trudności technicznych. Jedynie w środkowej części podejścia do pokonania jest krótki ciąg łańcuchów. Pewne problemy może przysporzyć dość duże zniszczenie ścieżki w partiach szczytowych Skrajnego Granata i znaczna ilość kruszyzny zalegającej na trasie.
Po dojściu do grani, chcąc zejść inną drogą, trzeba pokonać fragment Orlej Perci. Najłatwiejszą technicznie opcję stanowi zielony szlak sprowadzający z Zadniego Granata do Koziej Dolinki. Bardziej doświadczeni turyści mogą kontynuować wycieczkę Orlą Percią na Przełęcz Krzyżnego (2112 m) lub w kierunku Koziego Wierchu, z możliwością wcześniejszego zejścia Żlebem Kulczyńskiego.
Wycieczkę na Skrajny Granata zaczynamy przy schronisku Murowaniec, skąd wyruszamy znakowaną na niebiesko ścieżką prowadzącą nad Czarny Staw Gąsienicowy. Dojście nad Czarny Staw z Murowańca zajmuje około 25 minut.
Panorama z Hali Gąsienicowej
Panorama znad Czarnego Stawu Gąsienicowego
Dalej kierujemy się za znakami niebieskimi prowadzącymi na Zawrat, obchodząc staw od strony Żółtej Turni. Po około 10 minutach docieramy do rozwidlenia szlaków. Znaki niebieskie wiodą dalej wzdłuż Czarnego Stawu, natomiast w lewo odbija żółty szlak na Skrajny Granat.
Ścieżka podrywa się zdecydowanie do góry i wiodąc między kosówką szybko wznosi się ponad taflę Czarnego Stawu. Po kilkunastu minutach kosodrzewina przerzedza się, a ścieżka przechodzi w długi trawers wiodący zboczami Żółtej Turni.
Szlak pokonuje kilka skalnych spiętrzeń kierując się ku żlebowi opadającemu spod Pańszczyckiej Przełęczy. Ze ścieżki ładne widoki na otoczenie Koziej Dolinki. Efektownie prezentują się olbrzymie głazy oderwane od wznoszących ponad nami ścian i zalegające w pobliżu ścieżki. Przekraczając szeroki żleb opadający spod Skrajnego Granata ścieżka zatacza łuk, a wyjście ze żlebu ułatwia krótki ciąg łańcuchów.
Powyżej żlebu szlak wprowadza w kopułę szczytową Skrajnego Granata. Po lewej ciekawie prezentuje się Wierch pod Fajki, mocno dotknięty procesami wietrzeniowymi. Podejście prowadzi w nieco trudniejszym terenie skalnym. Należy tutaj zachować dużą ostrożność z uwagi na duże zniszczenie ścieżki oraz sporą ilość luźnego materiału skalnego. Odcinek ten jest szczególnie wymagający w zejściu.
Przez kolejnych kilkadziesiąt minut szlak wznosi się monotonnie, stromo pod górę układając się w liczne zakosy.
Przed samym szczytem dołącza do nas znakowana na czerwono Orla Perć, wraz z którą docieramy po chwili na wierzchołek Skrajnego Granata. Podejście od Czarnego Stawu zajmuje około 1.40 godz. Panorama ze szczytu jest naprawdę urzekająca, a szczególnie ciekawie prezentuje się Orla Grań z Kozimi Wierchami oraz leżący poniżej Czarny Staw Gąsienicowy.
Panorama ze Skrajnego Granata (1)
Panorama ze Skrajnego Granata (2)
2000