Na Małołączniak (2096m) z Doliny Małej Łąki przez Przysłop Miętusi i Kobylarzowy Żleb
Najciekawszy szlak wiodący na Czerwone Wierchy. Mniej nużący od czerwonego szlaku z Doliny Kościeliskiej oraz zdecydowanie mniej zatłoczony niż niż warianty z Kuźnic przez Przełęcz pod Kopą Kondracką lub przez Kondracką Przełęcz. Pokonując Kobylarzowy Żleb trasa wiedzie w bardzo ciekawej scenerii skalnej. Po osiągnięciu Czerwonego Grzbietu, ze szlaku rozpościerają się bardzo rozległe widoki. Najpiękniejsza i najbogatsza panorama rozciąga się oczywiście ze szczytu Małołączniaka w której na pierwszy plan wybija się Krywań.
W trakcie wspinaczki Kobylarzowym Żlebem trzeba pokonać niewielką ścianę skalną ubezbieczoną łańcuchami, która nie nastręcza jednak większych problemów. Powyższe walory sprawiają, że szlak ten należy do ścisłej czołówki najpiękniejszych szlaków w Tatrach Zachodnich.
Od wylotu Doliny Małej Łąki na Przysłop Miętusi prowadzi niebieski szlak biegnący początkowo wraz z żółtym szlakiem na Przełęcz Kondracką. Po około 25 minutach niebieski szlak odbija w prawo, leśną drogą, stromo pod górę w kierunku Przysłopu. Szerokie i widokowe siodło przełęczy osiągamy po 45 minutach, licząc od wylotu Doliny Małej Łąki. Na przełęczy skrzyżowanie ze Ścieżką nad Reglami oraz z czerwonym szlakiem z Nędzówki.
Z Przysłopu rozpościera się ciekawa panorama na otoczenie Doliny Miętusiej, Czerwone Wierchy oraz urwiska opadające do kotła Wielkiej Świstówki. W kierunku zachodnim widok na Kominiarski Wierch oraz Zadnią Kopkę, a na pierwszym planie na strzelistą, Zawiesistą Turnię.
Od skrzyżowania szlaków na Przysłopie Miętusim znaki niebieskie na Małołączniak prowadzą w kierunku południowym. Początkowo szlak wiedzie niemal poziomo wygodną, wąską dróżką. Z leśnych prześwitów ładne widoki na Dolinę Miętusią oraz wapienne urwiska Progu Mułowego i Twardej Galerii z Kazalnicą Miętusią. W dalszej części perć podrywa się zdecydowanie i po około 30 minutach szlak przekracza żleb zwany Wodniściakiem. Wydostając się z lasu ścieżka osiąga wkrótce trawiaste wypłaszczenie Kobylarza (1430m), usytuowane ponad kotłem Wielkiej Świstówki. Kobylarz stanowi dobry punkt widokowy na skaliste i urwiste otoczenie kotła.
Powyżej droga nabiera prawdziwie wysokogórskiego charakteru. Szlak zwraca się na wschód i wkracza w Kobylarzowy Żleb. Ścieżka wspina się stromo piarżystym dnem żlebu, otoczona z obydwu stron efektownymi ścianami skalnymi. Podejście prowadzi tutaj m.in. skalną płytą, którą pokonujemy przy pomocy łańcuchów.
Powyżej łańcuchów szlak wyprowadza na trawiaste zbocze. Droga jest dalej stroma i męcząca.
Po niespełna 2 godzinach od Przysłopu szlak dociera do opadającego spod wierzchołka Małołączniaka - Czerwonego Grzbietu. Od strony Doliny Małej Łąki jest on podcięty stromym urwiskiem Wielkiej Turni. Z grzbietu otwiera się bardzo ciekawy widok na Giewont. Dobrze widoczna jest Wyżnia Przełęcz Kondracka i wiodąca na nią droga z Przełęczy w Grzybowcu.
W przeciwnym kierunku panorama obejmuje Kominiarski Wierch oraz opadający spod Ciemniaka grzbiet z Twardą Kopą, Chudą Turnią i Upłaziańską Kopą. Równie ładnie prezentuje się stąd całe Podhale.
Dalej szlak wiedzie widokowym, trawiastym Czerwonym Grzbietem, pokonując jego kolejne spiętrzenia. Towarzyszą nam widoki na pozostałe Czerwone Wierchy.
Rozległy szczyt Małołączniaka osiągamy dopiero po pokonaniu kilku garbów. Podejście Czerwonym Grzbietem zajmuje około 40 minut. Leżący w połowie grzbietu Czerwonych Wierchów wierzchołek Małołączniaka stanowi kapitalny punkt widokowy. Panorama z Małołączniaka jest bez wątpienia jedną z najbogatszych w całych Tatrach i obejmuje zarówno Tatry Zachodnie z Giewontem oraz Kasprowym Wierchem, jak również Tatry Wysokie z Gerlachem, Rysami, Świnicą oraz Krywaniem. Przepięknie prezentuje się stąd położone ponad 1000 metrów niżej Zakopane i całe Podhale.
Panorama z Małołączniaka
Przez szczyt Małołączniaka przebiega czerwony szlak, który w kierunku zachodnim prowadzi na Krzesanicę oraz Ciemniak, a w kierunku wschodnim na Kopę Kondracką - najniższy ze szczytów w masywie Czerwonych Wierchów.
1993