Na Kopę Kondracką (2005m) z Hali Kondratowej przez Przełęcz pod Kopą Kondracką
Kopa Kondracka leży pomiędzy Małołączniakiem a Suchym Wierchem Kondrackim i jest najniższym oraz najdalej na wschód położonym szczytem w grupie Czerwonych Wierchów. Pomijając wariant polegający na wjeździe koleją linową na Kasprowy Wierch i następnie przejściu granią do Kopy Kondrackiej, najkrótsza trasa na szczyt prowadzi z Doliny Kondratowej przez Przełęcz pod Kopą Kondracką.
Zielony szlak na Przełęcz pod Kopą Kondracką rozpoczyna się przy Schronisku na Hali Kondratowej. Szlak ten łączy się na przełęczy ze znakami czerwonymi z Kasprowego Wierchu, które wznoszą się następnie grzbietem na szczyt Kopy Kondrackiej. Na Halę Kondratową prowadzi z Kuźnic niebieski szlak przez Kalatówki, który stanowi jednocześnie najpopularniejszą trasę na Giewont. Dojście z Kuźnic do początku zielonego szlaku zajmuje około 50 minut.
Zielony szlak kieruje się sprzed schroniska wygodną drogą przecinającą Polanę Kondratową. Na wprost wznosi się Przełęcz pod Kopą Kondracką, z dobrze widocznymi zakosami wieńczącymi podejście.
Ścieżka podprowadza pod opadający spod przełęczy Długi Żleb, jednak nie wspina się samym żlebem, a ograniczającym go od wschodu spiętrzeniem, porośniętym kosodrzewiną. Z lewej strony wznosi się grzbiet zwany Łopatą, który oddziela górną część Doliny Kondratowej od Suchej Doliny Kondrackiej.
Wraz z nabieraniem wysokości wzrasta nastromienie szlaku, który przecina trawiaste zbocze, mając po prawej stronie wyraźnie zaznaczone dno żlebu. Końcowy fragment podejścia prowadzi serią zakosów.
Po dotarciu na przełęcz otwiera się panorama na słowacką część Tatr, w której na pierwszy plan wybija się Krywań. Z przełęczy doskonale widoczny jest również Giewont, a na wschodzie widać budynek stacji meteorologicznej wieńczącej wierzchołek Kasprowego Wierchu.
Zielony szlak kończy się na przełęczy, a dalsze podejście prowadzi za znakami czerwonymi, które dołączają tutaj z Kasprowego Wierchu. Podejście prowadzi widokowym grzbietem opadającym spod Kopy Kondrackiej, której szczyt osiągamy po około 20 minutach.
Panorama z Przełęczy pod Kopą Kondracką
Kopa Kondracka jest punktem zwornikowym dla bocznej, północnej grani, w której wznosi się Giewont, przedzielony Kondracką Przełęczą. Granią tą biegnie żółty szlak z Doliny Małej Łąki. Czerwony szlak kieruje się z Kopy Kondrackiej dalej na zachód grzbietem Czerwonych Wierchów.
2016