Na Przysłop Miętusi Staników Żlebem z Nędzówki
Czerwony szlak z Nędzówki stanowi jedno z kilku dojść na Przysłop Miętusi. Jest to jednocześnie trasa najrzadziej uczęszczana, która ustępuje popularnością szlakom prowadzącym na Przysłop Miętusi z Doliny Kościeliskiej i z Doliny Małej Łąki. Jest to również szlak najbardziej męczący, biegnący na znacznym odcinku stromo pod górę. Warto jednak zaliczyć tę trasę, ponieważ na jej końcowym fragmencie można podziwiać ciekawe widoki na masyw Czerwonych Wierchów.
Wyruszając z Kir kierujemy się Drogą pod Reglami biegnącą w kierunku Zakopanego.
Droga pod Reglami na tym fragmencie nieznacznie wznosi się i po około 10 minutach doprowadza do skrzyżowania z czerwonym szlakiem. Poniżej skrzyżowania usytuowane jest osiedle Nędzówka, oddzielone od nas trawiastym zboczem. Skręcamy tutaj w prawo i wkraczamy w wąską dolinkę, wcinającą się między Hruby Regiel a Mały Regiel.
Dolinka zwana jest Staników Żlebem, a jej dnem spływa Staników Potok. Początkowo potok płynie z lewej strony, jednak szybko przekraczamy drewniany mostek i odtąd potok będziemy mieć po prawej stronie.
Podejście z biegiem czasu staje jest dość strome i monotonne. Leśna ścieżka wyprowadza w końcu na Jaworzynkę Miętusią, nieco już zarośniętą polanę grzbietową, z której otwiera się widok na rejon Czerwonych Wierchów oraz Gubałówki.
Prowadząc chwilę grzbietem szlak przewija się przez Wyżnie Stanikowe Siodło i wiodąc zboczem Hrubego Regla (1339m) zaczyna opadać wyraźnie w dół. Ścieżka kieruje się ku trawiastemu siodłu Przysłopu Miętusiego, które osiągamy po około 70 minutach od opuszczenia Drogi pod Reglami.
Na Przysłopie Miętusim znajduje się skrzyżowanie szlaków. Niebieski szlak biegnie na Małołączniaka, a w dół do wylotu Doliny Małej Łąki. Przez Przysłop Miętusi przebiega również Ścieżka nad Reglami. Przy skrzyżowaniu szlaków ustawione są ławki i drewniany stół.
Panorama w kierunku Doliny Kościeliskiej obejmuje Kominiarski Wierch, Stoły, Zadnią Kopkę, a na pierwszym planie Zawiesistą Turnię. Najciekawszy jest jednak widok na Czerwone Wierchy, których ściany poprzez Dolinę Mułową, Dolinę Litworową oraz Wielką Świstówkę opadają do Doliny Miętusiej.
2002