Na Halę Gąsienicową z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki
Żółty szlak przez Dolinę Jaworzynki jest obok niebieskiego szlaku przez Boczań najpopularniejszą trasą prowadzącą na Halę Gąsienicową. Szlaki te mają nieco odmienny charakter, ponieważ podejście przez Boczań i Skupniów Upłaz wznosi się równomiernie na całej swojej długości, poczynając od Kuźnic i kończąc na Przełęczy między Kopami. Z kolei żółty szlak najpierw prowadzi łagodnie dnem Doliny Jaworzynki, a dopiero w drugiej części podrywa się stromo ku Przełęczy między Kopami, zwanej też Karczmiskiem.
Żółty szlak kończy się na Przełęczy między Kopami i dojście do Murowańca następuje za znakami niebieskimi. Pod względem czasowym obydwa warianty są porównywalne, przy czym atrakcyjniejszy widokowo jest niebieski szlak, który w górnej części przecina widokowy Skupniów Upłaz.
Żółty szlak zaczyna się w Kuźnicach, zaraz za mostkiem nad Bystrą, przy którym znajduje się kasa TPN. Znaki żółte skręcają w prawo, ku wylotowi Doliny Jaworzynki.
Dolną część doliny zajmuje polana Jaworzynka, na której znajduje się kilka szałasów. Wygodna droga łagodnie wznosi się dnem doliny, mając przed sobą Wielką i Małą Królową Kopę oraz Kopę Magury.
Łatwiejsza część podejścia kończy się po dotarciu do rozwidlenia doliny. Żółty szlak prowadzi przez chwilę jej lewą odnogą zwaną Długim Żlebem, po czym zwraca się w prawo i zaczyna wspinać się na zalesiony grzbiet rozdzielający obie odnogi.
Żółty szlak wznosi się stromo do góry kamiennym chodnikiem, będąc początkowo całkowicie schowany w lesie. Z czasem ścieżka przecina kilka widokowych zrównań, a jej bieg układa się w kilka zakosów, przy czym podejście cały czas jest męczące. W przypadku deszczowej pogody kamienne stopnie wymagają zachowania dużej ostrożności przy ich pokonywaniu, szczególnie podczas schodzenia.
Wraz nabieraniem wysokości las przerzedza się, dzięki czemu otwiera się widok na otoczenie Doliny Jaworzynki, a także wapienny wierzchołek Giewontu. W górnej części podejścia wokół ścieżki zaczyna dominować kosodrzewina, która miejscami utrudnia poruszanie się. Przecinając zbocze Małej Kopy Królowej żółty szlak wyprowadza na Przełęcz między Kopami, gdzie dochodzi niebieski szlak z Kuźnic przez Boczań.
Z przełęczy roztacza się rozległa panorama ku północy, aż po Babią Górę i Pilsko. Na zachodzie wznoszą się Czerwone Wierchy i Giewont, z kolei w kierunku południowym widoczne jest otoczenie Doliny Pańszczycy.
Panorama z Przełęczy między Kopami
Niebieski szlak z Karczmiska w stronę Hali Gąsienicowej wytyczony jest wygodną ścieżką, która prowadzi przez Królową Rówień. Powoli otwiera się przed nami wspaniała panorama Doliny Gąsienicowej z Granatami, Kozim Wierchem, Świnicą i najbardziej imponująco wyglądającym Kościelcem.
Dolina Gąsienicowa obejmuje obszar ograniczony od zachodu granią odchodzącą od Kasprowego Wierchu ku Uhrociu Kasprowemu, od wschodu granią biegnącą przez Grananty i Żółtą Turnię, zaś granicę południową stanowi grań od Kasprowego Wierchu przez Świnicę, Zawrat do Koziego Wierchu. Grań Kościelca rozdziela dolinę na dwie części. W odnodze wschodniej leży Czarny Staw Gąsienicowy, natomiast w odnodze zachodniej położonych jest kilkanaście stawów, z których największy jest Zielony Staw.
Panorama z Hali Gąsienicowej
Za Królową Równią szlak sprowadza nieco w dół na Halę Gąsienicową. Po prawej mijamy Centralny Ośrodek Szkolenia PZA Betlejemka. Jeśli chcemy ominąć schronisko Murowaniec, to za Betlejemką powinniśmy pójść ścieżką w prawo, zaś idąc w lewo dojdziemy do schroniska Murowaniec.
Dojście z Kuźnic do Murowańca zajmuje około 1.30 godziny. Przy schronisku znajduje się ważny węzeł szlaków. Od Murowańca można wyruszyć między innymi w kierunku Kasprowego Wierchu, Świnickiej Przełęczy, Zawratu, Kościelca, Koziego Wierchu, Przełęczy Krzyżne lub Przełęczy Liliowe.
2017