Na Kościelec (2155m) z Hali Gąsienicowej

Kościelec i Karb widziane znad Czarnego Stawu Gąsienicowego

Kościelec należy do najbardziej znanych szczytów w rejonie Doliny Gąsienicowej. Charakterystyczna piramida Kościelca wraz z Zadnim i Małym Kościelcem tworzy grań rozdzielającą Dolinę Gąsienicową na dwie części: wschodnią z Czarnym Stawem i zachodnią z Zielonym Stawem.

Schemat szlaku

Podejście z Przełęczy Karb na Kościelec można zaliczyć do najciekawszych szlaków w polskich Tatrach Wysokich. Pomimo braku ubezpieczeń, szlak ma typowo wysokogórski charakter i w kilku miejscach wymaga umiejętności wspinania się w skalnym terenie.




Granaty i Kościelec

Ze Schroniska Murowaniec na szczyt Kościelca można wejść zarówno od Czarnego Stawu Gąsienicowego, przy mozolnym podejściu na Karb, jak też bardziej okrężną drogą od strony Zielonego Stawu Gąsienicowego.

Kościelec widziany z Zielonej Doliny Gąsienicowej

Panorama z Hali Gąsienicowej (1)

Panorama z Hali Gąsienicowej (2)

Wybierając wariant drugi ruszamy z Murowańca za znakami żółtymi prowadzącymi na Kasprowy Wierch, a następnie za znakami czarnymi biegnącymi na Świnicką Przełęcz. Kamienista ścieżka kieruje się w zachodnią część Doliny Gąsienicowej. Ze szlaku roztacza się widok na otoczenie Doliny Gąsienicowej z Kościelcem, Świnicą i Kasprowym Wierchem.




Świnica, Pośrednia Turnia i Skrajna Turnia

Po około 20 minutach perć dociera do rozwidlenia, przy którym odłączają się szlaki na Kasprowy Wierch i Liliowe.

Rozstaj szlaków, w tle Kościelec i Świnica

Ścieżka przechodzi pod linami kolejki krzesełkowej i po kolejnych 15 minutach doprowadza nad brzeg Zielonego Stawu (1674 m). Zielony Staw ma blisko 4 hektary powierzchni i jest największym ze stawów położonych w zachodniej odnodze Doliny Gąsienicowej.

Zielony Staw Gąsienicowy

Powyżej stawu ścieżka wspina się na wał morenowy do rozwidlenia, gdzie znaki czarne prowadzą dalej na Świnicką Przełęcz, natomiast w lewo odbija niebieski szlak na Przełęcz Karb.




Rozwidlenie ze szlakiem na Świnicką Przełęcz

Ścieżka na Karb pozostawia z lewej strony staw Kurtkowiec, z najwyżej położoną w Polsce wyspą, zaś po prawej niewielkie Czerwone Stawki.

Kurtkowiec, Czerwone Stawki i szlak na Karb

Wkrótce kamienny chodnik zaczyna wspinać się na pokryty rumowiskami skalnymi stok Małego Kościelca. Za plecami interesujący widok na Kasprowy Wierch wraz ze stacją meteorologiczną i górną stacją kolejki.

Widok na Kasprowy Wierch
Karb i Kościelec

Końcowe fragmenty podejścia prowadzą serią niewielkich zakosów. Po półgodzinnym marszu znad Zielonego Stawu szlak osiąga Przełęcz Karb (1853 m).

Kościelec
Długi Staw

Z przełęczy otwiera się ładny widok na drugą stronę Doliny Gąsienicowej, z leżącym prawie 200 metrów niżej Czarnym Stawem.

Czarny Staw Gąsienicowy

Na przełęczy ma swój początek znakowany na czarno szlak na Kościelec. Początkowo wznosi się on wśród złomowisk skalnych, by po kilkunastu minutach doprowadzić pod kilkumetrowy próg skalny. Pokonanie progu ułatwiają liczne stopnie i półki ukształtowane w skale.

Kościelec
Mały Kościelec we mgle

Na dalszym odcinku perć wspina się monotonnie północną ścianą Kościelca, wijąc się od jednej krawędzi do drugiej. Miejscami szlak prowadzi płytami skalnymi, na których trzeba zachować szczególną ostrożność w przypadku opadów deszczu lub oblodzeń. Dopiero pod samym szczytem trudności techniczne wzrastają i w ciekawej wspinaczce, którą ułatwiają liczne stopnie i półki skalne, osiągamy wierzchołek.

Szczyt Kościelca

Podejście z Karbu zajmuje około 40-45 minut, a z Murowańca 2 godz. Sam szczyt nie jest zbyt rozległy. Rozciąga się z niego piękny widok na stawy Doliny Gąsienicowej, Kozie Wierchy i Granaty, a w kierunku Tatr Zachodnich na niepozorny Giewont, Czerwone Wierchy i Kasprowy Wierch.

Zmarzły Staw widziany z Kościelca

Zejście z Kościelca na Karb prowadzi tą samą drogą. Z Karbu nad Czarny Staw prowadzi wąska ścieżka, która najpierw wiedzie chwilę grzbietem Małego Kościelca (1863 m), a następnie skręcając w prawo prowadzi stromo w dół.

Mały Kościelec
Mały Kościelec, w tle Giewont
Czarny Staw Gąsienicowy i Granaty
Kościelec i Świnica

Szlak układa się w liczne zakosy prowadzące wśród piargów porośniętych kosówką. Ze ścieżki roztaczają się efektowne widoki na Czarną Dolinę Gąsienicową z Żółtą Turnią, Granatami i Kozim Wierch.

Żółta Turnia i Czarny Staw Gąienicowy
Zejście z Małego Kościelca
Czarny Staw Gąsienicowy

Zejście do uroczo położonego Czarnego Stawu (1624 m) zajmuje około 25 minut.

Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw jest największym i zarazem najpiękniejszym stawem położonym w Dolinie Gąsienicowej. Panorama rozciągająca się znad Czarnego Stawu ma wybitnie wysokogórski charakter. Szczególnie efektownie prezentują się Granaty, Kozi Wierch i Kozie Czuby, które wyrastają surowymi ścianami ponad Kozią Dolinką.

Otoczenie Czarnego Stawu Gąsienicowego
Kościelec, Karb i Mały Kościelec

Panorama znad Czarnego Stawu Gąsienicowego

Do schroniska Murowaniec sprowadza wygodny, kamienny chodnik poprowadzony zboczami Małego Kościelca.

Kościelec i Mały Kościelec
Trawers zboczami Małego Kościelca

Zejście do schroniska trwa około 20 minut, a cała pętla wokół Doliny Gąsienicowej z wejściem na Kościelec zajmuje około 5 godzin.

Murowaniec


2000