Na Giewont (1894m) z Zakopanego przez Dolinę Strążyską

Krzyż na Giewoncie

Przez Dolinę Strążyską prowadzi czerwony szlak na Giewont, który popularnością ustępuje jedynie niebieskiemu szlakowi z Kuźnic. Oba szlaki są podobne pod względem wymagań kondycyjnych oraz trudności technicznych. Czerwony szlak jest bardziej zróżnicowany krajobrazowo, a dodatkowo można go połączyć ze zwiedzeniem Siklawicy, która położna jest powyżej Polany Strążyskiej.

Schemat szlaku

Dojście do Doliny Strążyskiej z centrum Zakopanego prowadzi najpierw ulicą Kasprusie, a następnie ulicą Strążyską, która doprowadza bezpośrednio do wylotu doliny, gdzie znajduje się kasa TPN. Pokonanie tego fragmentu zajmuje około 35 - 40 minut.




Wylot Doliny Strążyskiej

Dnem zalesionej doliny prowadzi spacerowa droga znakowana na czerwono. Szlak wiedzie wzdłuż Strążyskiego Potoku, kilkukrotnie przecinając go. Im głębiej wkraczamy w dolinę tym efektowniej prezentują się kaskady na Strążyskim Potoku. Po prawej stronie wznoszą się strzeliste turnie zwane Trzema Kominami, a także skała z tablicą poświęconą czeskiemu publicyście - Edwardowi Jelinkowi. Na wysokości tablicy Strążyski Potok tworzy najefektowniejszą i najpotężniejszą z kaskad.

Kaskada na Potoku Strążyskim

W górnej części doliny droga robi się bardziej wyboista i po około 30 minutach osiąga dolny skraj Polany Strążyskiej, na której znajduje się niewielki bufet turystyczny. Otwiera się z niej widok na szczyt Giewontu z dobrze widocznym, północnym urwiskiem. W górę polany prowadzi szlak do wodospadu Siklawica oraz na Sarnią Skałę, natomiast droga na Giewont skręca tutaj w prawo, przekraczając mostek nad Strążyskim Potokiem.




Rozwidlenie ze szlakiem na Giewont

Wraz ze znakowaną na czarno Ścieżką nad Reglami wspinamy się monotonnie kamiennym chodnikiem na Przełęcz w Grzybowcu. Tuż powyżej przełęczy znajduje się rozwidlenie szlaków, gdzie znaki czarne odłączają się ku Dolinie Małej Łąki.

Podejście na Przełęcz w Grzybowcu
Rozstaj szlaków

Dalsze podejście wyprowadza nas na grzbiet Grzybowca, skąd otwiera się widok na masyw Giewontu oraz Wielką Turnię.

Grzbiet Grzybowca
Giewont

Czerwony szlak początkowo biegnie grzbietem, a następnie przechodzi w trawers jego górnej części. Rozpoczyna się tutaj bardzo atrakcyjna widokowo część podejścia. Wkrótce wąska ścieżka doprowadza do charakterystycznego wcięcia w skalnym żeberku.




Hruby Regiel, Grzybowiec i Łysanki
Dolina Małej Łąki
Siodłowa Turnia i Kopa Kondracka
Skalne żebro
Skalne żebro, w tle Wielka Polana Małołącka

Po przewinięciu się przez żeberko ścieżka wznosi się pod ścianami Małego Giewontu, z widokami na Dolinę Małej Łąki i jej górne piętro z kotłami Niżniej i Wyżniej Świstówki. Męczące podejście wyprowadza na przełęcz Siodło, która rozdziela Mały Giewont od Siodłowej Turni.

Trawers Małego Giewontu
Podejście na Siodło

Na przełęczy szlak zwraca się ku wschodowi i obchodząc wapienne turnie Małego Giewontu pnie się na Kondracką Przełęcz Wyżnią, gdzie łączy się z niebieskim szlakiem z Kuźnic.

Podejście powyżej Siodła
Małołączniak i Wielka Turnia
Mały Giewont

Z Przełęczy rozciąga się piękna panorama z Czerwonymi Wierchami na pierwszym planie. Doskonale widać również wapienny wierzchołek Giewontu. Dalsza droga prowadzi za znakami niebieskimi.

Wyżnia Kondracka Przełęcz - widok na Kopę Kondracką i Małołączniak
Podejście na Giewont

Powyżej przełęczy niebieski szlak rozgałęzia się. Na szczyt wchodzi się jego prawą odnogą, natomiast schodzi lewą. W końcowej fazie podejścia musimy pokonać kilka łańcuchów o niewielkiej skali trudności. W miejscu tym często tworzą się zatory i wejście na wierzchołek może przeciągnąć się w czasie.

Pierwsze łańcuchy
Łańcuchy
Łańcuchy wyprowadzające na szczyt

Po wejściu na szczyt należy bardzo uważać, ponieważ w kierunku północnym Giewont opada urwistą ścianą, osiągającą 600 metrów wysokości. Dojście z Kuźnic, licząc bez odpoczynków, zajmuje ok. 2.10 godz. Giewont jest prawie zawsze zapełniony turystami i ciężko tutaj znaleźć spokojny kąt na odpoczynek. Ze szczytu otwiera się wspaniała panorama na leżące poniżej Zakopane i całe Podhale, a także na Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie.

Panorama z Giewontu

Tatry Zachodnie
Długi Giewont

Na szczycie znajduje się 15-metrowy, metalowy krzyż, symbol Giewontu i Zakopanego, jeden z najczęściej wykorzystywanych motywów tatrzańskich.

Krzyż na Giewoncie

Zejście ze szczytu ułatwia ciąg łańcuchów, który sprowadza z powrotem na Wyżnią Kondracką Przełęcz. Zejście zajmuje około 10-15 minut.

Zejście z Giewontu
Łańcuchy zejściowe
Zejście na Wyżnia Kondracką Przełęcz

Aby nie schodzić tą samą drogą można zejść do Zakopanego przez Dolinę Kondratową lub żółtym szlakiem z Kondrackiej Przełęczy przez Dolinę Małej Łąki.


1998