Na Śnieżkę (1602m) Śląską Drogą z Karpacza przez Biały Jar i Kopę

Śnieżka i Dom Śląski

Śnieżka, wznosząca się na wysokość 1602 metrów, jest najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie całych Sudetów. Od 1993 tj. chwili podziału Czecho-Słowacji, Śnieżka jest także najwyższym wzniesieniem w Czechach. Wierzchołek Śnieżki układający się w charakterystyczną piramidę zdecydowanie wybija się w panoramie Karkonoszy i góruje nad Kotliną Jeleniogórską. Bardzo znanym elementem związanym ze szczytem jest polska restauracja i obserwatorium meteorologiczne w kształcie "latających spodków". Ze strony czeskiej na szczyt Śnieżki można wjechać koleją gondolową.

Schemat szlaku

Z Karpacza na Śnieżkę wytyczonych jest kilka szlaków. Najbardziej interesujące jest podejście z Karpacza Górnego, które wiedzie przez Polanę, Kocioł Małego Stawu, schroniska Samotnia i Strzecha Akademicka. Bardzo ciekawy jest również czerwony szlak przez Kocioł Łomniczki. Jeszcze innym wariantem jest wejście na Śnieżkę przez Sowią Dolinę i dalej Czarnym Grzbietem.




Śnieżka widziana z Polany

Najkrótsze podejście prowadzi natomiast Śląską Drogą przez Biały Jar i Kopę. Szczególnie na odcinku do Białego Jaru podejście jest strome i monotonne, a widoki są ograniczone. Powyżej Białego Jaru, a przede wszystkim po osiągnięciu Równi pod Śnieżką podejście zdecydowanie łagodnieje, aż do osiągnięcia Przełęczy pod Śnieżką, powyżej której następuje końcowa wspinaczka na szczyt.

Podejście z Białego Jaru na Kopę

Czarny szlak na Śnieżkę zaczyna się przy rondzie Biały Jar, gdzie zlokalizowany jest także przystanek PKS. W związku z budową kolei linowej Biały Jar, od maja 2011 roku zmieniono przebieg szlaków w rejonie ronda Biały Jar. Obecnie czarny szlak prowadzi do dolnej stacji wyciągu na Kopę przez ulicę Olimpijską.

Rondo Biały Jar

Do hotelu Orlinek towarzyszą mu znaki czerwone, które kierują się następnie do Schroniska Nad Łomniczką i dalej przez Kocioł Łomniczki na Przełęcz pod Śnieżką. Czarny szlak prowadzi jeszcze przez chwilę asfaltową drogą, by szybko osiągnąć plac przy dolnej stacji wyciągu na Kopę.

Przed zmianą szlak wznosił się wprost do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę. Podejście prowadziło stromą, leśną drogą, którą wytyczony był również żółty szlak do schroniska Strzecha Akademicka, zielony na Polanę oraz czerwony na Przełęcz pod Śnieżką przez Kocioł Łomniczki. Po około 10 minutach w prawo odbijały szlaki zielony i żółty, a czarny oraz czerwony wspólnie doprowadzały do dolnej stacji wyciągu na Kopę.




Dolna stacja wyciągu na Kopę

Czarny szlak mija kasę Karkonoskiego Parku Narodowego i wznosi się dalej leśną drogą biegnącą wzdłuż Łomnicy, a następnie Złotego Potoku, płynącego kilkadziesiąt metrów poniżej. Ponad kasą KPN następuje dłuższy fragment męczącego i monotonnego podejścia. W pierwszej części szlak pozbawiony jest widoków. Z upływem czasu droga wydostaje się ponad granicę lasu i wyłaniają się stoki Złotówki, skały Pielgrzymy, a w kierunku północnym porozrzucane zabudowania Karpacza.

Kasa KPN
Śląska Droga
Śląska Droga

Najbardziej stromy i męczący fragment szlaku następuje przed osiągnięciem Białego Jaru, poniżej którego Śląska Droga doprowadza do rozstaju z żółtym szlakiem. Szlak ten odbija w prawo, przecinając Biały Jar i w kilka minut osiąga schronisko Strzecha Akademicka.

Dojście do Białego Jaru
Biały Jar - szlak do Strzechy Akademickiej
Rozstaj szlaków przy Białym Jarze

Warto tutaj zejść do Złotego Potoku, skąd otwiera się widok na położoną powyżej charakterystyczną niszę Białego Jaru, wcinającą się w zbocza Równi pod Śnieżką. 20 marca 1968 roku Białym Jarem zeszłą wielka lawina, która pochłonęła życie 19 osób.




Biały Jar

Powyżej rozstaju czarny szlak zwraca się na wschód, a podejście nieco łagodnieje. Wraz z nabieraniem wysokości otwiera się panorama na kotły Małego i Wielkiego Stawu, stoki Złotówki, Polanę, Pielgrzymy oraz Słonecznik.

Śląska Droga powyżej rozstaju
Panorama ze szlaku
Podejście na Kopę, w tle Skalny Stół

Po niespełna 30 minutach od Białego Jaru szlak osiąga górną stację wyciągu na Kopę, gdzie zlokalizowany jest także niewielki bufet turystyczny. Sprzed bufetu rozległy widok na Kotlinę Jeleniogórską, Pogórze Karkonoskie, położony poniżej Karpacz, a także piramidę Śnieżki z dobrze widocznymi "latającymi talerzami".

Bufet na Kopie
Śnieżka

Za górną stacją wyciągu szlak prowadzi wygodną, brukowaną drogą biegnącą wśród kosodrzewiny. Droga bardzo łagodnie wznosi się ku Przełęczy pod Śnieżką obchodząc szerokim łukiem Jar Łomniczki.

Droga na Przełęcz pod Śnieżką, w tle Studniční hora
Dom Śląski
Skrzyżowanie szlaków na Równi pod Śnieżką
Widok na Kopę

Do przełęczy dochodzimy po około 15 minutach, łącząc się wcześniej z niebieskim szlakiem z Karpacza i znakowanym na czerwono Głównym Szlakiem Sudeckim. Przełęcz leży w zwężeniu Głównego Grzbietu Karkonoszy, który jest tutaj z obu stron podcięty głębokimi kotłami polodowcowymi. Tuż powyżej przełęczy stoi schronisko turystyczne Dom Śląski, przy którym znajduje się węzeł szlaków. Przy schronisku odbija czerwony szlak schodzący do Kotła Łomniczki.

Śnieżka i Dom Śląski
Dom Śląski
Studniční hora

Z przełęczy na szczyt Śnieżki wiodą dwie drogi. Znaki niebieskie prowadzą brukowaną tzw. Drogą Jubileuszową, okrążającą łagodnie północne zbocza (około 40 minut), przy czym ostatni fragment, po czeskiej stronie, znakowany jest na czerwono. Podczas podejścia ładne widoki na Kocioł Łomniczki oraz Czarny Grzbiet. Szlak czerwony wiedzie natomiast na szczyt stromymi zakosami, którymi wejście zajmuje około 25-20 minut. Po drodze punkty widokowe na czeskie Karkonosze, Upską Jamę i Obri Dul.

Studniční hora, Luční hora, Równia pod Śnieżką
Widok z Drogi Jubileuszowej na Śnieżkę
Droga Jubileuszowa
Podejście Drogą Jubileuszową
Początek szlaku zakosami
Podejście zakosami
Dojście do szczytu Śnieżki

Na szczycie Śnieżki znajduje się kaplica św. Wawrzyńca oraz słynne obserwatorium meteorologiczne w kształcie "latających talerzy". W budynku funkcjonuje dodatkowo restauracja. W obiekcie nie ma możliwości nocowania. Po stronie czeskiej ulokowana jest górna stacja kolei gondolowej oraz budynek poczty. Ze szczytu roztacza się niezwykle rozległa panorama Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej, a przy dobrej pogodzie również Ślęży i Masywu Śnieżnika.

Obserwatorium meteorologiczne i restauracja na Śnieżce
Kaplica św. Wawrzyńca
Budynek czeskiej poczty
Studniční hora i Luční hora
Widok na Równię pod Śnieżką
Černá hora


2007