Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej: Przełęcz Karkonoska (1198m) - Słonecznik (1423m) - Śnieżka (1602m)
Kontynuacja Drogi Przyjaźni Polsko - Czeskiej, biegnącej Głównym Grzbietem Karkonoszy. Szlak piękny widokowo, tłumnie uczęszczany przez turystów (szczególnie w rejonie Śnieżki). Na długich odcinkach szlak niemalże nie zmienia swojej wysokości. Na szlaku występują jedynie dwa dłuższe podejścia. Pierwsze, kilkunastominutowe po wyruszeniu z Przełęczy Karkonoskiej i drugie z Przełęczy pod Śnieżką na szczyt Śnieżki, podczas którego trzeba pokonać nieco ponad 200 metrów różnicy wzniesień. Do Przełęczy pod Śnieżką przebieg Drogi Przyjaźni pokrywa się z Głównym Szlakiem Sudeckim.
Z rozległego siodła Przełęczy Karkonoskiej czerwony szlak prowadzi asfaltową drogą wznoszącą się stromo w kierunku Małego Szyszaka. Po kilkudziesięciu metrach jezdnia odbija w lewo do górującego nad przełęczą Schroniska Odrodzenie.
Szlak czerwony prowadzi dalej stromo pod górę, razem ze znakami zielonymi, które niedługo skręcają w lewo w kierunku Pielgrzymów. Po około 15 minutach podejście łagodnieje, a ścieżka trawersuje od północy wierzchołek Małego Szyszaka.
Ścieżka przewija się przez przełęcz rozdzielającą Mały Szyszak i Tępy Szczyt, by następnie delikatnie poderwać się i pozostawić po lewej stronie porośnięty kosodrzewiną wierzchołek Tępego Szczytu (1388m).
Po minięciu Tępego Szczytu kamienna dróżka przechodzi w długi trawers prowadzący północnymi zboczami Smogorni, utrzymując się cały czas kilkadziesiąt metrów poniżej grzbietu. Szlak biegnie wśród kosodrzewiny, ponad którą roztacza się rozległy widok na Pogórze Karkonoskie i Kotlinę Jeleniogórską.
Po około 60 minutach docieramy do Słonecznika, dwunastometrowej formacji skalnej. Wznosi się ona na wysokości 1423 metrów i należy do najbardziej rozpoznawalnych skałek w Karkonoszach. Przy Słoneczniku znajduje się kamienna ławka poświęcona działaczom Towarzystwa Karkonoskiego (RGV).
Ku północy schodzi żółty szlak do Pielgrzymów i dalej na Polanę. Idąc w kierunku Śnieżki czerwony szlak dochodzi szybko do rozstaju ze szlakiem zielonym, który odbija bezpośrednio na Polanę. Po kilku minutach czerwony szlak doprowadza nad krawędź Kotła Wielkiego Stawu. Z widokowego występu otwiera się piękna panorama na leżący kilkaset metrów niżej największy staw w Karkonoszach, mający ponad 8 ha powierzchni. Panorama obejmuje również Słonecznik, Pielgrzymy, Polanę, Kowarski Grzbiet, Czarny Grzbiet oraz Śnieżkę.
Szlak prowadzi teraz tzw. Srebrnym Upłazem. Po krótkim fragmencie wśród kosodrzewiny ścieżka osiąga kolejny punkt widokowy, wznoszący się ponad Kotłem Małego Stawu. Ze szlaku roztacza przepiękny widok na Mały Staw i stojące nad brzegiem schronisko Samotnia. Świetnie widać również Strzechę Akademicką, a na wschodzie króluje piramida Śnieżki wybijająca się ponad otaczające zrównania grzbietowe.
Panorama ze Srebrnego Upłazu
Szlak biegnie przez kilka minut wzdłuż krawędzi kotła mijając kolejne punkty widokowe. Wreszcie od niej odbija i wydostając się z kosodrzewiny wyprowadza na rozległe wypłaszczenie grzbietowe. Z drogi widoki na piramidę Śnieżki oraz Strzechę Akademicką.
Czerwony szlak wznosi się nieznacznie do rozstaju szlaków przy tzw. Spalonej Strażnicy. Następuje tutaj połączenie z brukowaną drogą, którą biegnie bardzo popularny, niebieski szlak z Karpacza przez Polanę na Śnieżkę.
Razem ze znakami niebieskimi Droga Przyjaźni przecina olbrzymie zrównanie grzbietowe Równi pod Śnieżką. Z każdym przebytym metrem coraz piękniej prezentuje się masyw Śnieżki.
Panorama z Równi pod Śnieżką
Po około 30 minutach od skrzyżowania, droga dociera do Przełęczy pod Śnieżką. Przed przełęczą dołącza czarny szlak z Kopy. Przełęcz leży w zwężeniu Grzbietu Głównego, który jest tutaj z obu stron podcięty głębokimi kotłami polodowcowymi. Na przełęczy stoi schronisko turystyczne Dom Śląski, przy którym znajduje się węzeł szlaków. W kierunku górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę prowadzi szlak czarny, natomiast do Kotła Łomniczki schodzi szlak czerwony.
Z przełęczy na szczyt Śnieżki prowadzą dwie drogi. Znaki niebieskie prowadzą brukowaną tzw. Drogą Jubileuszową, okrążającą łagodnie północne zbocza (około 40 minut), przy czym ostatni fragment, po czeskiej stronie, znakowany jest na czerwono. Podczas podejścia ładne widoki na Kocioł Łomniczki i Czarny Grzbiet. Szlak czerwony wiedzie natomiast na szczyt stromymi zakosami, którymi wejście zajmuje około 25-20 minut. Po drodze punkty widokowe na czeskie Karkonosze, Upską Jamę i Obri Dul. Szlak prowadzący zakosami zalecany jest wyłącznie do wejścia.
Śnieżka, wznosząca się na wysokość 1602 metrów, jest najwyższym szczytem Karkonoszy, a jednocześnie całych Sudetów. Na szczycie znajduje się Kaplica św. Wawrzyńca oraz słynny budynek restauracji i obserwatorium meteorologicznego w kształcie "latających talerzy". Po stronie czeskiej zlokalizowana jest górna stacja wyciągu krzesełkowego oraz budynek poczty. Ze szczytu niezwykle rozległa panorama Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej, a przy dobrej pogodzie również Ślęży i Masywu Śnieżnika.
2004