Ścieżka nad Reglami: Przełęcz Karkonoska (1198m) - Pielgrzymy (1204m)
Wschodni odcinek Ścieżki nad Reglami. Znakowany na zielono szlak biegnie z Przełęczy Karkonoskiej trawersując północne zbocza Grzbietu Głównego i kończy się u stóp grupy skalnej - Pielgrzymy. Pod względem urozmaicenia i walorów krajobrazowych ustępuje zachodniemu fragmentowi Ścieżki nad Reglami. Szlak jest dosyć monotonny, a z racji przebiegu w piętrze reglowym widoki są ograniczone. Plusem wschodniej części Ścieżki nad Reglami jest natomiast mniejsze natężenie ruchu niż na szlaku grzbietowym.
Z szerokiego siodła Przełęczy Karkonoskiej wyruszamy wraz ze znakami czerwonymi graniczną, asfaltową drogą w kierunku Schroniska Odrodzenie. Wkrótce droga odbija do schroniska, natomiast oba szlaki wznoszą się dalej wzdłuż granicy. Po kilku minutach dochodzimy do rozstaju, gdzie zielony szlak skręca w lewo, wiodąc dalej wąską ścieżkę i zostawiając znaki czerwone biegnące dalej w kierunku Słonecznika.
Po krótkim podejściu szlak z wolna obniża się i przechodzi w długi trawers wiodący północnymi zboczami Małego Szyszaka oraz Tępego Szczytu. Ścieżka wiedzie bez większych zmian wysokości trzymając się poziomu 1200-1250 metrów. W miejscach gdzie las się przerzedza, ze ścieżki rozciąga się panorama na Góry Izerskie, położoną u stóp Kotlinę Jeleniogórską, Stawy Podgórzyńskie oraz Zbiornik Sosnówka.
W połowie drogi szlak przewija się przez Kocioł Smogorni, przekraczając mostek nad Srebrnym Potokiem. Po krótkim podejściu ścieżka z powrotem zwraca się na wschód prowadząc w kilku miejscach drewnianymi kładkami wznoszącymi się nad podmokłym podłożem. Kładki osiągają w wielu miejscach nawet kilkadziesiąt metrów długości. W kierunku północnym widoki na Pogórze Karkonoskie oraz osiedla Jeleniej Góry. W otaczającym drzewostanie występują liczne kikuty drzew, pozostałości po "martwym lesie" dominującym niegdyś w krajobrazie Karkonoszy.
Po około 80-90 minutach dochodzimy do skrzyżowania z żółtym szlakiem biegnącym z Polany. Kończy się tutaj szlak zielony i dalej podchodzimy za znakami żółtymi, które po chwili doprowadzają do formacji skalnej - Pielgrzymy.
Pielgrzymy stanowią jedną z głównych atrakcji Karkonoszy. Na całą formację skalną składają się trzy grupy skalne, z których najwyższa osiąga 25 metrów wysokości. Ze skał ciekawy widok na otoczenie, w tym na wyłaniającą się ponad grzbietowymi zrównaniami Śnieżkę.
Znaki żółte prowadzą dalej wśród kosodrzewiny monotonnie w górę do Słonecznika (nieco ponad 30 minut). Kierując się z kolei żółtym szlakiem w dół dojdziemy do Polany (niespełna 15 minut), gdzie znajduje się węzeł szlaków prowadzących z Karpacza w rejon Małego Stawu, Samotni, Strzechy Akademickiej i Śnieżki.
2004