Pielgrzymy (1204m) oraz Słonecznik (1423m) - szlak okrężny z Polany
Pielgrzymy oraz Słonecznik są najbardziej znanymi formacjami skalnymi w Karkonoszach. Obok Słonecznika przebiega czerwony szlak grzbietowy, natomiast do Pielgrzymów wytyczony jest żółty szlak z Polany, który wznosi się następnie do Słonecznika. Wykorzystując dodatkowo zielony szlak z Polany na Słonecznik, można połączyć te szlaki w interesująca pętlę, pozwalającą zwiedzić jednocześnie Pielgrzymy i Słonecznik.
Polana rozciąga się na prawie płaskim terenie położonym na zboczach Smogorni, na wysokości około 1050-1080 metrów. Niegdyś na Polanie stało duże schronisko, które od 1951 roku nosiło nazwę Schronisko Bronka Czecha. Obiekt ten spłonął w 1968 roku i mimo początkowych planów nie został odbudowany.[1]
Na Polanę można dojść z Karpacza niebieskim szlakiem ze Świątyni Wang lub Drogą Bronka Czecha, którą wytyczony jest zielony szlak. Powyżej Polany niebieski szlak odbija w kierunku Samotni, prowadząc dalej na Śnieżkę, zaś znaki zielone wznoszą się w kierunku grzbietu do Głównego Szlaku Sudeckiego.
W kierunku Pielgrzymów prowadzi z Polany żółty szlak. Przecina on górną część Polany, na której znajdują się niewielkie skałki zwane Kocim Zamkiem, a czasem Kotkami. Ścieżka wiedzie lewym skrajem Polany, omijając skałki. Na wysokości Kociego Zamku znaki żółte zwracają się na wschód oferując rozległy widok w kierunku Śnieżki.
Powyżej Polany kamienny chodnik wznosi się lasem i po kilku minutach docieramy do rozwidlenia ze Ścieżką nad Reglami, która odłącza się ku Przełęczy Karkonoskiej. Tuż powyżej rozstaju dochodzimy do Pielgrzymów.
Pielgrzymy składają się z trzech głównych zespołów skałek, z których najwyższe osiągają 25 metrów wysokości. Pielgrzymy charakteryzują się bardzo urozmaiconą rzeźbą, z licznymi spękaniami, kociołkami i innymi formami wietrzeniowymi, które czynią z nich jedne z najefektowniejszych skał w Karkonoszach.
Za Pielgrzymami znaki żółte zaczynają się wznosić w kierunku grzbietu. Na długich odcinkach szlak wytyczony jest drewnianymi kładkami. Po wydostaniu się ponad granicę lasu i osiągnięciu piętra kosodrzewiny ukazuje się na wprost sylwetka Słonecznika.
Podejście z Pielgrzymów do Słonecznika zajmuje około 30 minut. Słonecznik położony jest na północnych zboczach Smogorni, na wysokości 1423 metrów. Słonecznik stanowi bardzo charakterystyczny element w panoramie Karkonoszy, doskonale widoczny od strony Kotliny Jeleniogórskiej. Formacja osiąga 12 metrów wysokości i tworzy ją kilka skalnych baszt rozdzielonych pionowymi spękaniami. Tuż obok znajduje się kamienna ławka postawiona w XIX wieku przez Towarzystwo Karkonoskie.
Nazwa skałki pochodzi stąd, że kiedyś pełniła ona rolę zegara słonecznego dla mieszkańców Borowic, Przesieki i Podgórzyna, wskazując im południe.[2]
Obok Słonecznika biegnie czerwony szlak z Przełęczy Karkonoskiej, za którym udajemy się w kierunku Śnieżki, do rozstaju z zielonym szlakiem. Dojście do rozwidlenia zajmuje niespełna 5 minut.
Znaki zielone zwracają się na południe sprowadzając w dół ku Polanie. W górnej części zejścia, ze szlaku roztacza się efektowna panorama ku Śnieżce oraz Kotlinie Jeleniogórskiej.
Obecnie szlak szlak obchodzi krawędź Kotła Wielkiego Stawu szerokim łukiem. Niegdyś szlak ten prowadził zakosami tuż nad krawędzią kotła, oferując bardzo ładną panoramę na Wielki Staw.
Zejście na Polanę zajmuje około 35 minut. Do Karpacz można zejść z Polany za znakami niebieskimi, które sprowadzają do Świątyni Wang lub za znakami zielonymi, które odbijają poniżej Polany do ronda Biały Jar.
2024
Bibliografia
[1] Tablica informacyjna przy szlaku.
[2] Chanas Ryszard, Czerwiński Janusz, Sudety Przewodnik, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1974.