Na Śnieżnik (1425m) z Międzygórza czerwonym szlakiem
Śnieżnik (1425 metrów) jest nie tylko najwyższym szczytem w Masywie Śnieżnika, ale jest też najwyższym szczytem w polskich Sudetach Wschodnich. Rozległa kopuła szczytowa Śnieżnika, która jako jedyna wystaje ponad górną granicę lasu, w sposób niepodzielny dominuje i króluje w krajobrazie całego masywu. Pod względem wybitności Śnieżnik zajmuje trzecie miejsce wśród polskich szczytów, po Śnieżce i Babiej Górze. Znaczne przewyższenie ponad otaczające kotliny gwarantuje bardzo rozległe widoki ze szczytu.
U stóp Śnieżnika położone jest Międzygórze, niewielka miejscowość turystyczna, której największy rozwój przypadł na XIX wiek i związany był z działalnością ks. Marianny Orańskiej. W okresie PRL-u w Międzygórzu zlokalizowane były ośrodki działające w ramach Funduszu Wczasów Pracowniczych. Po zmianie systemu kurort podupadł, czego dowodem jest zły stan techniczny wielu budynków, niegdyś prężnie funkcjonujących. Obecnie Międzygórze kojarzy się głównie z Wodospadem Wilczki, który usytuowany tuż przy wjeździe do miejscowości.
Międzygórze stanowi również dogodny punkt wypadowy dla wycieczek w rejon Śnieżnika. Istnieje kilka szlaków doprowadzających w rejon Hali pod Śnieżnikiem, przy czym najkrótsza trasa na Śnieżnik prowadzi za znakami czerwonymi. Rozpoczynając wycieczkę w centrum Międzygórza cała droga na szczyt liczy niespełna 8 kilometrów. Odległość tą można wydatnie skrócić dojeżdając do parkingu położonego w górnej części Międzygórza, pod dawną skocznią narciarską. Wybierając ten wariant skracamy trasę o około 2 kilometry.
Wyruszając z centrum Międzygórza idziemy asfaltową drogą biegnącą równolegle wzdłuż potoku Wilczka. Dojście do parkingu zajmuje około 30 minut. Tuż przed parkingiem odchodzi w lewo niebieski szlak, który stanowi alternatywę dla czerwonego szlaku. Znaki niebieskie umożliwiają dojście na Halę pod Śnieżnikiem dłuższą i łagodniejszą trasą przez Śnieżnicką Przełęcz.
Za parkingiem czerwony szlak kieruje się lewą odnogą drogi. Leśna szutrówka doprowadza do mostu nad Wilczką, za którym zaczyna się właściwe podejście.
Czerwony szlak wznosi się na wprost stromym, leśnym zboczem. Na końcu męczącego podejścia docieramy do skrzyżowania, gdzie szlak skręca w lewo i przez kilkaset metrów trzyma się szerokiej drogi. Po kilku minutach znaki czerwone wykonują kolejny zwrot i opuszczając drogę przechodzą w długi trawers wytyczony zboczami Średniaka.
Ścieżka prowadzi ponad doliną zwaną Czarnym Dołem, która wcina się w zbocza Małego Śnieżnika oraz Średniaka. W samej końcówce strome podejście wyprowadza na Halę pod Śnieżnikiem.
Na hali położone jest schronisko Na Śnieżniku, które nosi im. Zbigniewa Fastnachta. Budynek dzisiejszego schroniska został wzniesiony w 1871 roku z inicjatywy księżnej Marianny Orańskiej.
Z Hali Pod Śnieżnikiem rozciąga się panorama na pobliski Średniak oraz na zalesiony szczyt Małego Śnieżnika. Z południowego krańca hali dobrze widoczna jest również Czarna Góra.
Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków. Dochodzi tutaj m.in szlak z Czarnej Góry przez Żmijowiec oraz żółty szlak z Kletna. Na szczyt Śnieżnika prowadzi szlak zielony. Znakowana na zielono ścieżka kieruje się sprzed schroniska na południowy wschód. Szlak na Śnieżnik wznosi się lasem ku grzbietowi głównemu. Osiągając grzbiet ścieżka wydostaje się jednocześnie ponad górną granicę lasu. Znaki zielone zmieniają tutaj swój kierunek i wznoszą się dalej stromo wzdłuż granicy z widokami na dolinę Morawy. Równolegle biegnie czerwony szlak czeski.
Na wierzchołek Śnieżnika docieramy po około 30 minutach od schroniska. Na szczycie Śnieżnika od 2022 roku wznosi się nowa wieża widokowa, która została postawiona w miejscu poprzedniej, kamiennej wieży, wysadzonej w 1973 roku z uwagi na zły stan techniczny. Przez lata na szczycie zalegały pozostałości po starej wieży, tworząc charakterystyczny kamienny kopiec.
Co ciekawe, o ile nowa wieża na Śnieżniku dość luźno nawiązuje do starej, wieży kamiennej, to po czeskiej stronie powstała wierna replika pierwotnej konstrukcji. Wieża ta została zbudowana na szczycie Větrov w czeskich Górach Rychlebskich. Od imienia pomysłodawcy wieża nosi nazwę Dalimilova rozhledna.
Ze szczytu Śnieżnika, tworzącego rozległe wypłaszczenie, rozpościera się niezwykle bogata panorama obejmująca oprócz szczytów należących do Masywu Śnieżnika, między innymi Góry Złote, Góry Bialskie, pasma górskie należące do Sudetów Środkowych, a przy dobrej pogodzie także Karkonosze oraz Wysoki Jesionik.
Nieznacznie poniżej szczytu, po czeskiej stronie znajdują się źródła Morawy, a także ruiny Schroniska księcia Liechtensteina, przy których stoi charakterystyczna rzeźba słonia. Obecnie w miejscu dawnych pozostałości po schronisku stoi kamienny mur dający schronienie przed wiatrem.
2023