Przełęcz Puchaczówka (864m) - Czarna Góra (1205m) - Żmijowiec - Hala pod Śnieżnikiem

Widok spod szczytu Czarnej Góry

Z Przełęczy Puchaczówka na Halę pod Śnieżnikiem prowadzi znakowany na czerwono Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Jest to jeden z najciekawszych i najładniejszych widokowo szlaków w rejonie Masywu Śnieżnika. Najbardziej męczące fragmenty trasy usytuowane są na jej początku i na końcu. Szlak rozpoczyna się mozolną wspinaczką na Czarną Górę, a kończy krótkim, ale stromym podejściem ze Śnieżnickiej Przełęczy na Halę pod Śnieżnikiem. W środkowym fragmencie szlak wije się długim grzbietem Żmijowca, bez większych zmian wysokości.

Schemat szlaku

Przełęcz Puchaczówka oddziela grzbiet Czarnej Góry i Żmijowca od pasma Krowiarek. Przez przełęcz prowadzi droga wojewódzka nr 392 ze Stronia Śląskiego do Bystrzycy Kłodzkiej. Na przełęczy stoi niewielka kapliczka, której powstanie datowane jest na XVIII wiek, natomiast nieznacznie powyżej przełęczy znajduje się bacówka. Puchaczówka stanowi dobry punkt widokowy na pasmo Krowiarek ze Skowronią Górą oraz wznoszące się na północy Góry Złote. U stóp przełęczy położona jest wieś Sienna, w której znajduje się ośrodek narciarski Czarna Góra.




Przełęcz Puchaczówka
Przełęcz Puchaczówka, w tle Czarna Góra
Przełęcz Puchaczówka - kaplica
Dolina Konradowskiego Potoku i Skowronia Góra

Przez przełęcz przebiegają szlaki zielony i czerwony, odpowiednio ze Stronia Śląskiego oraz Lądka Zdroju. Powyżej przełęczy szlaki wspinają się halą, ścinając ostatnie zakosy asfaltowej drogi, która przewija się przez grzbiet Czarnej Góry kilkadziesiąt metrów powyżej Puchaczówki.

Czarna Góra
Rozstaj szlaków

Po osiągnięciu zrównania grzbietowego szlaki odbijają w lewo, prostopadle do szosy i wznoszą się stromo zalesionym grzbietem. Po kilkunastominutowym, męczącym podejściu szlaki doprowadzają do rozstaju. Ścieżka zwraca się tutaj w prawo i w kilka minut wyprowadza na szczyt Czarnej Góry.




Początek podejścia na Czarną Górę
Rozstaj

W latach 2001-2021 na szczycie Czarnej Góry stała drewniana wieża widokowa, która została jednak rozebrana ze względu na zły stan techniczny. Widoki z wierzchołka są mocno ograniczone przez porastające go drzewa.

Nieistniejąca wieża widokowa
Na szczycie Czarnej Góry
Na szczycie Czarnej Góry

Ze szczytu można zejść nieoznakowaną ścieżką do górnej stacji kolejki linowej. Czerwony i zielony szlak sprowadzają z Czarnej Góry odkrytym, południowym zboczem do płytkiego obniżenia Przełęczy pod Jaworową Kopą. Podczas zejścia wyjątkowo rozległe widoki na Śnieżnik, Mały Śnieżnik, Igliczną z Sanktuarium Marii Śnieżnej oraz obniżenie rowu Górnej Nysy.

Widok na Śnieżnik, Mały Snieżnik, Żmijowiec, Smrekowiec i Jaworową Kopę
Kopuła szczytowa Czarnej Góry

Na zalesionym siodle przełęczy rozwidlenie szlaków. Znaki zielone odbijają do Międzygórza, natomiast szlak czerwony zwraca się na wschód i prowadzi stromo w dół zniszczoną ścieżką.

Przełęcz pod Jaworową Kopą

Kilkadziesiąt metrów poniżej łączy się z leśną drogą i skręcając w lewo dociera wkrótce do Żmijowej Polany. Na Żmijowej Polanie połączenie z nieznakowaną drogą z górnej stacji kolei linowej.

Żmijowa Polana

Czerwony szlak odbija na skrzyżowaniu w prawo i prowadzi dalej zalesionym zboczem Żmijowca. Leśna droga biegnie niemal poziomo i po około 25 minutach dociera do niewielkiego prześwitu, skąd otwiera się widok na zalesione zbocza Smrekowca.

Widok na Smrekowiec

Następuje teraz krótkie podejście, które wyprowadza na kulminację grzbietu Żmijowca. Z podejścia rozpościera się panorama ku Czarnej Górze.

Podejście na Żmijowiec
Czarna Góra

Przy pierwszym miejscu odpoczynku z ławkami, w prawo odchodzi nieznakowana ścieżka, do położonych nieopodal Mariańskich Skał. Skały tworzą skalny mur i stanowią dobry punkt widokowy na Śnieżnik, Mały Śnieżnik oraz Czarną Górę.

Miejsce odpoczynku - Mariańskie Skały
Mariańskie Skały
Mariańskie Skały - widok na Śnieżnik i Mały Śnieżnik

Za miejscem odpoczynku szlak przewija się przez kulminację Żmijowca. Z odkrytego grzbietu piękny widok na wznoszącą się na wprost kopułę szczytową Śnieżnika.

Kulminacja Żmijowca
Żmijowiec
Żmijowiec - widok na Śnieżnik
Śnieżnik jeszcze bez wieży

Szlak mija wkrótce drugie miejsce odpoczynku z ławkami, skąd rozciąga się widok na położoną poniżej dolinę Kleśnicy.

Widokowe skałki nad doliną Kleśnicy

Nieco dalej szlak pozostawia po prawej niewielkie skałki i prowadząc widokową leśną drogą pokonuje kolejne spiętrzenia Żmijowca, by wreszcie łagodnie sprowadzić na Śnieżnicką Przełęcz.

Śnieżnicka Przełęcz

Na przełęczy znajduje się węzeł szlaków. Dochodzą tutaj szlaki niebieski oraz zielony z Międzygórza, a także żółty z Kletna. Z przełęczy na Halę pod Śnieżnikiem prowadzi stroma, kamienista droga, która wypłaszcza się w końcówce i osiąga halę po około 15 minutach.

Podejście na Halę pod Śnieżnikiem

Na hali, na wysokości 1218 metrów, położone jest Schronisko Na Śnieżniku. Budynek dzisiejszego schroniska został wzniesiony w 1871 roku z inicjatywy księżnej Marianny Orańskiej.

Schronisko Na Śnieżniku - 2010
Schronisko Na Śnieżniku - 2023

Z Hali pod Śnieżnikiem rozciąga się panorama na pobliski Średniak oraz na zalesiony szczyt Małego Śnieżnika. Z południowego krańca hali dobrze widoczna jest również Czarna Góra.

Średniak
Hala Pod Śnieżnikiem - widok na Średniak i Czarną Górę

Przy schronisku węzeł szlaków prowadzących między innymi do Międzylesia, Międzygórza oraz Kletna. Na szczyt Śnieżnika prowadzi szlak zielony.


2010