Na Śnieżnik (1425m) z Kletna (Kletno - Jaskinia Niedźwiedzia - Śnieżnik)
Śnieżnik (1425 metrów) jest nie tylko najwyższym szczytem w Masywie Śnieżnika, ale jest też najwyższym szczytem w polskich Sudetach położonym poza Karkonoszami. Rozległa kopuła szczytowa Śnieżnika, która jako jedyna wystaje ponad górną granicę lasu, w sposób niepodzielny dominuje i króluje w krajobrazie całego masywu. Pod względem wybitności Śnieżnik zajmuje trzecie miejsce wśród polskich szczytów, po Śnieżce i Babiej Górze. Znaczne przewyższenie ponad otaczające kotliny gwarantuje bardzo rozległe widoki ze szczytu.
Od strony północnej najpopularniejszą trasę na Śnieżnik stanowi żółty szlak, mający swój początek w Stroniu Śląskim. Podejście można znacząco skrócić rozpoczynając je w Kletnie. Dojazd samochodem możliwy jest do skrzyżowania z drogą prowadzącą z Kletna do nieczynnej kopalni uranu i dalej do Siennej. Pozwala to zaoszczędzić około 2 godzin. Przy skrzyżowaniu dróg znajduje się płatny parking. Żółty szlak z Kletna wykorzystywany jest nie tylko jako podejście na Śnieżnik, ale przede wszystkim jako dojście do Jaskini Niedźwiedziej, która uznawana jest za najpiękniejszą jaskinię w Polsce.
Od skrzyżowania żółty szlak prowadzi asfaltową drogą w kierunku południowym. W pobliżu drogi znajduje się niewielkie, prywatne Muzeum Ziemi - Park Jurajski. Droga prowadzi wzdłuż potoku Kleśnica i po kilkunastu minutach po lewej stronie mija tzw. Źródło Marianny, a po prawej wyrobisko nieczynnego kamieniołomu marmuru. Stąd już niedaleko do Jaskini Niedźwiedziej. Przed jaskinią żółty szlak opuszcza asfaltową drogę i przekraczając Kleśnicę doprowadza po schodach przed pawilon wejściowy do Jaskini Niedźwiedziej. Dojście z Kletna zajmuje około 25 minut.
Jaskinia Niedźwiedzia jest udostępniona dla ruchu turystycznego. Z uwagi na duże zainteresowanie ze strony zwiedzających, zakup biletu możliwy jest często wyłącznie po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji. Dotyczy to w szczególności okresów wakacyjnych i weekendów. Trasa turystyczna umożliwia zwiedzenie środkowych partii jaskini. Jaskinia Niedźwiedzia wyróżnia się niezwykle bogatą i urozmaiconą szatą naciekową przybierającą postać stalaktytów, stalagmitów, stalagnatów, draperii oraz niezwykle efektownych nacieków kaskadowych. Zwiedzanie jaskini trwa około 45 minut.
Powyżej jaskini żółty szlak prowadzi równolegle do Kleśnicy, mając ją po prawej stronie. Po kilku minutach, korzystając z drewnianej kładki, szlak powraca na drugi brzeg potoku, skręcając za kładką w prawo. Znaki żółte cofają się kilkadziesiąt metrów wzdłuż Kleśnicy, by ponownie połączyć się z drogą z Kletna, którą prowadzi szlak rowerowy. Szutrowa droga odbija w prawo, natomiast znaki żółte zwracają się tutaj o 180 stopni i wspinają się dalej lesistym zboczem, ścinając zakos drogi.
Po kilku minutach bardziej stromego podejścia szlak ponownie łączy się z szutrówką, tym razem na dłużej. Szlak trzyma się drogi przez kilkaset metrów, do osiągnięcia kolejnego zakosu w prawo. Przy skręcie znajduje się miejsce odpoczynku z ławeczkami. Żółty szlak kierując się na wprost, opuszcza tutaj szutrówkę, z którą połączy się dopiero na Przełęczy Śnieżnickiej. Następuje teraz około 40-minutowe, strome podejście. Końcowy fragment szlaku w czasie większych opadów deszczu zamienia się w dość urwisty potok, dlatego warto wówczas rozważyć rezygnację z podejścia na przełęcz żółtym szlakiem, na rzecz dużo łagodniejszej i wygodniejszej szutrówki.
Żółty szlak wydostaje się z lasu tuż przed Przełęczą Śnieżnicką (1123m), na której znajduje się węzeł szlaków. Dochodzą tutaj szlaki niebieski oraz zielony z Międzygórza, a także czerwony szlak z Czarnej Góry przez Żmijowiec. Z przełęczy do Schroniska Na Śnieżniku prowadzi stroma, kamienista droga. W końcówce szlak wypłaszcza się i po około 15 minutach osiąga Halę pod Śnieżnikiem, na której położone jest schronisko.
Z Hali pod Śnieżnikiem rozciąga się panorama na pobliski Średniak oraz na zalesiony szczyt Małego Śnieżnika. Z południowego krańca hali dobrze widoczna jest również Czarna Góra.
Przy schronisku węzeł szlaków. Dochodzi tu m.in. czerwony szlak z Międzygórza. Na szczyt Śnieżnika prowadzi szlak zielony. Znakowana na zielono ścieżka kieruje się sprzed schroniska na południowy wschód. Szlak na Śnieżnik wznosi się lasem ku grzbietowi głównemu. Osiągając grzbiet ścieżka wydostaje się jednocześnie ponad górną granicę lasu. Znaki zielone zmieniają tutaj swój kierunek i wznoszą się dalej stromo wzdłuż granicy z widokami na dolinę Morawy. Równolegle biegnie czerwony szlak czeski.
Na wierzchołek Śnieżnika docieramy po około 30 minutach od schroniska. Na szczycie Śnieżnika od 2022 roku wznosi się nowa wieża widokowa, która została postawiona w miejscu poprzedniej, kamiennej wieży, wysadzonej w 1973 roku z uwagi na zły stan techniczny. Przez lata na szczycie zalegały pozostałości po starej wieży, tworząc kamienny kopiec.
Ze szczytu Śnieżnika, tworzącego rozległe wypłaszczenie, rozpościera się niezwykle bogata panorama obejmująca oprócz szczytów należących do Masywu Śnieżnika, między innymi Góry Złote, Góry Bialskie, pasma górskie należące do Sudetów Środkowych, a przy dobrej pogodzie także Karkonosze oraz Wysoki Jesionik.
Nieznacznie poniżej szczytu, po czeskiej stronie znajdują się źródła Morawy, a także ruiny Schroniska księcia Liechtensteina, przy których stoi charakterystyczna rzeźba słonia. Obecnie w miejscu dawnych pozostałości po schronisku stoi kamienny mur dający schronienie przed wiatrem.
2010