Śnieżka (1602m) - Sowia Przełęcz (1164m) - Skalny Stół (1282m) - Przełęcz Okraj (1046m)
Główny grzbiet Karkonoszy, biegnący ze Śnieżki w kierunku wschodnim, dzieli się na tym odcinku na Czarny Grzbiet i Kowarski Grzbiet. Czarny Grzbiet ma swój początek na Przełęczy pod Śnieżką, skąd poprzez Śnieżkę i Czarną Kopę ciągnie się do Sowiej Przełęczy. Za Sowią Przełęczą rozciąga się z kolei Kowarski Grzbiet, opadający na wschodzie ku Przełęczy Okraj. Kulminację Kowarskiego Grzbietu stanowi widokowy wierzchołek Skalnego Stołu.
Granicznym grzbietem łączącym Śnieżkę i Przełęcz Okraj wytyczony jest bardzo atrakcyjny pod względem widokowym, niebieski szlak turystyczny. W połączeniu z czarnym szlakiem z Karpacza przez Sowią Dolinę, stanowi on interesującą alternatywę (jako droga na Śnieżkę) dla najpopularniejszych szlaków prowadzących na Śnieżkę od zachodu. Przebieg niebieskiego szlaku pokrywa się w znacznej części ze znakowaną na czerwono Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Szlaki wiodą razem do rozstaju powyżej Sowiej Przełęczy, gdzie czerwony szlak odbija ku Przełęczy Okraj, trawersując południowe zbocza Kowarskiego Grzbietu.
Ze szczytu Śnieżki schodzimy w dół Drogą Jubileuszową, która w swym górnym fragmencie prowadzi po stronie czeskiej, początkowo za znakami czerwonymi. Z drogi roztaczają się rozległe widoki na czeską część Karkonoszy z Czarną Górą, a także na Czarny Grzbiet oraz wyrastający ponad Czarną Kopą - Kowarski Grzbiet. Okrążając od wschodu kopułę szczytową docieramy w ciągu kilku minut do rozstaju szlaków, gdzie dołącza niebieski szlak. W czasach PRL-u szlak ze Śnieżki sprowadzał do tego miejsca bezpośrednio wzdłuż granicy. Jego ślad widoczny jest do dzisiaj.
Brukowana Droga Jubileuszowa zbiega w dół ku Przełęczy pod Śnieżką, natomiast w prawo odbija ścieżka w kierunku Przełęczy Okraj. Tuż za rozstajem następuje fragment stromego zejścia, które szybko doprowadza do spłaszczenia grzbietowego. Szlak przecina zrównanie Czarnego Grzbietu mijając na przemian rumowiska skalne oraz stanowiska kosodrzewiny. W rejonie tym rozwinęły się grunty strukturalne, czyli osobliwe formy ułożenia gruzu skalnego pod wpływem procesów mrozowych. Odkryty grzbiet, z jednej strony narażony jest na silne podmuchy wiatru, jednak równocześnie gwarantuje niezwykle ciekawe widoki. Szczególnie efektownie prezentują się skaliste ściany Kotła Łomniczki, ponad którymi rozciąga się rozległe spłaszczenie Równi pod Śnieżką.
W dalszej części szlak przedziera się przez pola kosodrzewiny i po przekroczeniu płytkiej przełęczy osiąga niepozorną kulminacją Czarnej Kopy. Ze szczytu widok na Czarny Grzbiet i Śnieżkę.
Po minięciu Czarnej Kopy, na pierwszy plan w panoramie zaczynają wysuwać się Kowarski Grzbiet oraz Lasocki Grzbiet. Jednocześnie zaczyna się strome, kilkunastominutowe zejście, które doprowadza do czeskiego schroniska Jelenka.
Za schroniskiem szlaki czerwony i niebieski sprowadzają łagodnie na obniżenie Sowiej Przełęczy. Podczas zejścia widoki na Kowarski Grzbiet, z dobrze widocznym podejściem na Skalny Stół. Na Sowiej Przełęczy połączenie z czarnym szlakiem prowadzącym z Karpacza przez Sowią Dolinę.
Kilkadziesiąt metrów powyżej Sowiej Przełęczy rozwidlenie szlaków. Szlak czerwony prowadzi wprost na Przełęcz Okraj, trawersując od czeskiej strony zbocza Kowarskiego Grzbietu. Znaki niebieskie zwracają się z kolei na północ i prowadząc wzdłuż granicy wspinają się na Skalny Stół.
Podejście na Skalny Stół zajmuje około 15 minut. W panoramie ze szlaku dominuje zalesiony wał Czarnej Kopy, ponad którym w końcowej fazie podejścia wyrasta szczyt Śnieżki.
Swą nazwę Skalny Stół zawdzięcza niewielkim skałkom wieńczącym jego kulminację. Ze szczytu interesujący widok obejmujący między innymi Czarną Kopę, Śnieżkę, Smogornię, a także położony poniżej Karpacz, w którego panoramie dominuje olbrzymia bryła Hotelu Gołębiewski.
Na Skalnym Stole znajduje się rozstaj szlaków. Znaki żółte sprowadzają do Kowar, natomiast szlak niebieski zwraca się na wschód i prowadzi dalej Kowarskim Grzbietem. Przez kilkadziesiąt minut szlak biegnie praktycznie bez zmian wysokości. Widoki z grzbietu ogranicza porastający go las świerkowy, miejscami obumarły.
Po osiągnięciu wschodniej kulminacji Kowarskiego Grzbietu - Czoła, szlak zwraca się na południe i sprowadza stromo w dół ku Przełęczy Okraj.
Podczas zejścia, z leśnych prześwitów rozpościerają się bardzo rozległe widoki na Grzbiet Lasocki, a także Sudety Środkowe, w tym Góry Wałbrzyskie i Góry Sowie.
Tuż przed Przełęczą Okraj dołącza z lewej strony zielony szlak z Karpacza, tzw. Tabaczana Ścieżka. Przełęcz Okraj oddziela Kowarski Grzbiet od Lasockiego Grzbietu. Do 2007 roku na przełęczy funkcjonowało drogowe przejście graniczne. Od polskiej strony na przełęcz prowadzi droga wojewódzka nr 368. Na Przełęczy Okraj położone jest niewielkie schronisko turystyczne.
Na Przełęczy Okraj znajduje się ważny węzeł szlaków. Szlaki prowadzą między innymi na Łysocinę, Rozdroże Kowarskie, Przełęcz Kowarską, do Kowar oraz Karpacza.
2007