Z Przełęczy Okraj (1046m) na Łysocinę (1188m) oraz do Lysečinskiej boudy
Łysocina jest najwyższym szczytem Grzbietu Lasockiego, który wraz z Rychorami stanowi najdalej na wschód wysuniętą część Karkonoszy. Jest to jednocześnie jeden z najrzadziej odwiedzanych rejonów w polskich Karkonoszach.
Grzbiet Lasocki biegnie prostopadle do Kowarskiego Grzbietu, rozciągając się od Przełęczy Okraj i Przełęczy Kowarskiej na północy, do Bramy Lubawskiej na południowym-wschodzie. Grzbiet w okolicach Łysociny porasta odradzający się las świerkowy, a liczne zniszczenia w drzewostanie sprawiają, że obszar ten stanowi niezły punkt widokowy na Śnieżkę, Czarny Grzbiet oraz Kowarski Grzbiet.
Przez szczyt Łysociny przebiega zielony szlak z Przełęczy Okraj. Na początkowym fragmencie towarzyszy mu czerwony szlak do Rozdroża pod Łysociną. Ze Schroniska Na Przełęczy Okraj szlaki wznoszą się łagodnie graniczną przecinką, prowadząc w kierunku południowo-wschodnim.
Po 15 minutach docierają do rozstaju, gdzie znaki czerwone odbijają ku Rozdrożu pod Łysociną, przecinając wschodnie zbocza Grzbietu Lasockiego.
Zielony szlak trzyma się granicznego grzbietu. Ścieżka prowadzi grzbietowym wypłaszczeniem, które rozciąga się na wysokości 1150 - 1180 metrów n.p.m. Ze szlaku otwierają się widoki na Śnieżkę, Czarną Kopę, Kowarski Grzbiet oraz Sudety Środkowe.
Ścieżka pozostawia po prawej stronie czeski wyciąg narciarski i po około 50 minutach, licząc od Przełęczy Okraj, osiąga słabo zaznaczony szczyt Łysociny.
Kulminacja Łysociny wznosi się pomiędzy słupkami granicznymi o numerach 18/1 oraz IV/18. Tuż przed szczytem znajduje się polski znak pomiarowy. Pośród zniszczonego drzewostanu rozciąga się widok na Śnieżkę, Studničną horę oraz Czarną Kopę.
Za Łysociną zielony szlak obniża się graniczną ścieżką do rozstaju z żółtym szlakiem. Szlak ten prowadzi do Rozdroża pod Łysociną. W kierunku południowym odbija tutaj nieoznakowany skrót do Lysečinskiej boudy, który bywa okresowo zamknięty.
Poniżej rozwidlenia zielony szlak biegnie cały czas wzdłuż granicy. W prześwitach otwierają się widoki na Sudety Środkowe. Na wysokości około 930 metrów n.p.m. ścieżka zbliża się do czeskiej, asfaltowej drogi z Hornych Albeřic.
Drogą tą wytyczony jest czerwony szlak prowadzący w kierunku Lysečinskiej boudy. Dojście do schroniska zajmuje około 15 minut. Lysečinska bouda została zbudowana w 1926 roku. Obiekt położony jest na niewielkiej polanie na wysokości 958 metrów n.p.m.
Czerwony szlak wiedzie dalej asfaltową drogą na Przełęcz Okraj przez przyczółki Malej Úpy.
2015