Na Turbacz (1310m) z Nowego Targu Kowańca przez Bukowinę Waksmundzką
Turbacz (1310 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gorców. Szczyt leży w centralnym punkcie Gorców i podobnie jak Śnieżnik tworzy rozróg, z którego rozchodzą się pozostałe grzbiety pasma. Jako najwyższy szczyt Gorców zaliczany jest do Korony Gór Polski. Turbacz zajmuje czwarte miejsce wśród najwybitniejszych szczytów Polski, ustępując Śnieżce, Babiej Górze i Śnieżnikowi. Poniżej szczytu położone jest Schronisko Na Turbaczu.
Na Turbacz wytyczonych jest wiele szlaków turystycznych, które prowadzą między innymi z Rabki-Zdroju, Poręby Wielkiej, Łopusznej, Lubomierza, Ostrowska oraz Nowego Targu. Od północy najkrótsze dojście na Turbacz stanowi niebieski szlak z Polany Huciska, na której znajduje się parking samochodowy. Szlak ten prowadzi przez obszar Gorczańskiego Parku Narodowego.
Wśród szlaków prowadzących na Turbacz od południa najkrótszy jest zielony szlak z Nowego Targu przez Bukowinę Waksmundzką. Dużym walorem szlaków wytyczonych na Turbacz od południa są rozległe panoramy na Tatry i Podhale. Zielony szlak z Nowego Targu na Turbacz zaczyna się przy Kościele Matki Bożej Anielskiej w Kowańcu. Dla zmotoryzowanych wygodniejszym punktem startowym jest duży parking przy Długiej Polanie, położony około 500 metrów powyżej kościoła.
Szlak na Turbacz prowadzi początkowo asfaltową drogą, pozostawiając po prawej ośrodek narciarski Długa Polana.
U zbiegu dolin Wielkiego i Małego Kowańca zielony szlak opuszcza asfaltową drogę i zaczyna wspinać się stromo leśną drogą. Po kilkunastu minutach przecinamy pierwszą z widokowych polan, skąd otwiera się widok na Podhale i Tatry.
Pnąc się dalej polną drogą dochodzimy do Polany Brożek, na której znajduje się sanktuarium - ołtarz polowy pw. św. Maksymiliana Kolbego. Przy ołtarzu umieszczone są tablice poświęcone franciszkaninowi ojcu Dionizemu Śmiałkowskiemu oraz Stefanowi Mrugale - twórcy sanktuarium. Głównym elementem sanktuarium są trzy suche drzewa odwrócone korzeniami do góry
Oprócz sanktuarium, wzdłuż całego szlaku na Turbacz znajdują się liczne obiekty kultu religijnego, włączając niewielkie kapliczki, figurki, krzyże i obrazy.
Wkrótce rozpoczynamy strome podejście, które wyprowadza nas na Rozdziele, gdzie grzbiet Obidowca, łączy się z grzbietem Soliska i Średniego Wierchu.
Powyżej sanktuarium podejście nieco łagodnieje i wkrótce dochodzimy do Sralówki, kolejnej widokowej polany.
Następna w kolejności jest polana Bukowina Waksmundzka, która położona jest na zboczach szczytu o tej samej nazwie. Z polany rozciąga się panorama na Magurę Spiską, Pieniny z Jeziorem Czorsztyńskim oraz Tatry.
Na Bukowinie Waksmundzkiej dołącza do nas niebieski szlak z Łopusznej oraz czarny z Ostrowska. Z okolic rozstaju roztacza się widok na dolinę Kowańca Wielkiego i Bukowinę Miejską.
Kolejne podejście wyprowadza na skraj Polany Świderowej.
W górę polany prowadzi nieznakowana ścieżka do Kaplicy Matki Boskiej Królowej Gorców. Kaplica, zwana papieską, została wzniesiona w 1979 roku, z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Zielony szlak wiedzie dolnym skrajem polany w kierunku Wisielakówki, gdzie łączy się z żółty szlakiem z Nowego Targu przez Bukowinę Miejską.
Za Wisielakówką szlaki prowadzą razem do Schroniska Na Turbaczu, mijając po drodze brzozowy krzyż poświęcony pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy walczyli w Gorcach w latach 1942 - 1949.
Do schroniska docieramy po około 2.15 godziny, licząc od Kowańca. Pierwsze schronisko pod Turbaczem znajdowało się na Polanie Wisielakówka. Jego budowa została rozpoczęta w 1924 roku. Zostało ono zniszczone w 1933 roku w wyniku pożaru. Budowa kolejnego obiektu, już na Hali Długiej, zainicjowano w 1934 roku. Obiekt ten został zniszczony w trakcie II wojny światowej. Budowę obecnego schroniska, na wysokości 1283 metrów n.p.m., zaczęto w 1953 roku, a otwarcie obiektu nastąpiło w roku 1958.
Sprzed schroniska rozciąga się panorama Tatr, Pienin, Podhala oraz wschodniej części Gorców. Przy schronisku znajduje się największy węzeł szlaków w Gorcach, które rozchodzą się po całym paśmie.
Na szczycie znajduje się ponad 4-metrowy punkt geodezyjny z podaną wysokością oraz współrzędnymi geograficznymi, a także metalowy krzyż.
Świerki porastające wierzchołek dość mocno ograniczają widoki ze szczytu.
Przebiegający przez Turbacz Główny Szlak Beskidzki biegnie w kierunku zachodnim ku Starym Wierchom.
2017