Na Klimczok (1117m) niebieskim szlakiem ze Szczyrku
Klimczok jest najwyższym szczytem położonym w północnej części Beskidu Śląskiego, która jest wyraźnie wyodrębniona od reszty pasma. Od południa podcięta jest ona dolinami Brennicy oraz Żylicy i jedynie przez Przełęcz Karkoszczonkę łączy się z pasmem Kotarza. Duża popularność tego obszaru jest następstwem wybudowania w 1953 roku kolei gondolowej, która wwozi turystów z Bielska-Białej pod szczyt Szyndzielni.
Właśnie z Szyndzielni prowadzą na Klimczok najpopularniejsze szlaki. Wielu turystów wjeżdżających koleją gondolową pokonuje pętlę z Szyndzielni na Klimczok i z powrotem, odwiedzając po drodze Schronisko na Szyndzielni oraz Schronisko na Klimczoku. Pozostałe szlaki prowadzące na Klimczok ze Szczyrku, z Bystrej oraz z Błatniej są zdecydowanie mniej oblegane.
Ze Szczyrku można wejść na Klimczok trzema trasami: niebieskim szlakiem przez osiedle Podmagura, zielonym szlakiem przez osiedle Biła lub żółtym i następnie czerwonym szlakiem przez Przełęcz Karkoszczonkę. Najkrótszy i zarazem najciekawszy widokowo jest wariant prowadzący za znakami niebieskimi.
Wszystkie szlaki zaczynają się w centrum Szczyrku, u zbiegu ulic Beskidzkiej, Myśliwskiej i Górskiej. Początkowo biegną razem ulicą Górską, wzdłuż Wilczego Potoku.
Na wysokości stoku slalomowego niebieski szlak odbija w prawo w ulicę Wrzosową. Asfaltowa droga wspina się zakosami doprowadzając do Sanktuarium Na Górce, położonego na wysokości 670 metrów. Sanktuarium wzniesiono w miejscu objawień Matki Bożej, które miały mieć miejsce w 1894 roku. Obecnie istniejący kościół został zbudowany w latach 1948 -1953.[1]
Z okolic sanktuarium rozciąga się widok na Skrzyczne, które góruje ponad doliną Żylicy. Przy świątyni swój początek ma czarny szlak do Chaty na Groniu i dalej do Bystrej. Powyżej kościoła szlaki wspinają się razem leśnym skrótem, by po chwili wrócić na asfaltową drogę. Wkrótce czarny szlak odbija w prawą odnogę drogi, a szlak Klimczok zwraca się w kierunku północno - zachodnim.
Podejście prowadzi wśród zabudowań osiedla Podmagura. Wraz z nabieraniem wysokości otwierają się widoki na Skrzyczne, Malinów, pasmo Kotarza, a także Czantorię.
Po minięciu ostatnich budynków dochodzimy do rozległego skrzyżowania leśnych dróg. Znaki niebieskie kierują się na wprost i po kilku minutach osiągają rozdroże Na Pięciu Drogach, gdzie krzyżują się z zielonym szlakiem ze Szczyrku Biłej.
Znaki zielone biegną dalej długim zakosem do Schroniska Klimczok, natomiast znaki niebieskie podchodzą stromą, leśną drogą bezpośrednio na Siodło pod Klimczokiem. Końcowy fragment podejścia z rozdroża Na Pięciu Drogach na Siodło pod Klimczokiem zajmuje około 15 minut. W prześwitach, po lewej stronie, ukazuje się pasmo Kotarza i ramię Malinowa. Droga osiąga grzbiet dokładnie w obniżeniu Siodła pod Klimczokiem, w odniesieniu do którego funkcjonuje również nazwa - Przełęcz Kowiorek.
Przełęcz leży pomiędzy Klimczokiem i Magurą. Kilkadziesiąt metrów powyżej przełęczy, w kierunku wschodnim, znajduje się Schronisko Klimczok. Historia schroniska sięga drugiej połowy XIX wieku. Wzniesione wówczas schronisko nazywane było Klementynówką, na cześć ówczesnej właścicielki ziem - Klementyny von Primavesi.[2]
Na przełęczy zbiega się kilka szlaków. Znaki czerwone z Przełęczy Karkoszczonka prowadzą w kierunku Szyndzielni, znaki zielone ze Szczyrku Biłej biegną dalej do Bystrej przez Przełęcz Kołowrót, a na szczyt Klimczoka wznosi się szlak czarny. Niebieski szlak odbija natomiast do Bystrej, przecinając północne zbocza Magury.
Finałowe podejście na Klimczok prowadzi szeroką przecinką i w zależności od kondycji zajmuje 5-10 minut. Rozległy szczyt osiągamy obok masztu telekomunikacyjnego. Z uwagi na częściowe zalesienie Klimczok pozbawiony jest widoków ku północy i zachodowi, natomiast rozległa panorama rozciąga w kierunku południowo-wschodnim.
Na pierwszy plan wybija się zalesiony szczyt Magury, a w oddali ukazuje sie Babia Góra i Pilsko. Przez Klimczok przebiega żółty szlak z Szyndzielni na Błatnią.
2014
Bibliografia
[1] Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski - Szczyrk, http://www.salezjanie.pl/szczyrk/sanktuarium, [dostęp: 24.05.2015].
[2] Trochę historii, http://www.schroniskoklimczok.com.pl/trochehistorii.html, [dostęp: 24.05.2015].