Na Wołowiec (2064m) z Polany Chochołowskiej przez Dolinę Chochołowską Wyżnią

Wołowiec widziany z Rakonia

Graniczny wierzchołek Wołowca, górujący ponad trzema dolinami: Rohacką, Jamnicką oraz Chochołowską Wyżnią, należy do najbardziej rozpoznawalnych szczytów Tatr Zachodnich. Stanowi on doskonały punkt widokowy, zarówno na słowacką jak i polską część Tatr.

Schemat szlaku

W kierunku południowo-zachodnim rozchodzi się z Wołowca niezwykle efektowana grań z Rohaczem Ostrym oraz Rohaczem Płaczliwym. Biegnie nią najtrudniejszy szlak w Tatrach Zachodnich z wieloma sztucznymi ułatwieniami. Od strony Doliny Chochołowskiej najpopularniejsze i jednocześnie najciekawsze widokowo podejście na Wołowiec prowadzi przez Grzesia, Długi Upłaz i Rakoń. Najkrótsze jest z kolei podejście zielonym szlakiem przez Dolinę Chochołowską Wyżnią.




Wołowiec - widok na Rohacza Ostrego i Rohacza Płaczliwego

Zielony szlak na Wołowiec zaczyna się na Polanie Chochołowskiej, nieznacznie poniżej schroniska. Szlak kieruje się na południe, wzdłuż Chochołowskiego Potoku. Leśna droga prowadzi po jego prawej stronie, bez większych zmian wysokości.

Schronisko na Polanie Chochołowskiej
Polana Chochołowska - widok na Kominiarski Wierch
Początek szlaku na Wołowiec
Widok ku Wołowcowi

W górnej części Doliny Chochołowskiej, grzbiet Czerwonego Wierchu, rozdziela ją na dwa odgałęzienia. Wschodnią część stanowi Dolina Jarząbcza, natomiast zielony szlak kieruje się ku zachodniemu odgałęzieniu. Jest to Dolina Chochołowska Wyżnia, która wcina się między zbocza Czerwonego Wierchu, Łopaty i Wołowca. W jej dolnej części szlak przecina zarośniętą drzewami Wyżnią Polanę Chochołowską.




Dolna część szlaku
Bobrowiec
Podejście na Wyżnią Polanę Chochołowską

Powyżej polany podejście zdecydowanie podrywa się do góry. Szlak wyprowadza ponad granicę lasu i przez kilkaset metrów wije się pośród kosodrzewiny. Widoki ograniczone są początkowo do otoczenia Doliny Chochołowskiej i dopiero wraz z nabieraniem wysokości wyłaniają się inne szczyty. Ścieżka przecina kotlinkę położoną u stóp Rakonia i Wołowca, a jej końcowy fragment wiedzie odkrytym, trawiastym zboczem.

Wołowiec
Czerwony Wierch i Łopata
Kotlinka u stóp Wołowca
Podejście na grzbiet
Panorama z podejścia
Końcowy fragment podejścia

Kamienny chodnik wznosi się stromo zakosami i osiąga grzbiet nieznacznie powyżej płytkiej przełęczy Zawracie, rozdzielającej Rakoń i Wołowiec.




Rakoń, w tle Osobita

Po osiągnięciu grzbietu otwiera się piękna panorama na słowacką część Tatr Zachodnich z Doliną Rohacką i Rohackimi Stawami. Panorama obejmuje otoczenie Doliny Smutnej z Rohaczami oraz Doliny Spalonej z Banówką i Pachołem. Przez przełęcz przebiega niebieski szlak, który w kierunku północnym prowadzi przez Rakoń i Długi Upłaz na Grzesia, natomiast w kierunku przeciwnym wspina się na Wołowiec.

Wołowiec i Rohacz Ostry
Słowackie Tatry Zachodnie od Rohaczy po Brestową
Rohacka Dolina

Podejście niebieskim szlakiem na Wołowiec jest bardzo strome i zajmuje około 20-25 minut. Z rozległego wierzchołka Wołowca roztacza się jedna z najbogatszych i najładniejszych panoram w Tatrach Zachodnich. Panorama obejmuje znaczną część słowackich Tatr Zachodnich, w tym grań Barańców, Rohacze, Hrubą Kopę, Pachoła, Salatyny, Brestową i Osobitą. Ku wschodowi wznosi się grań Otargańców, Starorobociański Wierch, Bystra, a dalej Czerwone Wierchy i szczyty Tatr Wysokich.

Szczyt Wołowca
Szczyt Wołowca, w tle Hruba Kopa i Pachoł
Kozice na zboczach Wołowca
Jarząbczy Wierch i Raczkowa Czuba
Rohacz Ostry
Otoczenie Smutnej i Spalonej Doliny

Z Wołowca można udać się w kierunku Jarząbczego Wierchu, graniczną granią zamykającą od południa Dolinę Chochołowską. Bardzo interesujący, a zarazem trudny technicznie jest słowacki szlak prowadzący granią Rohaczy, z kontynuacją w kierunku Trzech Kop i Banówki.


2011