Na Wielki Kopieniec (1328m) z Jaszczurówki przez Dolinę Olczyską
Wielki Kopieniec, obok Sarniej Skały i Nosala, należy do najpopularniejszych celów wycieczkowych w reglowej części Tatr, położonej w okolicach Zakopanego. Spośród wymienionych szczytów, Wielki Kopieniec położony jest najdalej na wschód, dzięki czemu oferuje najciekawszą panoramę na Tatry Wysokie i Tatry Bielskie, w szczególności na otoczenie Doliny Gąsienicowej i Doliny Pańszczycy.
Przez szczyt przebiega zielony szlak z Jaszczurówki przez Polanę Olczyską i Polanę Kopieniec do Toporowej Cyrhli. Dojście do Polany Olczyskiej możliwe jest również z wykorzystaniem znakowanej na żółto ścieżki z Nosalowej Przełęczy, przez którą prowadzi zielony szlak z Kuźnic na Nosal.
Zielony szlak na Kopieniec zaczyna się w Jaszczurówce, u wylotu Doliny Olczyskiej. Wejście do doliny znajduje się przy Drodze Oswlada Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka, obok niewielkiego parkingu. Tuż za kasą TPN mieści się Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów.
Powstał on w miejscu dawnych basenów termalnych, które funkcjonowały jeszcze przed uzyskaniem przez Zakopane statusu uzdrowiska w 1886 roku. Termy podupadły w drugiej połowie XX wieku i w 1999 roku teren ten został wykupiony przez TPN. Przyczyną upadku basenów było wykonanie dodatkowego odwiertu, w wyniku którego doszło do wymieszania źródeł termalnych z zimną wodą. Utworzenie ośrodka w Jaszczurówce nie jest przypadkowe, ponieważ nazwa osiedla pochodzi od licznie występujących w tym rejonie salamander plamistych.[1]
Powyżej ośrodka zielony szlak prowadzi szeroką drogą wzdłuż Olczyskiego Potoku. Dolina Olczyska wciska się tutaj między masywy Nosala i Małego Kopieńca.
Po kilkuset metrach dolina rozszerza się, ukazując rozległe zniszczenia po wiatrołomach. Ze szlaku otwiera się widok na Skupniów Upłaz, Kopieńce i Nosal.
Po około 35 minutach szlak osiąga północno-wschodni skraj Polany Olczyskiej. W górę Polany Olczyskiej odchodzi żółty szlak na Nosalową Przełęcz, który prowadzi obok Wywierzyska Olczyskiego. Wywierzysko znajduje się na wschodnim krańcu Polany Olczyskiej. Jest to najpotężniejsze krasowe źródło w polskich Tatrach, a jego wydajność szacuje się na około 400-700 l/s.[2]
Za rozwidleniem zielony szlak przekracza mostek nad Olczyskim Potokiem i zwraca się ku wschodowi. Najpierw przecinamy widokowy wiatrołom, a następnie rozpoczynamy strome podejście lasem, które doprowadza do Polany Kopieniec.
Polana rozciąga się na północ od siodła przełęczy rozdzielającej Kopieniec od Królowego Grzbietu. Na polanie zachował się zespół szop i szałasów. Na skraju polany zielony szlak rozgałęzia się na dwa warianty. Prawe odgałęzienie prowadzi wprost do Toporowej Cyrhli, natomiast lewe wspina się stromo na szczyt Kopieńca, a następnie zatacza pętlę i sprowadza na północny kraniec polany.
Podejście z Polany Kopieniec na szczyt zajmuje około 10 minut.
Panorama z Wielkiego Kopieńca obejmuje Tatry Zachodnie z Giewontem i Małołączniakiem, Tatry Wysokie oraz Tatry Bielskie. Najefektowniej prezentują się szczyty zamykające od południa Dolinę Gąsienicową i Dolinę Pańszczycy oraz masyw Koszystej.
Panorama z Wielkiego Kopieńca (1)
Panorama z Wielkiego Kopieńca (2)
Panorama z Wielkiego Kopieńca (3)
Zielony szlak obniża się z Kopieńca w kierunku północno-wschodnim z widokami na Polanę Kopieniec, której skraj osiąga po około 10 minutach. Na polanie łączy się z bocznym wariantem szlaku omijającym szczyt.
Z Polany Kopieniec zielony szlak sprowadza dnem Doliny Chłabowskiej do połączenia z czerwonym szlakiem z Waksmundzkiej Równi.
Następnie oba szlaki obniżają się ku Toporowej Cyrhli, przekraczając po drodze granicę TPN. Po około 30 minutach szlaki doprowadzają do Drogi Oswalda Balzera.
2011
Bibliografia
[1] Tablica informacyjna przy ośrodku.
[2] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.