Na Nosal (1205m) z Jaszczurówki przez Dolinę Olczyską
Nosal, wraz z Sarnią Skałą i Wielkim Kopieńcem stanowią grupę szczytów położonych w reglowej części Tatr, które znane są z rozległych widoków o wysokogórskim charakterze. Spośród wymienionych szczytów Nosal jest najniższy, ale też i najłatwiej dostępny z okolic Zakopanego.
Nosal wznosi się pomiędzy Doliną Bystrej a Doliną Olczyską. Jego północno-zachodnia grań zwieńczona jest skalistymi turniami, które są bardzo dobrze widoczne z drogi do Kuźnic. Najpopularniejszym szlakiem na Nosal jest zielony szlak z Zakopanego, który po minięciu wierzchołka sprowadza przez Nosalową Przełęcz do Kuźnic.
Alternatywna droga na Nosal prowadzi z Jaszczurówki przez Dolinę Olczyską. Do Polany Olczyskiej jej przebieg pokrywa się z zielonym szlakiem na Wielki Kopieniec. Szlak rozpoczyna się u wylotu Doliny Olczyskiej. Wejście do doliny znajduje się przy Drodze Oswlada Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka, obok niewielkiego parkingu. Tuż za kasą TPN mieści się Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów.
Powstał on w miejscu dawnych basenów termalnych, które funkcjonowały jeszcze przed uzyskaniem przez Zakopane statusu uzdrowiska w 1886 roku. Termy podupadły w drugiej połowie XX wieku i w 1999 roku teren ten został wykupiony przez TPN. Przyczyną upadku basenów było wykonanie dodatkowego odwiertu, w wyniku którego doszło do wymieszania źródeł termalnych z zimną wodą. Utworzenie ośrodka w Jaszczurówce nie jest przypadkowe, ponieważ nazwa osiedla pochodzi od licznie występujących w tym rejonie salamander plamistych.[1]
Powyżej ośrodka zielony szlak prowadzi szeroką drogą wzdłuż Olczyskiego Potoku. Dolina Olczyska wciska się tutaj między masywy Nosala i Małego Kopieńca.
Po kilkuset metrach dolina rozszerza się, ukazując rozległe zniszczenia po wiatrołomach. Ze szlaku otwiera się widok na Skupniów Upłaz, Kopieńce i Nosal.
Po około 35 minutach szlak osiąga północno-wschodni skraj Polany Olczyskiej. Zielony szlak przekracza tutaj mostek nad Olczyskim Potokiem i zwraca się ku wschodowi prowadząc dalej na Polanę Kopieniec.
Ku Nosalowej Przełęczy kierujemy się za znakami żółtymi, które prowadzą w górę Polany Olczyskiej. Ścieżka prowadzi obok Wywierzyska Olczyskiego, które znajduje się na wschodnim krańcu polany. Jest to najpotężniejsze krasowe źródło w polskich Tatrach, a jego wydajność szacuje się na około 400-700 l/s.[2]. W pobliżu wywierzyska znajduje się drewniany szałas, która ocalał z grupy 20 szałasów i szop, stojących na Polanie Olczyskiej jeszcze około 1960 roku.[2]
Powyżej Polany Olczyskiej wąska ścieżka wznosi się ku Nosalowej Przełęczy. Na wprost widoczna jest kopuła Nosala, natomiast na wschodzie wznoszą się Kopieńce.
Nosalową Przełęcz osiągamy po niespełna 30 minutach od rozwidlenia ze szlakiem na Wielki Kopieniec. Przez przełęcz przebiega zielony szlak z Nosala do Kuźnic. Dalsze podejście prowadzi właśnie za znakami zielonymi.
Szlak pnie się grzbietem opadającym spod szczytu Nosala ku Nosalowej Przełęczy. Przecinając wiatrołomy otwiera się panorama na otoczenie Doliny Olczyskiej oraz Doliny Bystrej. Ze szlaku widać rejon Doliny Olczyskiej, w której 11 sierpnia 1994 roku rozbił się helikopter z ratownikami TOPR. W katastrofie zginęły 4 osoby.
Tuż przed szczytem Nosala dochodzimy do jedynego trudniejszego miejsca na trasie, gdzie trzeba wspiąć się kilkanaście metrów po podszczytowych skałkach.
Po chwili osiągamy skalisty, widokowy wierzchołek Nosala. Panorama z Nosala jest niezwykle rozległa i obok Doliny Bystrej obejmuje szczyty górujące nad Doliną Gąsienicową, ze Świnicą, Kościelcem, Kozim Wierchem i Granatami, a także otoczenie Doliny Pańszczycy z grzbietem Koszystej.
Panorama z Nosala (1)
Panorama z Nosala (2)
Ku zachodowi widok rozciąga się po Bramę Orawską i Skoruszynę, zaś na północy doskonale widać Gubałówkę, ponad którą wznosi się w oddali Babia Góra.
Ze szczytu Nosala znaki zielone sprowadzają do Zakopanego.
2016
Bibliografia
[1] Tablica informacyjna przy ośrodku.
[2] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.