Do Smoczej Jamy przez Wąwóz Kraków
Smocza Jama jest najmniejszą jaskinią spośród jaskiń udostępnionych dla ruchu turystycznego w rejonie Doliny Kościeliskiej. Jaskinia położona jest w dolnej części Wąwozu Kraków, która ma postać efektownego, skalnego labiryntu. Górne fragmentu wąwozu podchodzą aż pod szczyt Ciemniaka, rozdzielając się na dwie odnogi, przedzielone Wysokim Grzbietem. Szlak turystyczny prowadzi do Smoczej Jamy przez dolną część wąwozu. Wyższe partie Wąwozu Kraków nie są udostępnione turystycznie.
Do Smoczej Jamy prowadzi żółty szlak, który odłącza się od drogi biegnącej dnem Doliny Kościeliskiej powyżej Polany Pisanej. Szlak stanowi pętlę, która za Smoczą Jamą sprowadza z powrotem na Polanę Pisaną. Szlak na odcinku od Smoczej Jamy do Polany Pisanej jest jednokierunkowy.
Żółty szlak początkowo prowadzi leśną drogą, jednak szybko dociera do skalnego kanionu, stanowiącego piękny przykład erozyjnych form krasowych. Trasa wiedzie kamienistym dnem wąwozu, który przybiera postać wąskiego korytarza skalnego, otoczonego wapiennymi ścianami. Po minięciu lesistego fragmentu, ścieżka ponownie wkracza do skalnej rozpadliny stanowiącej pozostałość po dawnym korytarzu jaskiniowym.[1]
Wydostając się z labirytnu szlak doprowadza do rozszerzenia wąwozu, ponad którym wznosi się dolny otwór Smoczej Jamy. Dojście do otworu ułatwia metalowa drabinka oraz łańcuchy. Przed wejściem do jaskini odbija w lewo tzw. wariant obejściowy do górnego otworu, który przy pomocy łańcuchów pozwala obejść Smoczą Jamę.
Smocza Jama jest jaskinią przelotową. Dolny otwór znajduje się na wysokości 1100 metrów n.p.m., zaś górny na wysokości 1120 metrów n.p.m. Całkowita długość jaskini wynosi 44 metry, przy deniwelacji 18,60 metra.[2] Korytarz jaskini ma esowaty kształt, a jego przejście ułatwiają łańcuchy.
Znad górnego otworu Smoczej Jamy żółty szlak sprowadza leśną ścieżką w kierunku Polany Pisanej. Z górnego skraju Wyżniej Polany Pisanej otwiera się widok na Stoły oraz Raptawicką Grań.
Pokonanie całej pętli zajmuje około 45-50 minut. Żółty szlak osiąga dno Doliny Kościeliskiej około 150 metrów poniżej wylotu Wąwozu Kraków. Z Polany Pisanej rozciąga się efektowna panorama na turnie Saturn i Ratusz.
Część polany leżąca po zachodniej stronie Doliny Kościeliskiej nazywana jest Niżnią Polaną Pisaną, zaś fragment położony we wschodniej części zwany jest Wyżnią Polaną Pisaną.
2016
Bibliografia
[1] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.
[2] Jaskinie, http://jaskiniepolski.pgi.gov.pl/Details/Information/760, [dostęp: 24.03.2018].