Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem (2307m) przez Kazalnicę (2159m)
Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem jest drugim pod względem wysokości miejscem w polskich Tatrach, do którego wytyczony jest szlak turystyczny. W tym względzie Przełęcz pod Chłopkiem ustępuje wyłącznie Rysom. Zielony szlak prowadzący na przełęcz znad Czarnego Stawu pod Rysami jest jednocześnie jednym z najciekawszych szlaków o charakterze wysokogórskim w Tatrach Polskich. Szczególnie interesująca sceneria skalna występuje po osiągnięciu Mięguszowieckiego Kotła, zwanego Bańdziochem.
Na szlaku kiedyś nie występowały łańcuchy, które zostały dodane dopiero w ostatnich latach. Najbardziej eksponowane miejsca ubezpieczone są dodatkowo klamrami. Z wielu miejsc na szlaku roztacza się panorama na Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami. Pięknie prezentują się również urwiste ściany Mięguszowieckich Szczytów, a ze szczytu Kazalnicy roztacza się prawdziwie wysokogórski widok na Niżnie Rysy, Rysy, Ciężki Szczyt i Wysoką.
Zielony szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem ma swój początek nad Czarnym Stawem pod Rysami, nieopodal krzyża. Nad Czarny Staw ze Schroniska nad Morskim Okiem prowadzi czerwony szlak obchodzący Morskie Oko. Ze ścieżki piękne widoki na Mięguszowieckie Szczyty i Mnicha.
Po osiągnięciu przeciwległego brzegu Morskiego Oka szlak wspina się zakosami na próg oddzielający obydwa stawy. Dojście ze schroniska nad Czarny Staw zajmuje około 40-50 minut. Znad Czarnego Stawu rozciąga się niezwykle efektowna panorama na urwiska Kazalnicy oraz skaliste granie otaczające staw, w tym na niepozorne stąd Rysy.
Czerwony szlak wiedzie dalej na Rysy, obchodząc Czarny Staw z lewej strony. Szlak na Przełęcz pod Chłopkiem odbija natomiast w pobliżu krzyża w prawo. Ścieżka wznosi się kamiennymi schodami pośród kosodrzewiny i po kilkunastu minutach osiąga widokowe wypłaszczenie. Ze szlaku rozpościera się widok na Morskie Oko, Miedziane, a także Mięguszowieckie Szczyty, wznoszące się ponad Bańdziochem.
Powyżej wypłaszczenia ścieżka zwraca się na południe i przecinając rumowisko skalne doprowadza do ścianki skalnej. Perć wiedzie dalej wzdłuż tej ściany przechodząc w trawers, na końcu którego osiąga skalisty żleb z niewielkim strumykiem.
Szlak przez chwilę wspina się żlebem, by następnie odbić w prawo i osiągnąć dno Kotła Mięguszowieckiego. Ścieżka wznosi się teraz pośród głazów i bloków skalnych wypełniających kocioł. W krajobrazie dominują urwiste ściany opadające spod Mięguszowieckich Szczytów.
Po kliku minutach zielony szlak opuszcza kocioł z jego lewej strony. Następuje teraz najciekawszy technicznie fragment wspinaczki. Szlak wiedzie serią skalnych rynien, które posiadają bardzo dobrze ukształtowane stopnie i chwyty. W trakcie wspinaczki pokonujemy między innymi wąskie, mocno eksponowane przejście nad przepaścią ubezpieczone klamrami.
Wydostając się ze skał ścieżka wyprowadza na grzędę wznoszącą się ponad rumowiskami Bańdziocha. Trzymając się grzędy zielony szlak w ciągu kilku minut osiąga niepozorny szczyt Kazalnicy.
Z Kazalnicy roztacza się imponująca panorama na Rysy, Ciężki Szczyt oraz Wysoką. W przeciwnym kierunku uwagę przykuwają urwiska Mięguszowieckich Szczytów. Ze szczytu widać także spoczywające kilkaset metrów poniżej Morskie Oko.
Z Kazalnicy zielony szlak kieruje się początkowo granią w kierunku Mieguszowieckiego Szczytu Czarnego, a następnie przecina jego północną ścianę opadającą ku Bańdziochowi. Podczas podejścia w kilku miejscach występuje spora ekspozycja, szczególnie na ostatnim fragmencie, tuż przed przełęczą. Od strony technicznej wspinaczka nie jest zbyt wymagająca, jednak miejscami utrudnia ją piarżyste podłoże. Wymaga ono zachowania dużej ostrożności, z uwagi na łatwość obsuwania się materiału skalnego. Przełęcz osiągamy po około 30 minutach od Kazalnicy oraz po około 2 godzinach od Czarnego Stawu pod Rysami.
Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, leżąca na wysokości 2307 metrów, jest rozległym siodłem pomiędzy Mięguszowieckim Szczytem Czarnym oraz Mięguszowieckim Szczytem Pośrednim. Panorama z przełęczy obejmuje między innymi Lodowy Szczyt, Hawrań, Jagnięcy Szczyt, Kozi Wierch, Wołoszyn i przede wszystkim Dolinę Rybiego Potoku z Morskim Okiem. Po południowej stronie szczególnie ciekawie prezentuje się Grań Baszt, Wielki Staw Hińczowy oraz Koprowy Wierch.
Powrót nad Czarny Staw pod Rysami tą samą drogą.
2008