Z Jakuszyc (Przełęczy Szklarskiej) przez Owcze Skały na Halę Szrenicką

Owcze Skały, w tle Szrenica

Zielony szlak z Jakuszyc na Halę Szrenickę prowadzi przez najdalej na zachód wysuniętą część polskich Karkonoszy. Na przestrzeni lat przebieg szlaku ulegał modyfikacjom. Niegdyś zielony szlak sprowadzał Szosą Czeską, aż do podnóży północnych stoków Babińca, by następnie trawersować jego zbocza do Rozdroża pod Przedziałem. Obecnie zielony szlak odbija od szosy na zachodnim krańcu Polany Jakuszyckiej i biegnie dalej doliną Kamiennej, przy czym jego przebieg też był korygowany, ponieważ pierwotnie omijał on Owcze Skały.

Schemat szlaku

Do Jakuszyc można dojechać samochodem drogą krajową numer 3, jak również Koleją Izerską ze Szklarskiej Poręby. Z Przełęcz Szklarskiej zielony szlak obniża się szosą w kierunku leśniczówki. Ponad Polaną Jakuszycką wznosi się Grzbiet Wysoki Gór Izerskich z Izerskimi Garbami i Wysoką Kopą.




Stacja Szklarska Poręba Jakuszyce
Polana Jakuszycka
Polana Jakuszycka

Przy leśniczówce znaki zielone odbijają od szosy w prawo i wkraczają do doliny Kamiennej. Idziemy dalej leśną drogą, która po kilkuset metrach doprowadza do obiektów hydrotechnicznych, służących między innymi jako punkty czerpania wody.

Leśniczówka
Zielony szlak
Zbiornik wodny

Przy zbiornikach wodnych szlak skręca w lewo i zataczając łuk wznosi się wzdłuż Kamiennej. Przed osiągnięciem Owczych Skał zielony szlak odbija od drogi i leśną ścieżką wnosi się ku północy, osiągając wkrótce grzbiet. Idąc na grzbiecie w prawo dochodzimy w ciągu kilku minut do Owczych Skał. Zielony szlak prowadzi tutaj poza granicami Karkonoskiego Parku Narodowego. Wykorzystując nieznakowane ścieżki można udać się do sąsiedniej Skalnej Bramy oraz skałek na Babińcu.

Podejście wzdłuż Kamiennej
Odbicie zielonego szlaku ku grzbietowi
Na grzbiecie

Owcze Skały leżą na wysokości 1041 metrów. Z liczących kilkanaście metrów wysokości skałek rozciąga się panorama w kierunku Szrenicy i Hali Szrenickiej. Szczególnie wschodni ostaniec z rosnącą na nim jarzębiną stanowi wdzięczne tło zdjęciowe.




Owcze Skały
Owcze Skały
Kulminacja Owczych Skał
Owcze Skały - widok na Szrenicę i Halę Szrenicką
Hala Szrenicka
Śnieżne Kotły, Końskie Łby i Szrenica

Za Owczymi Skałami ścieżka prowadzi przez grzbietowe zrównanie, pozostawiając po lewej stronie zalesioną kulminację Przedziału. Niedługo dochodzimy do leśnego żlebu, gdzie znajduje się tabliczka z oznaczeniem starego toru saneczkowego. Tor saneczkowy został zbudowany w połowie lat dwudziestych XX wieku. Tor był poprowadzony północnymi zboczami Przedziału i kończył się poniżej Wodospadu Kamieńczyka.

Szlak w okolicach Przedziału
Stary tor saneczkowy
Stary tor saneczkowy

Po minięciu toru saneczkowego szlak wznosi się zboczami Mumlawskiego Wierchu, wkraczając na obszar Karkonoskiego Parku Narodowego. Ścieżka przecinka obszar źródlowiskowy Kamieńczyka, gdzie na części trasy przejście ułatwiają drewniane kładki.




Widok na Szrenicę i Halę Szrenicką
Granica KPN
Drewniane kładki na szlaku

Zielony szlak osiąga skraj Hali Szrenickiej na wysokości schroniska. Hala Szrenicka jest górską łąką, rozciągającą się na wysokości 1150 - 1280 metrów, pomiędzy szczytami Kamiennika i Szrenicy. Sprzed schroniska rozciąga się rozległa panorama na Góry Izerskie z Wysokim Kamieniem, Wysoka Kopą, Smrekiem oraz Stogiem Izerskim.

Hala Szrenicka - widok na Wysoki Kamień
Widok na Szrenicę
Schronisko Na Hali Szrenickiej
Widok sprzed Schroniska Na Hali Szrenickiej
Schronisko Na Hali Szrenickiej

Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków. Czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby krzyżuje się tutaj z zielonym szlakiem z Przełęczy Szklarskiej. Powyżej schroniska czerwony szlak wspina się w kierunku Szrenicy, natomiast zielony szlak obchodzi kopułę Szrenicy od strony północnej, wiodąc obok Końskich Łbów i górnej stacji wyciągu krzesełkowego ze Szklarskiej Poręby.


2022