Hala Szrenicka - Końskie Łby - Mokra Przełęcz - Hala pod Łabskim Szczytem (Mokra Droga)

Mokra Droga - widok na Szrenicę

Zielony szlak łączący Halę Szrenicką z Halą pod Łabskim Szczytem stanowi zachodnią kontynuację Ścieżki nad Reglami. Szlak trawersuje północne zbocza Szrenicy, a następnie przecina Szrenickie Mokradła. Pod względem walorów krajobrazowych jest równie atrakcyjny co Główny Szlak Sudecki biegnący Głównym Grzbietem Karkonoszy.

Schemat szlaku

Trasa oferuje rozległe widoki na Góry Izerskie, zachodnią część Karkonoszy oraz Kotlinę Jeleniogórską, a dodatkowo przebiega obok grupy skalnej Końskich Łbów.




Końskie Łby

Ze Schroniska na Hali Szrenickiej zielony szlak kieruje się na północny-wschód.

Schronisko na Hali Szrenickiej

Ze ścieżki widoki na Mumlawski Wierch, Przedział oraz Góry Izerskie. Poniżej widoczna jest górna stacja wyciągu narciarskiego Świąteczny Kamień.

Hala Szrenicka
Mumlawski Wierch i Owcze Skały

Po około 15 minutach docieramy do Końskich Łbów. Niegdyś skały udostępnione były dla turystów i prowadził do nich czarny szlak. Obecnie skały odgrodzone są barierkami i obowiązuje zakaz wstępu.




Końskie Łby

W pobliżu Końskich Łbów znajduje się górna stacja wyciągu krzesełkowego ze Szklarskiej Poręby. Przy stacji znajduje się początek trasy zjazdowej FIS. Dojście na szczyt Szrenicy prowadzi za znakami czarnymi. Powyżej, na prawo od budynku schroniska, widać stary budynek górnej stacji wyciągu, w kształcie charakterystycznego łuku. Budynek ten funkcjonował do początku lat 90. XX wieku, tj. do czasu przebudowy starego, jednoosobowego wyciągu.

Czarny szlak na Szrenicę
Górna stacja wyciągu na Szrenicę

Znakowana na zielono ścieżka przechodzi w trawers ponad Szrenickim Kotłem. Ze szlaku rozpościera się panorama na Kotlinę Jeleniogórską, Łabski Szczyt i stację przekaźnikową nad Śnieżnymi Kotłami. Na zboczach Szrenicy widoczne są granitowe bloki tworzące rozległe gołoborza.




Kopuła szczytowa Szrenicy
Widok na Twarożnik

Po 15 minutach połączenie z czerwonym szlakiem, tuż poniżej formacji skalnej zwanej Trzema Świnkami.

Trzy Świnki

Szlaki obniżają się do rozstaju na Mokrej Przełęczy, mijając po drodze rozwidlenie z czeskim szlakiem do Voseckiej boudy. Ponad płytkim siodłem przełęczy wznosi się kolejna granitowa skałka - Twarożnik. Do skałki można dojść za znakami czerwonymi.

Mokra Przełęcz - widok na Szrenicę

Zielony szlak odbija tutaj do Schroniska Pod Łabskim Szczytem. Wąska ścieżka przecina Szrenickie Mokradła, prowadząc na kilku fragmentach po drewnianych kładkach. Odcinek te nazywany jest Mokrą Drogą lub Mokrą Ścieżką. W kierunku zachodnim rozciąga się efektowny widok na Szrenicę, zaś poniżej ukazują się Kukułcze Skały i porozrzucane Borówczane Skały.

Trzy Świnki i Szrenica widziane z Mokrej Drogi
Mokra Droga

Po około 35 minutach docieramy do skrzyżowania z żółtym szlakiem.

Rozstaj szlaków

Zielony szlak biegnie dalej w kierunku Przełęczy Karkonoskiej, natomiast żółty szlak wspina się do stacji przekaźnikowej nad Śnieżnymi Kotłami. Do widocznego poniżej schroniska kierujemy się za znakami żółtymi.

Schronisko Pod Łabskim Szczytem

Schronisko Pod Łabskim Szczytem położone jest na wysokości 1168 metrów n.p.m. Jest to najstarszy obiekt w zachodniej części Karkonoszy. Sprzed schroniska roztacza się panorama na Kotlinę Jeleniogórską, Szklarską Porębę, Góry Izerskie oraz pobliskie Borówczane Skały i Szrenicę.

Borówczane Skały

Obok schroniska przebiega żółty szlak ze Szklarskiej Poręby Górnej na Śnieżne Kotły. Przy schronisku mają swój początek szlaki do Szklarskiej Poręby Dolnej (niebieski), do Jagniątkowa (czarny) oraz do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem (czerwony). Kilkadziesiąt metrów powyżej schroniska przebiega Ścieżka nad Reglami. Nieopodal schroniska, przy żółtym szlaku do Szklarskiej Poręby, znajdują się Kukułcze Skały.


2013