Na Kończysty Wierch (2002m) z Polany Chochołowskiej przez Dolinę Jarząbczą i Trzydniowiański Wierch (1758m)

Kończysty Wierch

Szlak z Polany Chochołowskiej na Kończysty Wierch przez Dolinę Jarząbczą i Trzydniowiański Wierch należy do najciekawszych szlaków w rejonie Doliny Chochołowskiej. Trasa jest interesująca krajobrazowo, a szczególnie atrakcyjny pod względem widokowym jest Trzydniowiański Wierch. Szczyt ten leży w grani bocznej odchodzącej z Kończystego Wierchu w kierunku północnym, która rozdziela Dolinę Jarząbczą od Doliny Starorobociańskiej.

Schemat szlaku

Na Trzydniowiański Wierch, oprócz szlaku przez Dolinę Jarząbczą, można wejść również grzbietem Kulawca. Ten drugi szlak zaczyna się na Polanie Trzydniówka, położonej przy głównej drodze biegnącej dnem Doliny Chochołowskiej. Szlaki te tworzą pętlę, której kulminację stanowi Trzydniowiański Wierch. Trasę pętli warto rozszerzyć o wejście na Kończysty Wierch, z którego rozciąga się panorama na otoczenie Zadniej Doliny Raczkowej. Bardzo efektownie prezentuje się Raczkowa Czuba, będąca kulminacją grani Otargańców i jednocześnie drugim pod względem wysokości szczytem Tatr Zachodnich. Zdobycie Kończystego Wierchu, poza satysfakcją z przekroczenia wysokości 2000 metrów, przynosi dodatkowe warianty na kontynuowanie trasy. Ze szczytu można ruszyć granią w kierunku Wołowca, bądź wejść na Starorobociański Wierch.




Dolina Jarząbcza, po prawej Trzydniowiański Wierch
Raczkowa Czuba, Jarząbczy Wierch i Raczkowe Stawy

Czerwony szlak na Trzydniowiański Wierch zaczyna się na Polanie Chochołowskiej, kilkaset metrów poniżej schroniska. Idąc od schroniska czerwony szlak odgałęzia się w prawo. Znakom czerwonym towarzyszy znakowany na żółto szlak papieski, pokrywający się z trasą spaceru, który Jan Paweł II odbył podczas pielgrzymki w 1983 roku.

Polana Chochołowska, w tle Kominiarski Wierch
Początek szlaku
Chochołowskie Mnichy

Szlak prowadzi drogą biegnącą dnem doliny, przecinając po kilkunastu minutach Wyżnią Polanę Jarząbczą. Z drogi mamy ładny widok na Kominiarski Wierch oraz Bobrowiec, a w kierunku marszu ukazuje się Wołowiec.




Wołowiec
Kominiarski Wierch
Bobrowiec

Łagodnie wznosząc się dochodzimy do połączenia Wyżniego Chochołowskiego Potoku i Jarząbczego Potoku. W prawo odgalęzia się tutaj Dolina Chochołowska Wyżnia, zaś w lewo Dolina Jarząbcza. Czerwony szlak kieruje się ku Dolinie Jarząbczej, która od zachodu ograniczona jest grzbietem Czerwonego Wierchu, a od wschodu grzbietem Trzydniowiańskiego Wierchu.

Czerwony szlak, w tle Bobrowiec

Szlak na Trzydniowiański Wierch prowadzi w głąb doliny, gdzie wkrótce szlak papieski odłącza się w lewo. Znaki czerwone biegną jeszcze chwilę dnem doliny, by następnie przekroczyć Jarząbczy Potok i wspiąć się na zbocze Trzydniowiańskiego Wierchu.

Rozwidlenie szlaku papieskiego
W Dolinie Jarząbczej
Kładka nad Jarząbczym Potokiem

Po przekroczeniu potoku rozpoczynamy zasadniczą część podejścia. Szlak zwraca się w lewo doprowadzając do polany Jarząbcze Szałasiska, na której ścieżka ponownie skręca, tym razem prawo. Trawersując zbocze dochodzimy do głębokiego żlebu powstałego z połączenia Wąskich Żlebków.




Początek podejścia
Czerwony szlak, w tle Grześ
Żleb

Po przecięciu strumyka spływającego żlebem ścieżka zatacza łuk wyprowadzając na grzbiet Pośredniej Kopy. Ze szlaku rozciągają się widoki na otoczenie Doliny Jarząbczej, a ponad Czerwonym Wierchem wyłaniają się Wołowiec oraz Rohacz Ostry.

Dolina Jarząbcza
Łopata i Czerwony Wierch
Podejście na Pośrednią Kopę
Jarząbczy Wierch, Łopata, Wołowiec

Końcówka podejścia wspina się stromo grzbietem Pośredniej Kopy z coraz rozleglejszymi widokami na Tatry Zachodnie. Szlak osiąga grzbiet tuż poniżej północnego wierzchołka Trzydniowiańskiego Wierchu..

Podejście grzbietem Pośredniej Kopy
Łopata, Rohacz Ostry, Wołowiec
Czubik, Kończysty Wierch, Jarząbczy Wierch

Trzydniowiański Wierch posiada dwa wierzchołki o wysokości 1758 metrów i 1765 metrów. Za główny uchodzi niższy wierzchołek północny. Ze szczytu rozciąga się interesująca panorama we wszystkich kierunkach, a najbardziej efektownie prezentuje się Kominiarski Wierch.

Panorama z Trzydniowiańskiego Wierchu

Kominiarski Wierch
Rohacze, Wołowiec i Pachoł
Trzydniowiański Wierch, w tle Grześ, Osobita i Bobrowiec

Ze szczytu Trzydniowiańskiego Wierchu czerwony szlak sprowadza z powrotem do Doliny Chochołowskiej przez grzbiet Kulawca, zaś na Kończysty Wierch podchodzimy zielonym szlakiem. Szlak ten prowadzi ścieżką, która trawersuje od zachodu wierzchołek Czubika, a następnie biegnąc dość stromo wzdłuż rowu grzbietowego wyprowadza na kulminację Kończystego Wierchu.

Trawers Czubika - widok na Kończysty Wierch
Babia Góra, Bobrowiec i Trzydniowiański Wierch
Czubik
Podejście na Kończysty Wierch
Widok ku Rohaczom
Podejście na Kończysty Wierch

Kończysty Wierch wznosi się pomiędzy Jarząbczym Wierchem na zachodzie oraz Starorobociańskim Wierchem na wschodzie. Od Jarząbczego Wierchu oddzielony jest Jarząbczą Przełęczą, a od Starorobociańskiego Wierchu Starorobociańską Przełęczą. Grań pomiędzy Kończystym Wierchem a Starorobociańskim Wierchem rozcięta jest charakterystycznym rowem grzbietowym.

Jarząbczy Wierch
Starorobociański Wierch, Zadnia Kopa i Raczkowa Czuba
Na szczycie

Z Kończystego Wierchu otwiera się panorama na słowacką część Tatr, z imponującą Raczkową Czubą na pierwszym planie.

Panorama w kierunku wschodnim
Panorama w kierunku zachodnim
Panorama ku północy
Raczkowa Czuba i Jarząbczy Wierch

Przez Kończysty Wierch przebiega czerwony szlak grzbietowy pozwalający udać w kierunku Wołowca, bądź Starorobociańskiego Wierchu. Do Zadniej Raczkowej Doliny sprowadza słowacki szlak żółty.


2018