Na Gęsią Szyję (1490m) z Palenicy Białczańskiej przez Rusinową Polanę

Gęsia Szyja - podszczytowe skałki

Gęsia Szyja wraz z Rusinową Polaną stanowią najpopularniejszy cel wycieczkowy w reglowej części Tatr Wysokich. Obydwa miejsca słyną z interesującej panoramy na rejon Tatr Bielskich oraz Tatr Wysokich, z Lodowym Szczytem i Gerlachem na czele. Dodatkową atrakcją jest Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, które położone jest w pobliżu Rusinowej Polany, przy niebieskim szlaku z Zazadniej.

Schemat szlaku

Przez Gęsią Szyję przebiega zielony szlak z Wierchu Porońca na Halę Gąsienicową, przy czym największy ruch turystyczny występuje na podejściu na Gęsią Szyję od Rusinowej Polany. Na Rusinową Polanę można dotrzeć niebieskim szlakiem z Zazadniej przez Wiktorówki, zielonym z Wierchu Porońca oraz niebieskim z Palenicy Białczańskiej. Ten ostatni stanowi najkrótszy i najszybszy wariant dojścia na Rusinową Polanę.




Rusinowa Polana

Niebieski szlak na Rusinową Polanę zaczyna się przy kasach TPN, znajdujących się obok parkingu na Palenicy Białczańskiej. Zaraz za szlabanem niebieski szlak odbija od asfaltowej jezdni prowadzącej nad Morskie Oko i wiodąc leśną ścieżką zbliża się do Waksmundzkiego Potoku.

Parking na Palenicy Białczańskiej
Początek niebieskiego szlaku
Niebieski szlak

Początkowo łagodne podejście, po kilkunastu minutach podrywa się ku górze i doprowadza kamienistą ścieżką do południowego skraju Rusinowej Polany, gdzie dochodzi czarny szlak z Polany pod Wołoszynem.




Podejście na Rusinową Polanę
Podejście na Rusinową Polanę
Południowy skraj Rusinowej Polany

Niebieski szlak przecina polanę w kierunku północnym. Z lewej strony wyłania się grzbiet Gęsiej Szyi, natomiast ku wschodowi otwiera się panorama Tatr Bielskich i Tatr Wysokich. Po około 10 minutach dochodzimy do skrzyżowania szlaków. Dołącza tutaj zielony szlak z Wierchu Porońca oraz niebieski szlak z Zazadniej.

Skrzyżowanie szlaków na Rusinowej Polanie, w tle Gęsia Szyja
Widok ku Dolinie Filipka

Rusinowa Polana rozciąga się na wysokości około 1180 - 1300 metrów n.p.m. Polana położona jest pomiędzy Gęsią Szyją a Gołym Wierchem. Z polany rozpościera się panorama na Tatry Bielskie oraz Tatry Wysokie z Lodowym Szczytem, Gerlachem, Wysoką i Rysami. Na polanie prowadzony jest wypas owiec, a w pobliżu rozstaju szlaków znajduje się bacówka.

Widok na Tatry Bielskie
Tatry Bielskie, Jagnięcy Szczyt, Kołowy Szczyt i Lodowy Szczyt w chmurach

Z Rusinowej Polany podejście na Gęsią Szyję prowadzi za znakami zielonymi. Szlak wznosi się stromo, przecinając górny fragment polany, a następnie trzyma się długiego, zalesionego grzbietu Gęsiej Szyi. Na ścieżce zamontowanych jest kilkaset drewnianych stopni.




Rusinowa Polana - początek podejścia na Gęsią Szyję
Podejście na Gęsią Szyję

Gęsia Szyja tworzy długi, pogarbiony grzbiet, z kilkoma skalnymi kulminacjami, z których najwyższa wznosi się na wysokość 1490 metrów n.p.m. Z najdalszej, południowo-zachodniej kulminacji, rozciąga się efektowna panorama na otoczenie Doliny Waksmundziej, która wcina się pomiędzy Wołoszyn i Koszystą.

Gęsia Szyja, w tle Dolina Waksmundzka
Gęsia Szyja

Z Gęsiej Szyi zielony szlak sprowadza na Waksmundzką Rówień, skąd można udać w kierunku Wodogrzmotów Mickiewicza, Hali Gąsienicowej lub Toporowej Cyrhli.


2017