Przełom Dunajca - Spływ Przełomem Dunajca
Przepływając przez Pieniny Dunajec tworzy kręty, skalisty wąwóz o długości około 9 kilometrów. Wąwóz otoczony jest kilkusetmetrowymi ścianami, których wapienne urwiska przepięknie komponują się z porastającymi je lasami. Unikalny krajobraz tego zakątka przyciąga corocznie nad Dunajec rzesze turystów z całego świata, a spływ Przełomem Dunajca jest bezwątpienia największą atrakcją turystyczną w Pieninach.
Spływ Przełomem Dunajca rozpoczyna się obecnie na przystani flisackiej w Sromowcach - Kątach. Przed laty spływ miał swój początek w Czorsztynie jednak w związku z budową zapory na Dunajcu, jego trasa została skrócona. Dojazd do przystani flisackiej w Sromowcach - Kątach prowadzi drogą odbijającą w Krośnicy od trasy Nowy Targ - Krościenko i przecinającą pasmo Pienin Czorsztyńskich malowniczymi serpentynami. Oprócz parkingu i kas, przy przystani usytuowany jest również pawilon Pienińskiego Parku Narodowego.
Trasa spływu ma dwie przystanie docelowe: Szczawnicę lub Krościenko. Wariant Sromowce Kąty - Szczawnica liczy 18 kilometrów i jego przepłynięcie zajmuje około 2.15 godziny. Trasa do Krościenka jest dłuższa o 5 kilometrów i jej pokonanie zajmuje 2.45 godziny. Odcinek pomiędzy Szczawnicą, a Krościenkiem znacznie ustępuje pod względem atrakcyjności wcześniejszej części spływu, dlatego bez obawy o pozbawianie się możliwości zobaczenia najciekawszych fragmentów trasy można wybrać wariant krótszy i jednocześnie znacznie tańszy do Szczawnicy. Istnieje również możliwość rozpoczęcia spływu w Sromowcach Wyżnich, u podnóża Trzech Koron. Trasa spływu jest wówczas krótsza o 6 kilometrów i trwa o 30 minut krócej.
Spływ odbywa się na specjalnie przystosowanych tratwach zbudowanych z pięciu czółen. Jednorazowo tratwa zabiera 10-12 osób. Tratwa jest prowadzona przez dwóch flisaków. Na przeważającym odcinku spływu Dunajcem biegnie granica polsko - słowacka.
Wypływając z przystani szybko pokonujemy pierwsze zakole i pozostawiamy po lewej stronie najpierw Macelową Górę, a następnie zabudowania Sromowiec Średnich. Za Sromowcami Dunajec rozdziela się na dwa koryta. Trasa spływu prowadzi prawą odnogą wcinając się na terytorium Słowacji. Nurt Dunajca na tym odcinku nie jest jeszcze zbyt gwałtowny.
Wkrótce Dunajec zwraca się w kierunku północnym i następuje jeden z ciekawszych widokowo fragmentów spływu. Na wprost otwiera się piękna panorama na masyw Trzech Koron zwieńczonych strzelistymi, wapiennymi turniami. Jednocześnie po lewej stronie mijamy uroczo położone Sromowce Niżne, zaś po prawej zostawiamy słowacką wieś - Czerwony Klasztor, w której znajduje się słowacka przystań.
U stóp Trzech Koron rozpoczyna się właściwy Przełom Dunajca. Nurt nabiera nagłego przyspieszenia, a po obu stronach rzeki wyrastają skaliste zbocza. To właśnie tutaj zaczyna się fragment, na którym flisacy zadają słynne zagadki dotyczące stron, po której zostaną minięte poszczególne szczyty. Słowackim brzegiem, kilka metrów powyżej Dunajca biegnie równolegle trasa turystyczna ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru. Dunajec opływa kolejno Klejową oraz Holicę, w której zboczach wznoszą się skałki zwane Siedmioma Mnichami.
Wijąc się pośród pienińskich szczytów Dunajec zostawia po lewej stronie ujście Pienińskiego Potoku i przewija się pod imponującą, strzelistą iglicą Sokolicy. Na zakolu po minięciu Sokolicy przepływamy nad najgłębszym miejscem na całej trasie spływu. Po wykonaniu gwałtownego zwrotu dopływamy do końcowej przystani słowackiej. Za przystanią przepływamy obok turystycznego przejścia granicznego. Granica polsko - słowacka opuszcza tutaj Dunajec i odbija w prawo.
Z wolna wypływamy ze skalistego wąwozu mijając jeszcze przeprawę turystyczną na Dunajcu. Nurt łagodnieje i w przeciągu kilku minut dopływamy do przystani w Szczawnicy. Dalej w kierunku Krościenka Dunajec płynie szerokim korytem równolegle do trasy samochodowej. Przystań końcową w Krościenku zlokalizowaną przy moście na Dunajcu osiąga się po około 30 minutach, licząc od przystani w Szczawnicy.
2005