Ze Szpindlerowego Młyna (Špindlerův Mlýn) na Czeskie Kamienie (1416m) przez Medvědí boudę, Martinovą boudę oraz Czarną Przełęcz

Czeskie Kamienie

Czeskie Kamienie (czes. Mužské kameny) stanowią kulminację mało wybitnego szczytu w Głównym Grzbiecie Karkonoszy o wysokości 1416 metrów. Tuż obok głównej grupy skalnej znajduje się mniejsza formacja zwana Dziobem. Najłatwiejszym wariantem dojścia do Czeskich Kamieni jest czerwony szlak Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej z Przełęczy Karkonoskiej (czes. Slezské sedlo), na którą można wjechać autobusem kursującym ze Szpindlerowego Młyna (czes. Špindlerův Mlýn). Wybierając opcję pieszą, najkrótsze dojście do formacji skalnej stanowi trasa prowadząca ze Szpindlerowego Młyna przez Medvědí boudę, Martinovą boudę oraz Czarną Przełęcz (czes. Sedlo Pod Smělcem).

Schemat szlaku

Wyruszając ze Szpindlerowego Młyna kierujemy się za znakami niebieskimi ku północy, trzymając się zachodniego brzegu Łaby. Idziemy asfaltową dróżką mijając park linowy oraz dolną stację wyciągu na Medvědín.




Špindlerův Mlýn - widok na Železný vrch
Park linowy
Dolna stacja wyciągu na Medvědín

Za stacją wyciągu dochodzimy do przewężenia Łaby, gdzie potok płynie skalistym wąwozem. Po około 25 minutach dochodzimy to punktu informacyjnego KRNAP-u. W pobliżu znajduje się niewielki betonowy bunkier, tzw. řopík. Jest to jeden z wielu, podobnych obiektów wybudowanych w drugiej połowie lat 30. XX wieku, w celu obrony przed hitlerowską inwazją.

Zwężenie Łaby
Łaba
Bunkier - řopík
Dívčí strání - rozstaj szlaków przy punkcie KRNAP-u

Prosto prowadzi tzw. Harrachova cesta, która przez Labský důl kieruje się do Łabskiego Wodospadu i Labskiej boudy. My odbijamy w prawo do rozstaju - U Dívcí lávky. Obok restauracji Myslivna przekraczamy mostek nad Łabą, do której uchodzi tutaj Biała Łaba (czes. Bílé Labe). Po kilku minutach dochodzimy do węzła szlaków - U Dívcí lávky.

U Dívcí lávky
Rozstaj szlaków - U Dívcí lávky

Przy węźle odgałęziają się wzdłuż Białej Łaby szlaki: zółty do Petrovej boudy, zielony na Przełęcz Karkonoską oraz niebieski do schroniska U Bílého Labe. My podążamy za znakami zielonymi, które prowadzą asfaltową drogą na Przełęcz Karkonoską. Przy pierwszej serpentynie szlak do Martniovej boudy odbija w lewo, na węższą asfaltówkę.




Droga na Przełęcz Karkonoską
Rozstaj szlaków przy serpentynie

Dalsze podejście jest dosyć żmudne i monotonne, a asfalt zostaje z czasem zastąpiony prze betonowe płyty. Droga wije się pośród drzew i pozbawiona jest na tym odcinku widoków.

Podejśćie do Medvědí boudy
Betonowe płyty

Zbliżając się do Medvědí boudy wyłaniamy się z lasu i osiągamy widokową polanę, pośrodku której usytuowany jest duży budynek schroniska. Panorama z okolic Medvědí boudy obejmuje Medvědín, Wielki Szyszak (czes. Vysoké Kolo), Mały Szyszak (czes. Malý Šišák), Lučníą horę, Kozíe hřbety.

Wielki Szyszak i Medvědí bouda
Mały Szyszak, Luční hora, Kozí hřbety, Stoh
Medvědí bouda
Medvědí bouda, w tle Železný vrch i Přední Planina
Medvědí bouda

Powyżej polany odgałęzia się w prawo, krótki, łącznikowy szlak znakowany na żółto do Brádlerovych boud. Jak przystało na czeskie Karkonosze dalsze podejście wiedzie asfaltową drogą, chociaż tym razem asfalt kończy się po kilkuset metrach i do kolejnego rozstaju - Pod Martinovkou, doprowadza nas szutrówka. Przy rozwidleniu odbija niebieski szlak do Petrovej boudy przez Brádlerove boudy oraz Ptačí kámen.




Podejście asfaltem
Pod Martinovkou - widok na Wielki Szyszak

Zielony szlak do Martinovej boudy przez kolejnych kilkanaście minut wznosi się szutrówką aż do osiągnięcia schroniska. Martinova bouda położona jest na południowym zboczu Wielkiego Szyszaka. Przy schronisku dołącza od zachodu niebieski szlak z Labskiej boudy.

Zbocza Wielkiego Szyszaka i Martinova bouda
Martinova bouda
Martinova bouda

Powyżej Martinovej boudy podchodzimy w kierunku grzbietu wąskim, kamiennym chodnikiem. Dość szybko ku wschodowi ukazują się Czeskie Kamienie leżące na Głównym Grzbiecie Karkonoszy. Po około 20 minutach osiągamy grzbiet w płytkim obniżeniu Czarnej Przełęczy, która leży pomiędzy Śmielcem (czes. Velky Šišak) a Czeskimi Kamieniami.

Zbocza Wielkiego Szyszaka i Martinova bouda
Czeskie Kamienie
Czarna Przełęcz

Przez Czarną Przełęcz przebiega znakowana na czerwono Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej i właśnie za znakami czerwonymi podchodzimy z przełęczy na Czeskie Kamienie. Wraz z nabieraniem wysokości, między Wielkim Szyszakiem a Śmielcem, ukazuje się budynek stacji przekaźnikowej TV nad Śnieżnymi Kotłami.

Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły i Śmielec
Widok na Kotel

Czeskie Kamienie tworzą skalny mur o długości kilkudziesięciu metrów. Naprzeciw głównej formacji znajduje się mniejsza skałka zwana Dziobem. Czeskie Kamienie leżą na granicy polsko-czeskiej, czego potwierdzeniem jest słupek graniczny wieńczący skałki.

Dziób, Wielki Szyszak i Śnieżne Kotły
Kotel i Czeskie Kamienie

Kontynuując wędrówkę czerwonym szlakiem dojdziemy po około 10 minutach do Śląskich Kamieni (czes. Dívči kameny), które górują nad Przełęczą Karkonoską


2019