Ze Szpindlerowego Młyna (Špindlerův Mlýn) przez Kozie Grzbiety (Kozi hřbety) i Krakonoša (1422m) do Lučnej boudy (1410m)
Szlak ze Szpindlerowego Młyna (czes. Špindlerův Mlýn) przez Kozie Grzbiety (czes. Kozi hřbety) należy do najciekawszych i najbardziej widokowych w całych Karkonoszach. Kozie Grzbiety wcinają się między Dolinę Białej Łaby (czes. Důl Bílého Labe), która ogranicza grzbiet od północy, oraz dolinę Dolskiego potoku, leżącą na południu. Jest to jedyny grzbiet w Karkonoszach, który przyjmuje fragmentarycznie postać skalnej grani. Kulminację Kozich Grzbietów stanowi Krakonoš, wznoszący się na wysokość 1422 metrów.
Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Szpindlerowego Młyna, skąd w kierunku Kozich Grzbietów wytyczony jest czerwony szlak, który w dolnej części ma wspólny przebieg z zielonym szlakiem do schroniska Vyrovka oraz z żółtym szlakiem do schroniska Bílé Labe (U Bílého Labe).
Początkowy fragment trasy prowadzi wąską asfaltową drogą, pnącą się stromo ku górze. Z lewej strony pozostawiamy kościół św. Piotra, a przy samej drodze mijamy niewielką kapliczkę. Po około 15-20 minutach dochodzimy do rozwidlenia szlaków, gdzie w kierunku schroniska Bílé Labe odbija znakowana na żółto Dřevařská cesta. Z okolic rozstaju ładnie prezentuje się kopuła Medvědína, poprzecinana trasami zjazdowymi.
Znaki czerwone skręcają w prawo i prowadząc asfaltową jezdnią doprowadzają do kolejnego węzła szlaków. Dalszą wędrówkę możemy kontynuować czerwonym szlakiem, czyli tzw. Starą Bucharovą cestą lub możemy skręcić na Judeichovą cestę, którą wytyczony jest żółty szlak. Judeichova cesta stanowi ciekawszy wariant, ponieważ trawersuje zbocza Kozich Grzbietów na większej wysokości, oferując lepsze widoki, a także pozwala szybciej opuścić asfalt.
Judeichova cesta wznosi się równomiernie wygodną, leśną drogą. Ze szlaku rozpościera się panorama na otoczenie osady Svatý Petr, położonej w dolinie Dolskiego potoku, z wznoszącymi się po przeciwnej stronie Předníą Planiną oraz Stohem.
Po klikudziesięciu minutach zółty szlak opuszcza drogę i wkracza na wąską ścieżkę, która w kilku miejscach przecina rozległe rumowiska skalne. W panoramie wyróżnia się Stoh oraz Zadní Planina.
Po około godzinie ponownie łączymy się z czerwonym szlakiem ze Szpinlderowego Młyna. Następuje teraz najbardziej widokowa część podejścia, które staje się też stromsze. Na wprost wznosi się Luční hora, natomiast za nami ukazuje się grzbiet Kozich Grzbietów. W końcowej fazie wspinaczki pokonujemy w kilku miejscach metalowe schody. Grzbiet osiągamy w płytkim siodle, leżącym na wschód od Krakonoša, będącego kulminacją Kozich Grzbietów.
Na pobliskiego Krakonoša prowadzi wydeptana ścieżka. Z Krakonoša rozpościera się się rozległa panorama ku zachodniej części Karkonoszy z Wielkim Szyszakiem oraz Kotelem. Na bliższym planie wyróżnia się rozległa kopuła Smogorni oraz Mały Szyszak. W przeciwnym kierunku wyrasta charakterystyczna sylwetka Śnieżki.
Znakowana na czerwono Stara Bucharova cesta kieruje się dalej na wschód do Lučnej boudy. Szlak przecina rozległe wypłaszczenie grzbietowe, mając przed sobą kopułę szczytową Śnieżki. Po drodze mijamy miejsce gdzie niegdyś wznosiła się Rennerova bouda. Znajduje się tam źródełko oraz tablica informacyjna.
Przed dotarciem do Lučnej boudy dołącza do nas niebieski szlak z Doliny Białej Łaby, tzw. Weberova cesta. Luční bouda usytuowana jest na Bílej louce, na wysokości 1410 metrów. Schronisko położone jest w otoczeniu 3 najwyższych szczytów Karkonoszy: Śnieżki, Lučnej hory oraz Studničnej hory.
Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków. Niebieski szlak prowadzi z Doliny Białej Łaby na Przełęcz pod Śnieżką, żółty szlak odbija do Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej, z kolei czerwony szlak kieruje się ku Vyrovce.
2019