Na Smrek (1124m) ze Schroniska na Stogu Izerskim przez Przełęcz Łącznik
Smrek (czes. Smrk) jest najwyższym szczytem czeskiej części Gór Izerskich. Szczyt położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Stogu Izerskiego (1107m), od którego oddzielony jest Przełęczą Łącznik (1066m). Kopułę szczytową Smreka tworzy rozległe zrównanie, w którym wyróżnia się dwa wierzchołki o wysokości 1124 metrów oraz 1123 metrów. Na wyższym z wierzchołków, który leży po czeskiej stronie, znajduje się wieża widokowa.
Najłatwiejszym wariantem wejścia na Smrek od polskiej strony jest podejście ze Schroniska na Stogu Izerskim za znakami zielonymi. Na Stóg Izerski można wjechać koleją gondolową ze Świeradowa-Zdroju, której górna stacja znajduje się tuż przy schronisku.
Schronisko na Stogu Izerskim położone jest na wysokości 1060 metrów. Z okolic schroniska roztacza się rozległa na panorama na Świeradów-Zdrój i Pogórze Izerskie.
Zielony szlak kieruje się ze schroniska kamienistą drogą na szczyt Stogu Izerskiego. Niegdyś na wierzchołku znajdowała się drewniana wieża widokowa. Obecnie na szczycie stoi maszt telekomunikacyjny.
Za szczytem wąska ścieżka sprowadza łagodnie na Przełęcz Łącznik. Ze szlaku widoki na zalesioną kopułę Smreka. Do przełęczy towarzyszą nam znaki żółte, który odbijają tutaj w kierunku Hali Izerskiej oraz znakowany na czerwono Główny Szlak Sudecki, którego przebieg zmieniono jesienią 2016 roku. Wcześniej szlak ten biegł ze Schroniska na Stogu Izerskim na Polanę Izerską trawersując północne zbocza Łużca. Obecnie poprzez wierzchołek Stogu Izerskiego doprowadza do Przełęczy Łącznik i dalej Drogą Telefoniczną kieruje się na Polanę Izerską. Tuż przy skrzyżowaniu dróg znajduje się tzw. Kamień Zośki z wyrytym napisem Sophienweg.
Z Czerniawy-Zdroju wytyczona jest na Łącznik asfaltowa droga, będąca jednym z najcięższych, asfaltowych podjazdów w polskich górach.
Za skrzyżowaniem zielony szlak osiąga wkrótce kolejne rozdroże, gdzie odbija polna droga do pobliskiego domku myśliwskiego.
Powyżej rozwidlenia obchodzimy kopułę szczytową niższego wierzchołka Smreka, docierając do granicy polsko-czeskiej. Zielony szlak skręca w prawo, sprowadzając do Czerniawy-Zdrój. Przy rozstaju znajdował się swego czasu niewielki, drewniany schron.
Przekraczając granicę dochodzimy wkrótce do niebieskiego szlaku z Nowego Miasta pod Smrekiem (czes. Nové Město Pod Smrkem), który skręcając w lewo doprowadza do kulminacji Smreka. Przy szlaku znajduje się kamienny obelisk poświęcony niemieckiemu poecie Theodorowi Körnerowi.
Na Smreku znajduje się wieża widokowa, która została oddana do użytku we wrześniu 2003 roku. Jest to stalowa konstrukcja licząca 20 metrów wysokości.[1] W dolnej części wieży znajduje się ogólnodostępne pomieszczenie pozwalające przeczekać niekorzystną pogodę.
Z wieży rozciąga się rozległa panorama na Góry Izerskie, Pogórze Izerskie, a także Karkonosze.
2013
Bibliografia
[1] Smrk najwyższa góra Jizerskych hor, http://www.stogizerski.pl/smrk.html, [dostęp: 10.09.2017].