Na Wielką Raczę (1236m) z Rycerki Kolonii
Wielka Racza (1236m) jest najwyższym wzniesieniem Worka Raczańskiego. Z położonego na granicy polsko-słowackiej, bezleśnego wierzchołka rozciąga się jedna z najbogatszych panoram w całych Beskidach. Na szczycie znajduje się schronisko turystyczne, a także niewielka platforma widokowa. Od polskiej strony na Wielką Raczę można dojść czerwonym szlakiem ze Zwardonia (około 4.30 godz.) lub z przeciwnego kierunku z Przełęczy Przegibek (około 3 godz.), a także zółtym szlakiem z Rycerki. Ten ostatni szlak stanowi najkrótszy i najszybszy wariant wejścia na Wielką Raczę (około 1.45 godz.).
Żółty szlak na Wielką Raczę ma swój początek przy przystanku PKS Rycerka Kolonia. Znaki żółte kierują się asfaltową drogą w górę wsi, razem z zielonym szlakiem na Przełęcz Przegibek.
Po kilku minutach rozwidlenie dróg. Żółty szlak prowadzi prawą odnogą wzdłuż potoku Racza, mijając wkrótce z lewej strony leśny parking.
Po kilkuset metrach ścieżka na Wielką Raczę odbija z dna doliny w prawo, wspinając się dalej zalesionym zboczem. Następuje teraz ponad godzinny fragment podejścia. Szlak wnosi się równomiernie leśną drogą prowadzącą początkowo zboczami Upłazu (1043m), a następnie Wielkiej Raczy. Tuż przed osiągnięciem granicznego grzbietu szlak zwraca się w prawo i w ciągu kilku minut doprowadza kamiennymi schodami do schroniska na Wielkiej Raczy.
Schronisko leży na skraju rozległego, niezalesionego wypłaszczenia szczytowego Wielkiej Raczy. Nieco powyżej schroniska znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się niezwykle bogata panorama. Szczególnie efektownie prezentuje się pasmo Małej Fatry, z bardzo charakterystycznym, postrzępionym Wielkim Rozsutcem. Panorama obejmuje między innymi Rycerzową, Pilsko, Babią Górę, Beskid Śląski, Beskid Mały, a przy dobrej pogodzie także Tatry.
Przez Wielką Raczę przebiega czerwony szlak ze Zwardonia na Przełęcz Przegibek i dalej przez Halę Rycerzową do Rajczy. Wykorzystując dodatkowo zielony szlak z Przełęczy Przegibek do Rycerki można połączyć te szlaki w ciekawą pętlę wokół Worka Raczańskiego.
2009