Na Pilsko (1557m) żółtym szlakiem z Korbielowa przez Halę Miziową

Pilsko widziane z Hali Cudzichowej

Pilsko jest drugim pod względem wysokości szczytem w Beskidzie Żywieckim. Wznosząc się na wysokość 1557 metrów Pilsko ustępuje pod względem wysokości jedynie Babiej Górze, która osiąga 1725 metrów. Dominujące na Korbielowem Pilsko, podobnie jak Babia Góra, tworzy silnie wyodrębniony, samodzielny masyw. Oba masywy z racji znacznych wysokości względnych niezwykle wyraźnie odznaczają się w krajobrazie Beskidu Żywieckiego.

Schemat szlaku

Główna kulminacja Pilska leży po stronie słowackiej. Graniczny wierzchołek, do którego doprowadzają polskie szlaki turystyczne nosi nazwę Góry Pięciu Kopców i liczy 1542 metry. Na podszczytowej Hali Miziowej usytuowane jest duże schronisko turystyczne otwarte w 2003 roku, zastępując wówczas stary obiekt.




Hala Miziowa

Rejon Pilska stanowi jeden z głównych ośrodków narciarskich w polskich górach. Na jego stokach znajduje się system wyciągów narciarskich oraz wytyczonych jest kilkanaście tras zjazdowych.

Z Korbielowa w kierunku Pilska wytyczone są szlaki żółty i zielony. Szlaki te wznoszą się po przeciwnych zboczach Czarnego Gronia i łączą się ze sobą przed osiągnięciem podszczytowej Hali Miziowej.

Hala Rysianka - widok na Babią Górę i Pilsko

Podejście żółtym szlakiem rozpoczyna się w centrum Korbielowa, obok dużego parkingu. Znaki żółte odbijają tutaj od głównej drogi przebiegającej przez wieś. Prowadzą asfaltową drogą, początkowo razem ze znakami niebieskimi, które szybko oddzielają się ku Przełęczy Przysłop.




Korbielów - parking
Początek podejścia

Żółty szlak jeszcze kilkaset metrów kontynuuje podejście asfaltową drogą, by następnie skręcić w lewo na wąską ścieżkę. Szlak przekracza niewielki mostek nad potokiem Buczynka i wspina się dalej zboczem Czarnego Gronia.

Uszczawne Wyżne i Buczynka

Po obejściu kulminacji Czarnego Gronia, w płytkim obniżeniu następuje>połączenie z zielonym szlakiem prowadzącym z Korbielowa Kamiennej.

Obejście Czarnego Gronia
Żółty szlak przed skrzyżowaniem z zielonym szlakiem

Odtąd obydwa szlaki wznoszą się razem ku Hali Miziowej. Powyżej rozstaju żółty szlak zwraca się w prawo i wspina się stromo szeroką drogą. Po kilkunastu minutach podejście łagodnieje, a ścieżka zwężając się przecina dwie polany.




Podejście powyżej rozdroża
Polana poniżej Hali Miziowej

Powyżej drugiej polany, krótkie, strome podejście doprowadza na skraj Hali Miziowej. Na wysokości 1330 metrów wznosi się duże schronisko turystyczne, które zostało otwarte w 2003 roku. Zastąpiło ono starszy obiekt, który został w części rozebrany.

Hala Miziowa, w tle Babia Góra

Hala Miziowa stanowi doskonały punkt widokowy na masyw Babiej Góry, Pasmo Jałowieckie oraz Beskid Mały. Przez Halę przebiega Główny Szlak Beskidzki.

Widok na Babią Górę
Widok na Beskid Mały

Z Hali Miziowej na szczyt Pilska prowadzą dwa szlaki. Krótsze podejście prowadzi szlakiem czarnym. Podejście to jest także bardziej strome. Od schroniska znaki czarne kierują się na południe w kierunku grzbietu opadającego spod Pilska. Szeroka wydeptana ścieżka prowadzi stromo pod górę wzdłuż wyciągu narciarskiego. Duża stromizna sprawia, że szybko nabiera się wysokości.

Czarny szlak - podejście na Pilsko

Po osiągnięciu grzbietu połączenie z niebieskim szlakiem słowackim. Szlak zwraca się w lewo i wzdłuż granicy wspina się ku polskiej kulminacji Pilska. Z grzbietu otwiera się bogata panorama zarówno na polską, jak i słowacką stronę. Tuż przed polskim wierzchołkiem z lewej strony dołącza żółty szlak z Hali Miziowej. Wejście na szczyt czarnym szlakiem zajmuje około 30 minut.

Czarny szlak po osiągnięciu grzbietu

Żółty szlak na Pilsko odbija w lewo od znaków czarnych kilkadziesiąt metrów powyżej schroniska. Szlak początkowo prowadzi lasem, jednak szybko osiąga piętro kosodrzewiny. Ze szlaku bardzo efektowna panorama na pobliskie doliny i królującą na horyzoncie Babią Górę. Przy jednym z zakosów mogiła żołnierza, który poległ na zboczach Pilska 1 września 1939 roku.

Żółty szlak - widok na Babią
Mogiła przy żółtym szlaku

W końcowym fragmencie podejścia połączenie ze znakami czarnymi. Szczyt osiąga się po około 40 minutach od schroniska. Obydwa szlaki wyprowadzają na polską kulminację zwaną Górą Pięciu Kopców (1542m).

Na Górze Pięciu Kopców
Góra Pięciu Kopców - widok na Babią Górę

Główny szczyt Pilska (1557 metrów) jest położony po słowackiej stronie i aby go zdobyć trzeba przekroczyć granicę i udać się za znakami zielonymi. Prowadzą one szczytowym wypłaszczeniem i osiągają główny wierzchołek po około 5 minutach. Na słowackim szczycie znajduje się niewielki krzyż. Ze szczytu rozpościera się rozległa panorama w kierunku południowym, obejmująca przy dobrej pogodzie poszarpany mur tatrzańskich szczytów. Ponad szczytowym zrównaniem wybija się również Babią Góra. Rozleglejsza panorama masywu Babiej Góry rozciąga się jednak z granicznego wierzchołka.

Pilsko
Pilsko - widok na Babią Górę
Lipowska, Rysianka, Hala Cudzichowa i Romanka
Góra Pięciu Kopców

Udając się z Pilska bądź w kierunku Przełęczy Glinne, bądź ku Hali Rysiance, można uniknąć konieczności schodzenia na Halę Miziową celem dojścia do Głównego Szlaku Beskidzkiego. Bezpośrednio ze szczytu Pilska należy zejść grzbietowym szlakiem słowackim, znakowanym na niebiesko. Szlak ten zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie łączy się z Głównym Szlakiem Beskidzkim, który omija Pilsko północnymi zboczami.


2014