Na Halę Rycerzową z Soblówki

Bacówka na Rycerzowej

Hala Rycerzowa należy do najbardziej urokliwych miejsc w Beskidzie Żywieckim. Obok Wielkiej Raczy jest to największa atrakcja turystyczna rejonu tzw. Worka Raczańskiego. Widokowa hala położona jest na zboczach Wielkiej Rycerzowej (1226m) i Małej Rycerzowej (1207m). Rozciągająca się z niej panorama obejmuje najwyższe partie Beskidu Żywieckiego z Babią Górą i Pilskiem. Z górnych partii Hali Rycerzowej można zaobserwować Małą Fatrę, a przy dobrych warunkach pogodowych również Tatry. Na wysokości 1120 metrów znajduje się niewielka Bacówka PTTK na Rycerzowej.

Schemat szlaku

W porównaniu do rejonów Babiej Góry, Pilska, Lipowskiej Rysianki, obszar Worka Raczańskiego, w tym Hali Rycerzowej, znacznie ustępuje tamtym okolicom pod względem natężenia ruchu turystycznego. Szlaki turystyczne wytyczone są z niewielkich wsi takich jak Rycerka Górna, Rycerka Dolna, Ujsoły, czy Soblówka. Właśnie z tej ostatniej wyznakowane są dwa najkrótsze szlaki na Rycerzową. Są to szlaki żółty oraz czarny, którymi dojście zajmuje około 1.40 godziny.




Hala Rycerzowa, w tle Pilsko

Obydwa szlaki prowadzą z centrum Soblówki, gdzie przy drewnianym kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, znajduje się niewielki parking samochodowy. Zarówno w jednym, jak i drugim wariancie, podejścia prowadzą głównie leśnymi drogami i na widoki trzeba poczekać do osiągnięcia Hali Rycerzowej.


Wariant żółtym szlakiem

Żółty szlak odbija od parkingu w kierunku zachodnim, razem z niebieskim szlakiem prowadzącym na Przełęcz Kotarz. Po przekroczeniu mostku nad Cichą szlaki wznoszą się monotonnie leśną, szutrową drogą, mijając co jakiś czas niewielkie składy drewna.

Soblówka - parking

Po około 30 minutach szlaki opuszczają drogą, wkraczając na leśną ścieżkę. Przez kilka minut podejście prowadzi stromym, leśnym grzbietem opadającym spod szczytu Wiertalówki. W trakcie podejścia znaki niebieskie odbijają w prawo na Przełęcz Kotarz.




Rozstaj szlaków

Powyżej rozstaju, żółty szlak przechodzi w kilkuminutowy trawers wschodnich zboczy Wiertalówki. Wkrótce znaki żółte powracają na leśną drogę i trzymając się jej lewej odnogi kontynuują podejście ku Rycerzowej.

Trawers Wiertalówki
Żółty szlak Soblówka - Rycerzowa

Po około godzinie, licząc od Soblówki, żółty szlak osiąga niewielką polanę, z której roztacza się widok na Beskid Bednarów, Równy Beskid i Oszusa.




Widok na Oszusa, Równy Beskid i Bednarów

Tuż powyżej polany połączenie z zielonym szlakiem z Ujsół. Za skrzyżowaniem droga wypłaszcza się i doprowadza wkrótce do północnego krańca Hali Rycerzowej.

Żółty i zielony szlak

Zielony szlak pozostawia tutaj znaki żółte i kieruje się na górne piętro Hali Rycerzowej, gdy tymczasem żółty szlak trzyma się jej dolnego skraju.

Północny skraj Hali Rycerzowej

Chwilę później dochodzi do niego, z lewej strony, czarny szlak z Soblówki.

Skrzyżowanie żółtego i czarnego szlaku


Wariant czarnym szlakiem

Z centrum Soblówki czarny szlak prowadzi kilkaset metrów asfaltową drogą, po wschodniej stronie potoku Cicha. Po przekroczeniu mostku na Cichej znaki czarne mijają skład drewna i kierują się dalej polną drogą wśród zabudowań przysiółka Hutyrowa. Ze szlaku widoki na Smereków Wielki, Równy Beskid i Beskid Bednarów.

Soblówka - kościół
Widok na Smereków Wielki

Szlak prowadzi kamienną drogą, która po minięciu zabudowań zaczyna oddalać się od dna doliny Cichej. Droga podrywa się stromo do góry i zataczając łuk zwraca się w kierunku północno-zachodnim. Zanikają widokowe prześwity, a szlak na dłużej zatapia się w lesie.

Widok na Beskid Bednarów

Monotonnie nabierając wysokości droga podprowadza pod grzbiet łączący Małą Rycerzową z Wiertalówką i na wysokości około 1000 metrów przewija się na jego wschodnie zbocza. Przecinając zbocze czarny szlak kontynuuje podejście do skrzyżowania z żółtym szlakiem z Soblówki.

Czarny szlak

Od skrzyżowania szlaków pozostaje jeszcze kilka minut marszu do Bacówki PTTK na Rycerzowej. Bacówka znajduje się na niewielkim wypłaszczeniu, na wysokości 1120 metrów. Schronisko zostało otwarte w 1975 roku. Był to pierwszy z kilku bliźniaczych projektów zrealizowanych w Beskidach. Podobne obiekty można spotkać na Krawcowym Wierchu, na Maciejowej oraz nad Wierchomlą.

Bacówka na Rycerzowej

Otoczenie bacówki stanowi dobry punkt widokowy na pobliskie szczyty należące do Grupy Oszusa, a także bardziej oddalone rejony Beskidu Żywieckiego z Babią Górą, Pilskiem i Lipowską. Przy dobrej widoczności z Hali Rycerzowej można dostrzec Tatry.

Hala Rycerzowa
Widok ku Babiej Górze

Kilkadziesiąt metrów powyżej schroniska wznosi się Przełęcz Halna, oddzielająca wierzchołki Rycerzowych. Przez przełęcz przebiega czerwony szlak, który ku południu wspina się stromo na Wielką Rycerzową. Jej szczyt znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Z kolei na północ od przełęczy czerwony szlak wznosi się ku kulminacji Małej Rycerzowej.

Wielka Rycerzowa
Mała Rycerzowa

Oba szczyty leżą już poza obszarem Hali Rycerzowej i widoki z nich są ograniczone. Warto jednak włożyć wysiłek w ich zdobycie, ponieważ podszczytowe rejony Hali Rycerzowej oferują jeszcze bogatszą panoramę. Szczególnie efektowny widokowo jest rejon położony przy zielonym szlaku zbiegającym z Małej Rycerzowej w kierunku Muńcuła. Panorama obejmuje między innymi Wielką Raczę oraz postrzępione granie Małej Fatry.

Wielka Racza widziana z Małej Rycerzowej

Hala Rycerzowa stanowi duży węzeł szlaków. Żółty szlak z Soblówki kieruje się dalej na Przełęcz Przysłop. Czerwony szlak pozwala na dojście przez Wielką Rycerzową do Przełęczy Przegibek. Alternatywne dojście na Przełęcz Przegibek prowadzi niebieskim szlakiem bezpośrednio z Przełęczy Halnej. Oba warianty dojścia na Przegibek są dość nużące i mało interesujące. Dużo ciekawszy jest zielony szlak do Ujsół przez Muńcuł, a także fragment czerwonego szlaku przez Małą Rycerzową do Mładej Hory.


2014