Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Szczyty

Szpiglasowy Wierch 2172 m n.p.m.[1]

Szpiglasowy Wierch jest najwyższym szczytem w grani Liptowskich Murów. Poprzez Wyżnią Liptowską Ławkę graniczy na zachodzie z Wyżnim Kosturem. Na wschodzie Wyżnie Szpiglasowe Wrótka oddzielają go Szpiglasowej Czuby. Szczyt posiada kilka wierzchołków.

Szpiglasowy Wierch leży w Głównej Grani Tatr Wysokich. Szczyt jest zwornikiem dla grani Miedzianego. Grań ta odchodzi w kierunku północno-wschodnim. Szpiglasowy Wierch oddzielony jest od Miedzianego Szpiglasową Przełęczą.

Na Szpiglasowy Wierch prowadzi odnoga żółtego szlaku na Szpiglasową Przełęcz, który pozwala na przejście z Doliny Rybiego Potoku do Doliny Pięciu Stawów.

Szlak znad Morskiego Oka zwany Ceprostradą został wybudowany w 1937 roku.[2] Obok podejścia z Doliny Pięciu Stawów na Zawrat jest to najłatwiejszy szlak w polskich Tatrach Wysokich, który wyprowadza na wysokość ponad 2100 metrów n.p.m.

Szpiglasowy Wierch stanowi dobry punkt widokowy. Panorama obejmuje między innymi trzy najwyższe szczyty Polski - Rysy, Mięguszowiecki Szczyt i Niżne Rysy.

Bibliografia

[1] Wysokość według mapy: Tatry Wysokie słowackie i polskie. 1:25 000, Sygnatura, Wydanie VII, Warszawa - Zielona Góra - Zakopane, 2007/2008.
[2] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.


Opisy szlaków

 Morskie Oko - Szpiglasowa Przełęcz - Szpiglasowy Wierch - Dolina Pięciu Stawów

 E-gory.com -> Tatry -> Szczyty


  Schematy szlaków  

schematy szlaków