Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak na Smrek ze Schroniska na Stogu Izerskim. Schronisko na Stogu Izerskim - Stóg Izerski - Łącznik - Smrek. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Schroniska

E-gory.com -> Góry Izerskie -> Opisy szlaków

NA SMREK (1124m) ZE SCHRONISKA NA STOGU IZERSKIM PRZEZ PRZEŁĘCZ ŁĄCZNIK


Jizerka - widok na Smrek

Smrek (czes. Smrk) jest najwyższym szczytem czeskiej części Gór Izerskich. Szczyt położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Stogu Izerskiego (1107m), od którego oddzielony jest Przełęczą Łącznik (1066m). Kopułę szczytową Smreka tworzy rozległe zrównanie, w którym wyróżnia się dwa wierzchołki o wysokości 1124 metrów oraz 1123 metrów. Na wyższym z wierzchołków, który leży po czeskiej stronie, znajduje się wieża widokowa.

schemat

Najłatwiejszym wariantem wejścia na Smrek od polskiej strony jest podejście ze Schroniska na Stogu Izerskim za znakami zielonymi. Na Stóg Izerski można wjechać koleją gondolową ze Świeradowa-Zdroju, której górna stacja znajduje się tuż przy schronisku.


Kolej gondolowa na Stóg Izerski


Górna stacja kolei na Stóg Izerski

Schronisko na Stogu Izerskim położone jest na wysokości 1060 metrów. Z okolic schroniska roztacza się rozległa na panorama na Świeradów-Zdrój i Pogórze Izerskie.


Schronisko na Stogu Izerskim

Zielony szlak kieruje się ze schroniska kamienistą drogą na szczyt Stogu Izerskiego. Niegdyś na wierzchołku znajdowała się drewniana wieża widokowa. Obecnie na szczycie stoi maszt telekomunikacyjny.


Na Stogu Izerskim

Za szczytem wąska ścieżka sprowadza łagodnie na Przełęcz Łącznik. Ze szlaku widoki na zalesioną kopułę Smreka. Do przełęczy towarzyszą nam znaki żółte, który odbijają tutaj w kierunku Hali Izerskiej. Tuż przy skrzyżowaniu dróg znajduje się tzw. Kamień Zośki z wyrytym napisem Sophienweg.


Zejście na Przełęcz Łącznik


Smrek

Z Czerniawy-Zdroju wytyczona jest na Łącznik asfaltowa droga, będąca jednym z najcięższych, asfaltowych podjazdów w polskich górach.

Za skrzyżowaniem zielony szlak osiąga wkrótce kolejne rozdroże, gdzie odbija polna droga do pobliskiego domku myśliwskiego.


Zielony szlak powyżej Przełęczy Łącznik


Podejście na Smrek, w tle Stóg Izerski

Powyżej rozwidlenia obchodzimy kopułę szczytową niższego wierzchołka Smreka, docierając do granicy polsko-czeskiej. Zielony szlak skręca w prawo, sprowadzając do Czerniawy-Zdrój. Przy rozstaju znajduje się niewielki, drewniany schron.


Dawne przejście graniczne


Drewniany schron

Przekraczając granicę dochodzimy wkrótce do niebieskiego szlaku z Nowego Miasta pod Smrekiem (czes. Nové Město Pod Smrkem), który skręcając w lewo doprowadza do kulminacji Smreka. Przy szlaku znajduje się kamienny obelisk poświęcony niemieckiemu poecie Theodorowi Körnerowi.


Obelisk poświęcony Theodorowi Körnerowi

Na Smreku znajduje się wieża widokowa, która została oddana do użytku we wrześniu 2003 roku. Jest to stalowa konstrukcja licząca 20 metrów wysokości.[1] W dolnej części wieży znajduje się ogólnodostępne pomieszczenie pozwalające przeczekać niekorzystną pogodę.


Wieża na Smreku

wieży rozciąga się rozległa panorama na Góry Izerskie, Pogórze Izerskie, a także Karkonosze.


Smrek - widok na Stóg Izerski


Smrek - widok na Izerę

E-gory.com -> Góry Izerskie -> Opisy szlaków

2013

Bibliografia

[1] Smrk najwyższa góra Jizerskych hor, http://www.stogizerski.pl/smrk.html, [dostęp: 10.09.2017].

Kolej gondolowa na Stóg Izerski
Kolej gondolowa
Górna stacja kolei na Stóg Izerski
Schronisko na Stogu Izerskim
Na Stogu Izerskim
Zejście na Przełęcz Łącznik
Smrek
Zielony szlak powyżej Przełęczy Łącznik
Podejście na Smrek, w tle Stóg Izerski
Dawne przejście graniczne
Drewniany schron
Obelisk poświęcony Theodorowi Körnerowi
Wieża na Smreku
Smrek - widok na Stóg Izerski
Smrek - widok na Izerę  Schematy szlaków  

schematy szlaków