Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak na Halę Rysiankę z Hali Miziowej. Główny Szlak Beskidzki. Hala Miziowa - Palenica - Trzy Kopce - Hala Rysianka. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków

E-gory.com -> Beskid Żywiecki -> Opisy szlakówHALA MIZIOWA - PALENICA (1343m) - TRZY KOPCE (1216m) - HALA RYSIANKA


Hala Rysianka

Jeden z ciekawszych fragmentów Głównego Szlaku Beskidzkiego, łączący dwie widokowe hale położone w Beskidzie Żywieckim. Szczególnie rozległa panorama rozciąga się z Hali Rysianki, która oprócz Beskidów obejmuje również Tatry oraz Małą Fatrę. Hala Miziowa stanowi z kolei punkt pośredni w drodze na Pilsko. Na obydwu halach znajdują się schroniska turystyczne. Zarówno Hala Rysianka, jak i Hala Miziowa stanowią ważny węzeł szlaków turystycznych.

schemat

Hala Miziowa rozciąga się na północnych zboczach Pilska. Rozległe zrównanie podszczytowe jest dobrym punktem widokowym na rejon Babiej Góry, Pasma Jałowieckiego oraz Beskidu Małego. Na wysokości 1330 metrów stoi schronisko turystyczne, które zostało otwarte w 2003 roku. Zastąpiło ono starszy obiekt, który został w części rozebrany.


Schronisko na Hali Miziowej


Hala Miziowa - widok na Babią Górę


Hala Miziowa

Czerwony szlak w kierunku Rysianki wspina się sprzed schroniska południowo-zachodnim skrajem Hali Miziowej. W górnej części Hala Miziowa łączy się z Halą Cebulową. Czerwony szlak trawersuje ponad tą ostatnią i osiąga grzbiet w obniżeniu pomiędzy Pilskiem oraz Munczolikiem. Na grzbiecie połączenie z niebieskim szlakiem słowackim.


Połączenie z niebieskim szlakiem słowackim

Trzymając się grzbietu oba szlaki prowadzą w kierunku Munczolika (1356m). W przeciwieństwie do stromo opadających, zachodnich zboczy Pilska, grzbiet biegnący do Munczolika wznosi się łagodnie, a szlak prowadzi szeroką, leśną przecinką. Droga podrywa się dopiero przed kulminacją Munczolika.


Podejście na Munczolik

Czerwony szlak obchodzi wierzchołek od polskiej strony, by następnie sprowadzić na szerokie siodło przełęczy rozdzielającej Munczolik od Palenicy (1343m).


Hala Cudzichowa

Ponad przełęczą, na północno-wschodnich stokach Palenicy rozciąga się Hala Cudzichowa. Obok Rysianki i Miziowej jest to najlepszy punkt widokowy na całej trasie. W panoramie dominuje rozległą kopuła Pilska, ponad którą wyłania się Babia Góra oraz Pasmo Jałowieckie.


Pilsko widziane z Hali Cudzichowej


Hala Cudzichowa - widok na Pasmo Jałowieckie i Babią Górę

Podczas stromego podejścia na szczyt Palenicy czerwony szlak trzyma się południowego skraju Hali Cudzichowej. Hala nie obejmuje swoim zasięgiem wierzchołka i kończy się kilkadziesiąt metrów poniżej. Porastający Palenicę las świerkowy znacznie ogranicza zasięg panoramy. Jedynie w linii leśnej przecinki wyłania się Babia Góra oraz zbocza Pilska.


Palenica - widok na Babią Górę

Za Palenicą Główny Szlak Beskidzki trzyma się grzbietu, który załamuje się w kierunku południowo-zachodnim. Szlak sprowadza stromo w dół, obniżając się o ponad 100 metrów. Na dalszym odcinku szlak wytyczony jest leśną przecinką, trzymając się wysokości około 1200 metrów.


Szlak Palenica - Trzy Kopce

Wkrótce droga doprowadza do zalesionej kulminacji Trzech Kopców (1216m). Niepozorny szczyt Trzech Kopców stanowi ważny punkt zwornikowy. Graniczny grzbiet, a wraz z nim niebieski szlak słowacki, odbija w kierunku południowym. Ku zachodowi prowadzi natomiast grzbiet dający początek Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki.


Trzy Kopce

Droga prowadząca z Trzech Kopców w stronę Rysianki jest całkowicie zalesiona i pozbawiona widoków.


Szlak Trzy Kopce - Hala Rysianka

Po około 20 minutach czerwony szlak osiąga dolny skraj Hali Rysianki. Szlak diametralnie zmienia swój charakter i przechodzi w strome podejście, które z każdym kolejnym metrem odwdzięcza się coraz rozleglejszymi widokami.


Hala Rysianka

Podejście do Schroniska na Hali Rysiance zajmuje około 20-25 minut. W jego połowie, z lewej strony dołącza czarny szlak ze Złatnej. Schronisko położone jest w górnej części hali, na wysokości 1290 metrów.


Schronisko na Hali Rysiance

Obiekt został wybudowany w latach trzydziestych XX wieku i jest jednym z najbardziej znanych schronisk w Beskidzie Żywieckim. W pobliżu położone jest Schronisko na Hali Lipowskiej, oddalone o około 10 minut marszu.


Schronisko na Hali Rysiance


Schronisko na Hali Lipowskiej

Na Rysiance znajduje się duży węzeł szlaków. Główny Szlak Beskidzki prowadzi na Halę Pawlusia i dalej do Węgierskiej Górki. Ponadto przez Rysiankę przebiegają szlaki na Romankę, Lipowską, do Sopotni Wielkiej oraz Złatnej.

Panorama z Hali Rysianki należy do najbogatszych w całym Beskidzie Żywieckim. Najefektowniej prezentuje się Pilsko oraz nieco bardziej oddalona Babia Góra i przylegające do niej Pasmo Jałowieckie. W kierunku północnym wznosi się zalesiona kopuła Romanki. Przy dobrej pogodzie z Rysianki widać również rozległe obniżenie Orawy, Tatry i Małą Fatrę.


Hala Rysianka - widok na Babią Górę i Pilsko

E-gory.com -> Beskid Żywiecki -> Opisy szlaków2014

Hala Miziowa - widok na Babią Górę
Hala Miziowa - widok na Beskid Mały
Hala Miziowa
Schronisko na Hali Miziowej
Babia Góra i Hala Miziowa
Hala Miziowa
Połączenie z niebieskim szlakiem słowackim
Podejście na Munczolik
Hala Cudzichowa
Hala Cudzichowa
Pilsko, Munczolik, w tle Babia Góra
Widok na Pasmo Jałowieckie i Babią Górą
Hala Jodłowcowa widziana z Hali Cudzichowej
Palenica - widok na Babią Górę
Szlak Palenica - Trzy Kopce
Trzy Kopce
Szlak Trzy Kopce - Rysianka
Podejście na Rysiankę
Hala Rysianka
Schronisko na Hali Rysiance
Hala Rysianka - widok na Babią Górę i Pilsko
Hala Rysianka
Schronisko na Hali Rysiance
Hala Rysianka
Schronisko na Hali Lipowskiej  Schematy szlaków  

schematy szlaków