Działy: Opisy szlaków

E-gory.com -> Beskid Żywiecki -> Opisy szlakówNA WIELKĄ RACZĘ (1236m) Z RYCERKI KOLONII


Wielka Racza - widok na Jaworzynę i Rycerzową

Wielka Racza (1236m) jest najwyższym wzniesieniem Worka Raczańskiego. Z położonego na granicy polsko-słowackiej, bezleśnego wierzchołka rozciąga się jedna z najbogatszych panoram w całych Beskidach. Na szczycie znajduje się schronisko turystyczne, a także niewielka platforma widokowa. Od polskiej strony na Wielką Raczę można dojść czerwonym szlakiem ze Zwardonia (około 4.30 godz.) lub z przeciwnego kierunku z Przełęczy Przegibek (około 3 godz.), a także zółtym szlakiem z Rycerki. Ten ostatni szlak stanowi najkrótszy i najszybszy wariant wejścia na Wielką Raczę (około 1.45 godz.).

schemat

Żółty szlak na Wielką Raczę ma swój początek przy przystanku PKS Rycerka Kolonia. Znaki żółte kierują się asfaltową drogą w górę wsi, razem z zielonym szlakiem na Przełęcz Przegibek.


Rycerka Kolonia

Po kilku minutach rozwidlenie dróg. Żółty szlak prowadzi prawą odnogą wzdłuż potoku Racza, mijając wkrótce z lewej strony leśny parking.


Rycerka Kolonia - parking leśny

Po kilkuset metrach ścieżka na Wielką Raczę odbija z dna doliny w prawo, wspinając się dalej zalesionym zboczem. Następuje teraz ponad godzinny fragment podejścia. Szlak wnosi się równmiernie leśną drogą prowadzącą początkowo zboczami Upłazu (1043m), a następnie Wielkiej Raczy. Tuż przed osiągnięciem granicznego grzbietu szlak zwraca się w prawo i w ciągu kilku minut doprowadza kamiennymi schodami do schroniska na Wielkiej Raczy.


Schronisko na Wielkiej Raczy

Schronisko leży na skraju rozległego, niezalesionego wypłaszczenia szczytowego Wielkiej Raczy. Nieco powyżej schroniska znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się niezwykle bogata panorama. Szczególnie efektownie prezentuje się pasmo Małej Fatry, z bardzo charakterystycznym, postrzępionym Wielkim Rozsutcem. Panorama obejmuje między innymi Rycerzową, Pilsko, Babią Górę, Beskid Śląski, Beskid Mały, a przy dobrej pogodzie także Tatry.


Na szczycie Wielkiej Raczy


Wielka Racza - widok na Rycerzową


Widok z Wielkiej Raczy ku Kotlinie Żywieckiej

Przez Wielką Raczę przebiega czerwony szlak ze Zwardonia na Przełęcz Przegibek i dalej przez Halę Rycerzową do Rajczy. Wykorzystując dodatkowo zielony szlak z Przełęczy Przegibek do Rycerki można połączyć te szlaki w ciekawą pętlę wokół Worka Raczańskiego.

E-gory.com -> Beskid Żywiecki -> Opisy szlaków2009
Widok z Wielkiej Raczy ku Kotlinie Żywieckiej
Na szczycie Wielkiej Raczy
Wielka Racza - widok na Rycerzową
Schronisko na Wielkiej Raczy
Wielka Racza - widok na Jaworzynę i Rycerzową
Hala Racza - widok ku Rycerzowym
Wielka Racza - widok ku Beskidowi Śląskiemu
Rycerka - parking leśny
Rycerka Kolonia
Rycerka Kolonia  Schematy szlaków  

schematy szlaków