Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Główny Szlak Beskidzki. Szlak na Czantorię przez Stokłosicę. Ustroń Polana - Polana Stokłosica - Wielka Czantoria. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Mapy

E-gory.com -> Beskid Śląski -> Opisy szlaków

NA WIELKĄ CZANTORIĘ (995m) Z USTRONIA POLANY PRZEZ POLANĘ STOKŁOSICĘ


Czantoria - widok na Klimczok oraz Skrzyczne

Wielka Czantoria należy do najpopularniejszych i najliczniej odwiedzanych szczytów w Beskidzie Śląskim. Lesista kopuła Czantorii dominuje nad osiedlami Ustronia i wraz z położoną na przeciwległym brzegu Równicą tworzy górskie obramowanie dla doliny Wisły. Wznosząc się na wysokość 995 metrów Czantoria jest najwyższym szczytem w Paśmie Stożka i Czantorii, a także czeskiej części Beskidu Śląskiego. Do spopularyzowania Czantorii przyczynił się wyciąg krzesełkowy z Ustronia Polany na podszczytową Polanę Stokłosicę, wybudowany w latach 1965-1967.

schemat

Z Ustronia Polany na Czantorię prowadzi szlak czerwony, będący fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego. Od parkingu przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego szlak wznosi się leśną przecinką wzdłuż tras narciarskich. Podejście jest dosyć strome i jednostajne. Do tyłu roztacza się widok na lesisty masyw Równicy. Tuż przed osiągnięciem Polany Stokłosicy szlak dociera do wyciągu krzesełkowego i biegnąc równlegle doprowadza do jego górnej stacji. Podejście z Ustronia Polany zajmuje około 70 minut.


Podejście na Polanę Stokłosicę

W panoramie ze Stokłosicy na pierwszy plan wybija się Równica oraz zabudowania Ustronia z charakterystycznymi ośrodkami wczasowymi w kształcie piramid. Oprócz górnej stacji wyciągu na Polanie znajdują się również punkty gastronomiczne, letni tor saneczkowy, a także park linowy.


Widok na Ustroń i Równicę


Polana Stokłosica

Ze Stokłosicy czerwony szlak wnosi się dalej ku Wielkiej Czantorii. Szlak prowadzi kamienistą, leśną drogą. Monotonne podejście na szczyt zajmuje około 30 minut.


Na szczycie

Nie licząc szczytowego wypłaszczenia wierzchołek Wielkiej Czantorii jest zalesiony. Do czasu wybudowania po czeskiej stronie ponad dwudziestometrowej wieży, widoki jakie oferowała Czantoria były mocno ograniczone. Obecnie z wieży widokowej można podziwiać rozległą panoramę Beskidu Śląskiego, ze Skrzycznem, Baranią Górą oraz Klimczokiem na czele. Bardzo efektownie prezentuje się również Ustroń rozdzielony korytem Wisły, której nurt usłany jest niewielkimi uskokami wodnymi.


Wieża widokowa na Czantorii


Widok na Ustroń


Widok na Równicę

Bliskość górnej stacji wyciągu krzesełkowego z Ustronia Polany sprawia, że w sezonie szczyt jest oblegany przez rzesze turystów. Oprócz wieży widokowej, na Czantorii znajduje się także niewielki bufet oraz punkty gastronomiczne. Na szczycie Czantorii zbiegają się szlaki turystyczne z Ustronia, z Goleszowa przez Małą Czantorię, a także graniczny z kierunku Stożka Wielkiego.

E-gory.com -> Beskid Śląski -> Opisy szlaków

2009

Polana Stokłosica - widok na Równicę
Widok z Czantorii na Ustroń
Widok z Czantorii na Klimczok oraz Skrzyczne
Polana Stokłosica - widok na Równicę
Wieża widokowa na szczycie Czantorii
Dolna stacja wyciągu na Stokłosicę
Czantoria - widok na Równicę
Polana Stokłosica
Na szczycie
Widok na Ustroń  Schematy szlaków  

schematy szlaków