Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków



NA KOPĘ KONDRACKĄ (2005m) Z HALI KONDRATOWEJ PRZEZ PRZEŁĘCZ POD KOPĄ KONDRACKĄ


Początek szlaku, w tle Suchy Wierch Kondracki, Przełęcz pod Kopą Kondracką i Kopa Kondracka

Kopa Kondracka leży pomiędzy Małołączniakiem a Suchym Wierchem Kondrackim i jest najniższym oraz najdalej na wschód położonym szczytem w grupie Czerwonych Wierchów. Pomijając wariant polegający na wjeździe koleją linową na Kasprowy Wierch i następnie przejściu granią do Kopy Kondrackiej, najkrótsza trasa na szczyt prowadzi z Doliny Kondratowej przez Przełęcz pod Kopą Kondracką.

schemat

Zielony szlak na Przełęcz pod Kopą Kondracką rozpoczyna się przy Schronisku na Hali Kondratowej. Szlak ten łączy się na przełęczy ze znakami czerwonymi z Kasprowego Wierchu, które wznoszą się następnie grzbietem na szczyt Kopy Kondrackiej. Na Halę Kondratową prowadzi z Kuźnic niebieski szlak przez Kalatówki, który stanowi jednocześnie najpopularniejszą trasę na Giewont. Dojśćie z Kuźnic do początku zielonego szlaku zajmuje około 50 minut.


Schronisko na Hali Kondratowej, w tle Kopa Kondracka


Schronisko na Hali Kondratowej

Zielony szlak kieruje się sprzed schroniska wygodną drogą przecinającą Polanę Kondratową. Na wprost wznosi się Przełęcz pod Kopą Kondracką, z dobrze widocznymi zakosami wieńczącymi podejście.


Polana Kondratowa


Kondracka Przełęcz


Przełęcz pod Kopą Kondracką

Ścieżka podprowadza pod opadający spod przełęczy Długi Żleb, jednak nie wspina się samym żlebem, a ograniczającym go od wschodu spiętrzeniem, porośniętym kosodrzewiną. Z lewej strony wznosi się grzbiet zwany Łopatą, który oddziela górną część Doliny Kondratowej od Suchej Doliny Kondrackiej.


Zielony szlak


Przełęcz pod Kopą Kondracką


Widok na Giewont

Wraz z nabieraniem wysokości wzrasta nastromienie szlaku, który przecina trawiaste zbocze, mając po prawej stronie wyraźnie zaznaczone dno żlebu. Końcowy fragment podejścia prowadzi serią zakosów.


Podejście na Przełęcz pod Kopą Kondracką


Giewont


Podejście na Przełęcz pod Kopą Kondracką, w tle Polana Kondratowa


Podejście zielonym szlakiem


Długi Żleb


Zakosy poniżej przełęczy

Po dotarciu na przełęcz otwiera się panorama na słowacką część Tatr, w której na pierwszy plan wybija się Krywań. Z przełęczy doskonale widoczny jest również Giewont, a na wschodzie widać budynek stacji meteorologicznej wieńczącej wierzchołek Kasprowego Wierchu.


Poniżej przełęczy


Podejście na Przełęcz pod Kopą Kondracką, w tle Giewont


Przełęcz pod Kopą Kondracką


Kopa Kondracka


Giewont


Czerwone Wierchy


Krywań


Suchy Wierch Kondracki

Zielony szlak kończy się na przełęczy, a dalsze podejście prowadzi za znakami czerwonymi, które dołączają tutaj z Kasprowego Wierchu. Szczyt Kopy Kondrackiej osiągamy po około 20 minutach.


Kopa Kondracka i Giewont


Widok ku Tatrom Wysokim


Tatry Zachodnie


Podejście na Kopę Kondracką


Kopa Kondracka

Kopa Kondracka jest punktem zwornikowym dla bocznej, północnej grani, w której wznosi się Giewont, przedzielony Kondracką Przełęczą. Granią tą biegnie żółty szlak z Doliny Małej Łąki. Czerwony szlak kieruje się z Kopy Kondrackiej dalej na zachód grzbietem Czerwonych Wierchów.


Tatry Zachodnie


Krywań


Giewont


Bystra, Krzesanica i Małołączniak

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków



2016









  Schematy szlaków  

schematy szlaków