Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Góry Izerskie | Chatka Górzystów | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Schroniska

E-gory.com -> Góry Izerskie -> Schroniska

Chatka Górzystów

Chatka Górzystów znajduje się na Hali Izerskiej, jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Górach Izerskich. Chatka Górzystów jest ostatnim budynkiem jaki ocalał z niegdyś istniejącej osady Gross-Iser (Wielka Izera)[1].

Początki osady Gross-Iser sięgały XVII wieku. Jej największy rozkwit przypadł na lata 30-ste XX wieku. W skład osady wchodziło wówczas ponad 40 obiektów, w tym domy mieszkalne, gospody, schroniska, leśniczówka, straż pożarna, a także stara i nowa szkoła[1].

Dzisiejsza Chatka Górzystów mieści się w obiekcie nowej szkoły, wybudowanej około roku 1938. Pozostałe budynki, po wysiedleniu mieszkańców w 1945 roku, uległy dewastacji i zniszczeniu. Adaptacji szkoły na potrzeby chatki studenckiej dokonano w połowie lat 80-tych XX wieku[1].

Na łące przed schroniskiem znajduje się kamień upamiętniający Paula Hirta, właściciela schroniska Gross Iser Baude, zastrzelonego 11 maja 1945 roku przez żołnierzy radzieckich[1].

Obecnie schronisko oferuje miejsca noclegowe, za wyjątkiem okresu przerwy międzysezonowej. Funkcjonuje w nim kuchnia, która znana jest m.in. ze swojego największego klasyku tj. naleśników z jagodami, a także świetnej zupy gulaszowej i żurku. Planując wizytę w obiekcie należy wziąć pod uwagę, że kuchnia nie jest otwarta we wszystkie dni tygodnia, a menu nie ma stałego charakteru.

W pobliżu Chatki Górzystów przebiega żółty szlak Stóg Izerski - Rozdroże Izerskie, a także niebieski szlak ze Świeradowa przez Polanę Izerską, Rozdroże pod Cichą Równią do Szklarskiej Poręby. Swój początek ma tam czerwony szlak do Jakuszyc przez Orle.

Oprócz szlaków pieszych przez Halę Izerską prowadzą również szlaki rowerowe i narciarskie trasy biegowe.

Bibliografia

[1] Chatka Górzystów - Historia, http://www.chatkagorzystow.sudety.it/historia.htm, [dostęp: 18.08.2013].

Opisy szlaków

 Polana Jakuszycka - Orle - Chatka Górzystów /Hala Izerska/

   Na Stóg Izerski (1107m) z Hali Izerskiej przez Polanę Izerską

 

E-gory.com -> Góry Izerskie -> Schroniska


  Schematy szlaków  

schematy szlaków