Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Szczyty

Wołowiec 2064 m n.p.m.[1]

Wołowiec jest najdalej na zachód wysuniętym dwutysięcznikiem w polskich Tatrach Zachodnich. Wołowiec leży w Grani Głównej Tatr, pomiędzy Rohaczem Ostrym a Łopatą. Od Rochacza Ostrego oddzielony jest Jamnicką Przełęczą, natomiast od Łopaty Dziurawą Przełęczą.

W kierunku północnym odchodzi z Wołowca długa grań z Rakoniem, Grzesiem i Bobrowcem. Przełęcz Zawracie oddziela Wołowca od Rakonia, za którym rozciąga się Długi Upłaz.

Wyniosła i rozległa kopuła Wołowca wznosi się ponad Doliną Chochołowską Wyżnią, Doliną Jamnicką oraz Doliną Rohacką. Panorama z Wołowca jest jedną z najciekawszych w Tatrach Zachodnich. Najefektowniej prezentuje się postrzępiona grań Rohaczy oraz szczyty górujące nad Doliną Smutną i Doliną Spaloną.

Najpopularniejsze szlaki na Wołowiec prowadzą z Doliny Chochołowskiej. Najciekawsze jest podejście przez Grzesia i Rakoń, najpierw za znakami żółtymi, a następnie niebieskimi. Na przełęcz Zawracie, położoną u stóp Wołowca, wytyczony jest zielony szlak przez Dolinę Chochołowską Wyżnią. Przez Wołowiec przebiega również czerwony szlak prowadzący Granią Główną Tatr Wysokich.

Bibliografia

[1] Wysokość według mapy: Tatry Zachodnie słowackie i polskie. 1:25 000, Sygnatura, Wydanie IV, Warszawa - Zielona Góra - Zakopane, 2006/2007.

Opisy szlaków

  Polana Chochołowska - Grześ - Długi Upłaz - Rakoń - Wołowiec

  Polana Chochołowska - Dolina Chochołowska Wyżnia - Wołowiec

 E-gory.com -> Tatry -> Szczyty


  Schematy szlaków  

schematy szlaków