Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Szczyty

Świnica 2301 m n.p.m.[1]

Świnica jest najwyższym szczytem w otoczeniu Doliny Gąsienicowej i Doliny Pięciu Stawów. Jest to trzeci co do wysokości punkt w polskiej części Tatr, na który prowadzi szlak turystyczny. Świnica ustępuje w tym względzie Rysom i Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem.

Świnica położna jest w Głównej Grani Tatr Wysokich. Jednocześnie jest zwornikiem dla Orlej Grani, która odchodzi w kierunku wschodnim. Przez szczyt przebiega granica polsko-słowacka.

Świnica posiada dwa wierzchołki. Na wyższy o wysokości 2301 m n.p.m. prowadzi czerwony szlak turystyczny, który biegnie ze Świnickiej Przełęczy przez Świnicę na Zawrat. Niższy wierzchołek o wysokości 2291 m n.p.m. oddzielony jest Świnicką Szczerbiną Niżnią. Z wierzchołka tego, zwanego taternickim, opada urwista ściana z licznymi drogami wspinaczkowymi.

Pierwszym wierzchołkiem we wschodniej grani jest Świńska Kopa, przedzielona Świnicką Szczerbiną Wyżnią. W kierunku południowym Główna Grań Tatr opada ku Walentkowej Przełęczy, za którą rozciąga się Walentkowa Grań. Na zachodzie, powyżej Świnickiej Przełęczy wznosi się Pośrednia Turnia.

Główny szczyt został zdobyty w 1867 roku przez Macieja Sieczkę.[2]

Najłatwiejsza trasa turystyczna na Świnicę prowadzi z Kasprowego Wierchu przez Liliowe i Świnicką Przełęcz. Zarówno na podejściu od Świnickiej Przełęczy, jak i od Zawratu występują łańcuchy, przy czym bardziej wymagający jest odcinek Zawrat - Świnica.

Świnica, położona ponad Doliną Cichą, Doliną Pięciu Stawów i Doliną Gąsienicową, stanowi doskonały punkt widokowy.

Bibliografia

[1] Wysokość według mapy: Tatry Wysokie słowackie i polskie. 1:25 000, Sygnatura, Wydanie VII, Warszawa - Zielona Góra - Zakopane, 2007/2008.
[2] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.

Opisy szlaków

  Murowaniec - Zielony Staw Gąsienicowy - Świnicka Przełęcz - Świnica (Na Świnicę z Doliny Gąsienicowej przez Świnicką Przełęcz)

 E-gory.com -> Tatry -> Szczyty

  Schematy szlaków  

schematy szlaków