Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Szczyty

Skrajny Granat 2225 m n.p.m.[1]

Skrajny Granat jest najniższym wierzchołkiem spośród trzech Granatów. Jest on położony na północ od Pośredniego Granata. Skrajny Granat jest zwornikiem dla grani odchodzącej w kierunku północnym. W grani tej położony jest Wierch pod Fajki oraz Żółta Turnia. W bezpośrednim sąsiedztwie Skrajnego Granata leżą Pańszczyckie Czuby, oddzielone Pańszczycką Przełączką Wyżnią.

W Skrajnym Granacie załamuje się wschodnia grań Świnicy, która skręca ku wschodowi, rozdzielając Dolinę Pańszczycy od Buczynowej Dolinki. Grań ta opada do Granackiej Przełęczy, ponad którą wznosi się Wielka Orla Turniczka. Na południe od szczytu leży Skrajna Sieczkowa Przełączka, a za nią wznosi się Pośredni Granat.

Spod Skrajnej Sieczkowej Przełęczy opada ku Czarnemu Stawowi Gąsienicowemu Żleb Drège'a, znany z wypadków śmiertelnych, które wydarzyły się w 1911 i 1914 roku.

Przebiegająca przez szczyt Orla Perć, zwraca się na wschód ku Przełęczy Krzyżne. W kierunku południowym biegnie ona ku Koziemu Wierchowi. Pokonywanie Orlej Perci często dzieli się na dwa odcinki. Pierwszy to Krzyżne - Skrajny Granat, a drugi Zawrat - Kozi Wierch - Skrajny Granat.

Na Skrajny Granat wytyczony jest również żółty szlak znad Czarnego Stawu Gąsienicowego.

Skrajny Granat położony jest ponad Doliną Pańszczycy, Buczynową Dolinką oraz Kotłem Czarnego Stawu Gąsienicowego. Położenie takie sprawia, że jest on najlepszym punktem widokowym w masywie Granatów.

Bibliografia

[1] Wysokość według mapy: Tatry Wysokie słowackie i polskie. 1:25 000, Sygnatura, Wydanie VII, Warszawa - Zielona Góra - Zakopane, 2007/2008.

Opisy szlaków

 Orla Perć (Zawrat - Kozi Wierch - Skrajny Granat)

 Orla Perć (Krzyżne - Skrajny Granat)

  Murowaniec - Czarny Staw Gąsienicowy - Skrajny Granat

 E-gory.com -> Tatry -> Szczyty


  Schematy szlaków  

schematy szlaków