Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Szczyty

Ornak 1867 m n.p.m.[1]

Ornak jest rozległym grzbietem położonym w Tatrach Zachodnich. Masyw ma układ południkowy i rozdziela Dolinę Starorobociańską od Doliny Pyszniańskiej. Z Granią Główną Tatr Zachodnich łączy się w Siwym Zworniku.

Grzbiet zwieńczony jest czterema wierzchołkami. Najbardziej na północ wysunięty jest Suchy Wierch Ornaczański (1832 m n.p.m.). Wyżnia Ornaczańska Przełęcz oddziela go od kolejnego wierzchołka, którym jest Ornak (1854 m n.p.m). Ornak oddzielony jest Ornaczańską Przełęczą od Zadniego Ornaka (1867 m n.p.m.), który jest kulminacją całego masywu. Najbardziej na południu leży Kotłowa Czuba (1840 m n.p.m.).

Między Kotłową Czubą a Siwym Zwornikiem położona jest Siwa Przełęcz, na którą wyprowadza czarny szlak z Doliny Chochołowskiej, biegnący przez Dolinę Starorobociańską. Na północy masyw opada ku Iwaniackiej Przełęczy, powyżej której wznosi się Kominiarski Wierch.

Odsłonięty grzbiet stanowi bardzo dobry punkt widokowy na otoczenie Doliny Kościeliskiej i Doliny Chochołowskiej, w szczególności na Bystrą i Starorobociański Wierch.

Przez Ornak przebiega zielony szlak z Iwaniackiej Przełęczy na Siwy Zwornik, gdzie łączy się z czerwonym szlakiem, prowadzącym Główną Granią Tatr Zachodnich.

Bibliografia

[1] Wysokość według mapy: Tatry Zachodnie słowackie i polskie. 1:25 000, Sygnatura, Wydanie IV, Warszawa - Zielona Góra - Zakopane, 2006/2007.


Opisy szlaków

    Hala Ornak - Iwaniacka Przełęcz - Ornak - Siwa Przełęcz - Bystra

 E-gory.com -> Tatry -> Szczyty


  Schematy szlaków  

schematy szlaków