Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Szczyty

Kościelec 2155 m n.p.m.[1]

Kościelec leży w bocznej grani, która odbija od Zawratowej Turni w kierunku północnym. Grań Kościelców rozdziela Dolinę Gąsienicową na dwie części. We wschodniej części leży Czarny Staw Gąsienicowy oraz Zmarzły Staw, zaś w w zachodniej położone są pozostałe stawy, z których największy jest Zielony Staw Gąsienicowy.

Kościelec, mający kształt strzelistej piramidy, należy to najpiękniejszych szczytów tatrzańskich. Przełęcz Karb oddziela go od Małego Kościelca, natomiast Kościelcowa Przełęcz od Zadniego Kościelca.

Na Kościelec wytyczony jest czarny szlak z Karbu. Szlak prowadzi północną ścianą, pokonując w dolnej części kilkumetrowy próg skalny. Na Karb można dojść zarówno od strony Czarnego Stawu, jak i Zielonego Stawu.

Panorama Kościelca obejmuje Tatry Zachodnie z Giewontem i Czerwonymi Wierchami, a także otoczenie Doliny Gąsienicowej ze Świnicą, Kozim Wierchem oraz Granatami.

W lawinie u stóp Małego Kościelca zginął w 1909 roku Mieczysław Karłowicz. W 1962 roku na Zadnim Koscielcu zginął Jan Długosz, wybitny taternik.[2]

Bibliografia

[1] Wysokość według mapy: Tatry Wysokie słowackie i polskie. 1:25 000, Sygnatura, Wydanie VII, Warszawa - Zielona Góra - Zakopane, 2007/2008.
[2] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.


Opisy szlaków

     Murowaniec - Zielony Staw - Karb - Kościelec - Czarny Staw Gąsienicowy - Murowaniec

 













E-gory.com -> Tatry -> Szczyty










  Schematy szlaków  

schematy szlaków