Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Szczyty

Kasprowy Wierch 1987 m n.p.m.[1]

Kasprowy Wierch wznosi się w Grani Głównej Tatr Zachodnich, na granicy polsko-słowackiej. Kasprowy Wierch jest punktem zwornikowym, z którego rozchodzą się cztery granie.

W Grani Głównej Tatr, leżąca na zachodzie Goryczkowa Przełęcz nad Zakosy, oddziela Kasprowy Wierch od Pośredniego Goryczkowego Wierchu. W kierunku południowo-wschodnim sąsiednim szczytem jest Beskid, przedzielony Suchą Przełęczą.

Boczne granie odchodzą z Kasprowego Wierchu w kierunku północnym oraz północno-wschodnim. W grani północnej wznosi się Sucha Czuba oraz Myślenickie Turnie. Grań ta oddziela Dolinę Goryczkową od Doliny Kasprowej, a w górnej części Dolinę pod Zakosy i Dolinę Suchą Kasprową.

Grań północno-wschodnia opada przez Uhrocie Kasprowe i Kopę Magury, rozdzielając Dolinę Kasprową od doliny Gąsienicowej. Południowe zbocza Kasprowego Wierchu opadają do Doliny Cichej.

Poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu, na wysokości 1959 m n.p.m., usytuowana jest górna stacja kolei linowej z Kuźnic. Kolej linowa została wybudowana w latach 1935-1936.[2] Kolej składa się z dwóch niezależnych odcinków, ze stacją pośrednią na Myślenickich Turniach. Maksymalne przewyższenie wagoników kolei ponad teren wynosi 180 metrów.[2]

Oprócz górnej stacji kolei linowej, na szczycie Kasprowego Wierchu znajduje się budynek obserwatorium meteorologicznego, który został wybudowany w latach 1936-1938.

Przez Kasprowy Wierch przebiega czerwony szlak prowadzący Główną Granią Tatr. Na szczyt prowadzi również zielony szlak z Kuźnic przez Myślenickie Turnie. Na pobliską Suchą Przełęcz wytyczony jest żółty szlak z Doliny Gąsienicowej.

Bibliografia

[1] Wysokość według mapy: Tatry Zachodnie słowackie i polskie. 1:25 000, Sygnatura, Wydanie IV, Warszawa - Zielona Góra - Zakopane, 2006/2007.
[2] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.

Opisy szlaków

 Na Kasprowy Wierch (1987m) z Doliny Gąsienicowej

 Na Kasprowy Wierch (1987m) z Kuźnic przez Myślenickie Turnie

 E-gory.com -> Tatry -> Szczyty


  Schematy szlaków  

schematy szlaków