Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Szczyty

Giewont 1894 m n.p.m.[1]

Giewont położony jest w północnej grani Kopy Kondrackiej, od której oddziela go Kondracka Przełęcz. Wysunięty ku północy dominuje nad Kotliną Zakopiańską, ku której opada urwistą, północną ścianą, osiągającą 500-600 metrów wysokości.

Masyw Giewontu ma 2,7 km długości. Rozciąga się on od Małego Giewontu na zachodzie, poprzez główny wierzchołek, do wschodniej grani zwanej Długim Giewontem. Mały Giewont od Wielkiego Giewontu rozdzielony jest Giewoncką Przełęczą. Wcięcie między Wielkim Giewontem a Długim Giewontem zwane jest Szczerbą.

Północna ściana Giewontu opada do Doliny Strążyskiej. Od zachodu masyw jest ograniczony Doliną Małej Łąki, zaś od południa Doliną Kondratową.

Symbolem nierozerwalnie związanym z Giewontem, a także Tatrami i Zakopanem, jest metalowy krzyż o wysokości 15 metrów, który wieńczy główny wierzchołek Giewontu. Krzyż został wzniesiony w 1901 roku.[2] Próbnie na szczycie postawiono drewniany krzyż celem sprawdzenia, czy będzie on widoczny z Zakopanego. Na niektórych starszych mapach Giewont ma przypisaną wysokość 1909 m n.p.m. Jest to wysokość łącznie z krzyżem.

Giewont jest niezwykle popularnym celem wśród turystów. W sezonie letnim wejście na Giewont niejednokrotnie związane jest z koniecznością stania w kolejce. Zatory tworzą się w części podszczytowej, gdzie trzeba pokonać ciąg łańcuchów.

Najpopularniejsza droga na Giewont prowadzi z Kużnic, za znakami niebieskimi, przez Dolinę Kondratową i Kondracką Przełęcz. Bardzo atrakcyjny krajobrazowo jest czerwony szlak z Doliny Strążyskiej. Jeszcze innym wariantem jest podejście żółtym szlakiem z Doliny Małej Łąki przez Kondracką Przełęcz.

Giewont jest dokonałym punktem widokowym. Z zawieszonego ponad Zakopanem szczytu rozciąga się niezwykle rozległa panorama ku północy, a także na Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie i Tatry Bielskie.

Bibliografia

[1] Wysokość według mapy: Tatry Zachodnie słowackie i polskie. 1:25 000, Sygnatura, Wydanie IV, Warszawa - Zielona Góra - Zakopane, 2006/2007.
[2] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.

Opisy szlaków

 Kuźnice - Kalatówki - Polana Kondratowa - Kondracka Przełęcz - Giewont

  Na Giewont (1894 m) z Zakopanego przez Dolinę Strążyską

 





























E-gory.com -> Tatry -> Szczyty










  Schematy szlaków  

schematy szlaków